SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Svätou liturgiou si pripomenú veriaci 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

Hirka bol prvým biskupom katolíckej cirkvi vymenovaným a vysväteným po páde totalitného režimu v Československu.

Emeritný biskup Ján Hirka.Emeritný biskup Ján Hirka. (Zdroj: ISPB)

PREŠOV - Slávením archijerejskej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove si gréckokatolícki veriaci pripomenú 30. výročie od biskupskej vysviacky Jána Hirku.

Bol prvým biskupom katolíckej cirkvi vymenovaným a vysväteným po páde totalitného režimu v Československu.

Dnes už nebohý biskup Ján Hirka prijal biskupskú konsekráciu 17. februára 1990 v preplnenej mestskej hale v Prešove z rúk kardinála Jozefa Tomka.

Ako informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič, hlavným celebrantom dnešnej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove bude prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Účasť prisľúbil aj vladyka Cyril Vasiľ, administrátor Košickej eparchie. V homílii sa prihovorí Marek Petro, predseda Katedry systematickej teológie na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove. Celú slávnosť bude svojím spevom doprevádzať Zbor sv. Romana Sladkopevca.

Mons. Ján Hirka sa narodil 16. novembra 1923 v Abranovciach (okres Prešov). Po skončení základnej školy sa vzdelával v Gréckokatolíckom ruskom gymnáziu v Prešove, ktoré založil blahoslavený biskup Pavol Peter Gojdič.

Ten ho poslal dokončiť štúdium teológie na Karlovu univerzitu do Prahy, kde sa bohoslovec Hirka prvýkrát stretol s brutalitou totalitného režimu.

Na sviatok Božieho tela, 15. júna 1949, zmaril režim slávnosť v Katedrále sv. Víta a arcibiskupa Berana internovali v domácom väzení.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna moc zasiahla aj pri kňazskej vysviacke Jána Hirku 31. júla 1949, keď na poslednú chvíľu zakázala jej konanie v prešovskej katedrále. Blahoslavený biskup Vasiľ Hopko však napriek tomu udelil sviatosť kňazstva Jánovi Hirkovi i jeho spolubratovi Jozefovi Kellöovi v seminárnej kaplnke.

Hirka bol prenasledovaný, vyšetrovaný a väznený. Obvinili ho zo zaujatosti voči vtedajšiemu štátnemu zriadeniu a pravosláviu. Nezlomili ho však ani vyšetrovania, väzenia, ani dlhý pobyt na samotkách či ťažká a nebezpečná práca v bani.

V roku 1968 po znovuzrodení Gréckokatolíckej cirkvi sa Ján Hirka na základe rozhodnutia pápeža Pavla VI. stal ordinárom s právami prešovského sídelného biskupa.

Musel však čeliť mnohým problémom, lebo Gréckokatolícka cirkev bola síce povolená, ale bez navrátenia chrámov do vlastníctva tejto cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna moc nedovolila Hirkovi ani po smrti biskupa Hopka biskupskú vysviacku, ani zriadenie bohosloveckej fakulty a kňazského seminára.

Až po novembrových zmenách v roku 1989, 21. decembra 1989, pápež Ján Pavol II. vymenoval Mons. Jána Hirku za prešovského sídelného biskupa.

Jeho biskupská vysviacka 17. februára 1990 sa konala v preplnenej mestskej športovej hale v Prešove za prítomnosti veľkého počtu cirkevných predstaviteľov z celého sveta.

Ešte v tom roku sa mu podarilo obnoviť vyučovanie na bohosloveckej fakulte, a tak zabezpečiť čo najskoršie doplnenie chýbajúcich kňazov pre službu vo farnostiach.

Medzi významné udalosti v živote biskupa Jána Hirku patrila pastoračná návšteva pápeža Jána Pavla II. v Prešove v roku 1995 a procesy blahorečenia biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopku. Biskup Hirka organizoval a viedol dve púte do Svätej zeme, púť do Lúrd a niekoľko pútí do Čenstochovej.

SkryťVypnúť reklamu

Zomrel 10. apríla 2014 vo veku 90 rokov, v 65. roku kňazstva a 25. roku biskupskej služby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu