MNÍCHOV - Francúzsky prezident Emmanuel Macron venoval veľkú časť svojho prejavu na dôležitej bezpečnostnej konferencii v Mníchove otázke zlepšovania vzťahov s Ruskom, ktorá je už od januára jeho ústrednou témou.
Súčasný vzťah Západu k Rusku, ktorý sa vyznačuje odmietaním rokovať, je podľa Macrona "absolútne neefektívny".
Macron tiež spochybnil efektívnosť sankcií, ktoré západné krajiny postupne prijímali a rozširovali v odvete za ruské obsadenie Krymu, otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Británii a ďalšie kroky Moskvy.
"Sankcie v Rusku nezmenili absolútne nič. Ja vôbec nenavrhujem, aby sme ich zrušili, len to konštatujem," vyhlásil Macron v sobotu na Mníchovskej konferencii, podujatí, na ktorom sa každý rok stretáva svetová špička odborníkov z oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti.
Francúzsky prezident zároveň varoval, že Rusko sa bude naďalej snažiť "destabilizovať" západné demokracie zasahovaním do cudzích volieb, manipuláciou so sociálnymi sieťami a ďalšími aktivitami kybernetickej vojny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.
"Myslím si, že Rusko sa bude naďalej snažiť (západné krajiny) destabilizovať, či už prostredníctvom súkromných aktérov, priamo cez svoje agentúry alebo prostredníctvom zástupcov," uviedol Macron, pričom Moskvu v tejto oblasti označil za "mimoriadne agresívnu".
Podľa neho európska politika vzdorovania Rusku v posledných rokoch zlyhala a keďže nikto nechce Moskvu priamo konfrontovať, jedinou možnosťou je viesť užší dialóg na vyriešenie rozdielov.
V tejto súvislosti Macron vyjadril presvedčenie, že existuje druhá možnosť, a to obnoviť strategický dialóg, pretože dnes podľa jeho slov "hovoríme stále menej, konflikty sa znásobujú a nedokážeme ich vyriešiť".
Francúzsky prezident taktiež varoval, že Západ sa v posledných rokoch oslabuje, čím reagoval na slová amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea.
Ten v Mníchove v sobotu vyhlásil, že správy o smrti transatlantickej aliancie sú "značne prehnané" a Západ podľa neho víťazí.
Macron zároveň dodal, že Francúzsko môže čoskoro objasniť, akým spôsobom môže Európska únia začať prístupové rozhovory s Albánskom a Severným Macedónskom, hoci povedal, že má stále výhrady k ambíciám rozširovania bloku.
"Čakáme na správu (Európskej komisie) zverejnenú v marci...ak sú výsledky pozitívne a bola dosiahnutá dôvera, potom môžeme začať rokovania," povedal Macron na konferencii.
Macronov vzťah k Moskve prešiel v posledných mesiacoch značným obratom, keďže v minulosti bol francúzsky prezident k súčasnému ruskému režimu veľmi kritický.
Podľa niektorých analytikov sa takto Macron snaží rozohrávať vlastné geopolitické hry a zaujatím novej pozície voči Rusku sa takticky usiluje posilniť svoju úlohu v medzinárodných vzťahoch.
"Myslím si, že je vážnou chybou dištancovať sa od časti Európy (Ruska) len preto, že s ňou úplne nesúhlasíme," vyhlásil napríklad začiatkom februára pred študentmi Jagellonskej univerzity vo Varšave.