SME
Streda, 23. september, 2020 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Svätou liturgiou si pripomenú veriaci 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

Hirka bol prvým biskupom katolíckej cirkvi vymenovaným a vysväteným po páde totalitného režimu v Československu.

Emeritný biskup Ján Hirka.Emeritný biskup Ján Hirka. (Zdroj: ISPB)

PREŠOV - Slávením archijerejskej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove si gréckokatolícki veriaci pripomenú 30. výročie od biskupskej vysviacky Jána Hirku.

Bol prvým biskupom katolíckej cirkvi vymenovaným a vysväteným po páde totalitného režimu v Československu.

Dnes už nebohý biskup Ján Hirka prijal biskupskú konsekráciu 17. februára 1990 v preplnenej mestskej hale v Prešove z rúk kardinála Jozefa Tomka.

Ako informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič, hlavným celebrantom dnešnej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove bude prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak.

Skryť Vypnúť reklamu

Účasť prisľúbil aj vladyka Cyril Vasiľ, administrátor Košickej eparchie. V homílii sa prihovorí Marek Petro, predseda Katedry systematickej teológie na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove. Celú slávnosť bude svojím spevom doprevádzať Zbor sv. Romana Sladkopevca.

Mons. Ján Hirka sa narodil 16. novembra 1923 v Abranovciach (okres Prešov). Po skončení základnej školy sa vzdelával v Gréckokatolíckom ruskom gymnáziu v Prešove, ktoré založil blahoslavený biskup Pavol Peter Gojdič.

Ten ho poslal dokončiť štúdium teológie na Karlovu univerzitu do Prahy, kde sa bohoslovec Hirka prvýkrát stretol s brutalitou totalitného režimu.

Na sviatok Božieho tela, 15. júna 1949, zmaril režim slávnosť v Katedrále sv. Víta a arcibiskupa Berana internovali v domácom väzení.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátna moc zasiahla aj pri kňazskej vysviacke Jána Hirku 31. júla 1949, keď na poslednú chvíľu zakázala jej konanie v prešovskej katedrále. Blahoslavený biskup Vasiľ Hopko však napriek tomu udelil sviatosť kňazstva Jánovi Hirkovi i jeho spolubratovi Jozefovi Kellöovi v seminárnej kaplnke.

Hirka bol prenasledovaný, vyšetrovaný a väznený. Obvinili ho zo zaujatosti voči vtedajšiemu štátnemu zriadeniu a pravosláviu. Nezlomili ho však ani vyšetrovania, väzenia, ani dlhý pobyt na samotkách či ťažká a nebezpečná práca v bani.

V roku 1968 po znovuzrodení Gréckokatolíckej cirkvi sa Ján Hirka na základe rozhodnutia pápeža Pavla VI. stal ordinárom s právami prešovského sídelného biskupa.

Musel však čeliť mnohým problémom, lebo Gréckokatolícka cirkev bola síce povolená, ale bez navrátenia chrámov do vlastníctva tejto cirkvi.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátna moc nedovolila Hirkovi ani po smrti biskupa Hopka biskupskú vysviacku, ani zriadenie bohosloveckej fakulty a kňazského seminára.

Až po novembrových zmenách v roku 1989, 21. decembra 1989, pápež Ján Pavol II. vymenoval Mons. Jána Hirku za prešovského sídelného biskupa.

Jeho biskupská vysviacka 17. februára 1990 sa konala v preplnenej mestskej športovej hale v Prešove za prítomnosti veľkého počtu cirkevných predstaviteľov z celého sveta.

Ešte v tom roku sa mu podarilo obnoviť vyučovanie na bohosloveckej fakulte, a tak zabezpečiť čo najskoršie doplnenie chýbajúcich kňazov pre službu vo farnostiach.

Medzi významné udalosti v živote biskupa Jána Hirku patrila pastoračná návšteva pápeža Jána Pavla II. v Prešove v roku 1995 a procesy blahorečenia biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopku. Biskup Hirka organizoval a viedol dve púte do Svätej zeme, púť do Lúrd a niekoľko pútí do Čenstochovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Zomrel 10. apríla 2014 vo veku 90 rokov, v 65. roku kňazstva a 25. roku biskupskej služby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ekonomika

Pokles ekonomiky v tomto roku by mal byť na úrovni 6,7 percenta, avizuje minister

Návrat na predkrízové úrovne sa očakáva koncom budúceho roka, začiatkom roka 2022.

Eduard Heger, minister financií.
Slovensko

Na podporu kultúry a športu sa má vyčleniť po 20 miliónov eur

Remišová povedala, že okrem toho má ísť časť peňazí aj na podporu nenávratnej pomoci, napríklad na refundáciu v oblasti vstupného.

Veronika Remišová.
Slovensko

Ministerstvo financií ukončilo spoluprácu s advokátom Miškovičom

Toto ukončenie spolupráce považuje Smer za figový list na prekrytie zárobkov. Štát podpísal s advokátom Miškovičom zmluvy za 850-tisíc eur.

Michal Miškovič
Slovensko

Na Slovensku v pondelok pribudlo 175 prípadov koronavírusu

Tri okresy hlásia nad 20 infikovaných, ďalšie dve nad desať.

Ilustračná fotografia.