SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Interrupcie sú horšie ako pedofília. Tá totiž nezabíja, tvrdí americký kňaz

Republikánska kongresmanka oponuje: "Myslím si, že čo urobili, je oveľa horšie. Oni vzali deti a zničili ich životy."

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

Americký kňaz vzbudil veľké pobúrenie, keď odmietol pripustiť časť amerických zákonodarcov k Eucharistii, pretože podporujú potraty.

Rozhodnutie odôvodnil tým, že sa podľa neho ide o horší zločin, než je pedofília, pretože tá "nikoho nezabíja".

Potraty sú v USA veľmi výbušným témou, ktorá rozdeľuje spoločnosť, píše server idnes.cz.

Hoci je podľa reverenda Richarda Bucciho sexuálne zneužitie maloletých "hrozivý čin", ešte horší je potrat, ktorý považuje za masaker nevinných detí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pedofília nikoho nezabíja a toto (potrat) áno," povedal kňaz Sacred Heart Church stanicu WJAR.

Bucci dodal, že jeho postoj by nemal nikoho prekvapiť, pretože katolícka cirkev zaberá protipotratové stanovisko po celú dobu svojej existencie.

"Je to učenie Cirkvi," obhajuje sa s tým, že podľa neho cirkev okolo tejto témy našľapuje príliš opatrne.

Jeho rozhovor pre televíznu stanicu bolo jeho prvé verejné vyjadrenie po tom, čo minulý týždeň zverejnil v cirkevnom bulletine mená 40 zákonodarcov štátov Rhone Island, ktorí podporujú právo na potrat s tým, že títo ľudia nebudú môcť prijať Eucharistiu.

Okrem toho im tiež zakázal, aby pôsobili ako svedkovia na svadbách, krstní rodičia či lektori (človek preverený úlohou predčítať čítanie z Biblie) na pohreboch.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenie sa už dotklo niektorých z nich. Demokratický senátor Adam Satchell povedal, že ho list sklamal.

"Nedávno som bol požiadaný, aby som sa stal krstným otcom mojej neteri, čo som šťastne prijal. Moja žena bola nadšená. (Neteri) mala byť prvýkrát kmotrou, a teraz nemôže. "

Republikánska kongresmanka Carol McEnteeová tvrdí, že ju Bucci s revom vyhodil z pohrebu jej vlastného synovca. Bucci to odmieta.

"Čo sa snaží povedať? Že môj hlas pre voľbu je horší, než čo pedofilní kňazi robili celé dekády ?" povedala McEnteeová portálu The Washington Post. "Myslím si, že čo urobili, je oveľa horšie. Oni vzali deti a zničili ich životy."

Podľa McEnteeovej v skutočnosti kňaz zákonodarcov trestá preto, že schválili minulý rok zákon, ktorý poskytuje obetiam sexuálneho zneužívania viac času, aby žaloval násilníkov a inštitúcie, ktoré ich skrývajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Za zákonom stála McEnteeová, ktorej sestra Anna Webbová bola ako dieťa zneužitá predchádzajúcom kňazom v Sacred Heart Church.

McEnteeová považuje Bucciho slová o tom, že pedofília nikoho nezabíja, za nepravdivé a zavádzajúce, pretože neberú do úvahy obete, ktoré spáchali samovraždy či sa otrávili lieky a návykovými látkami, pretože nedokázali zniesť svoje traumy.

Podľa nej sa Cirkev snaží zákony, ktoré ukazujú na jej vinu, zmiesť zo stola.

"Nemôžu verejne útočiť na ľudí, ktorí sú preživší detského sexuálneho zneužívania, tak radšej útočí na niečo iné, ako je potrat."

Debata o potratoch je v USA veľmi vyhrotená od prelomového rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojených štátov, ktorý v roku 1973 v prípade Roe vs. Wade uviedol, že reštriktívna štátna reguláciae práva na potrat je protiústavná.

Skryť Vypnúť reklamu

Postoj k otázke potratov v USA v zásade určuje politickú identitu. Kým členovia Republikánskej strany sa prevažne profilujú ako zástancovia práva na život (pre-life) a odporcovia potratov, Demokratická strana pozostáva prevažne zo zástancov práva na voľbu (pre-choice).

Nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu ešte prehĺbil toto rozdelenie. Minulý rok v apríli na jeho popud USA obmedzili rezolúciu OSN, ktorá mala za úlohu pomôcť obetiam sexuálneho násilia, pretože sa domnievali, že by mohla skryto podporovať poskytovanie potratov.

Päť amerických štátov (Georgia, Mississippi, Ohia, Kentucky a Louisiana) schválili tzv. "Zákony o tepe srdca" (heartbeat bills), ktoré zakazujú potrat po tom, čo je možné prvýkrát začuť tep srdca plodu. Ich zavedenie viedlo k výraznému obmedzeniu prístupu žien k potratu.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump sa ako prvý americký prezident zúčastnil protipotratového zhromaždenia vo Washingtone, zvaného Pochod pre život. Podľa analytikov sa tým snažil upevniť podporu svojej kľúčovej voličskej základne, evanjelických kresťanov. V roku 2016 ho volilo 81 percent z nich.

V čele evanjelického protipotratového boja stojí pravicová politická frakcia evanjelických kresťanov, tzv. Kresťanská pravica.

Kazateľ Francis Schaeffer, jeden zo zakladateľov kresťanskej pravice, pritom spočiatku považoval potraty za úzku katolíckuj tému, ktorej sa nechcel venovať. Vo svojej knihe Crazy for God (Bláznivý pre Boha) to tvrdí jeho syn Frank.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.