SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Progresivisti sa nás snažia prevychovať

V celom osočovaní ohľadom dezinformácií vlastne nejde o informácie, ale o to, že máte "nevhodný" názor. Pokiaľ máte názor, ktorý nechváli EÚ, ste dezinformační.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Hospodárske noviny tvrdia, že ak by sa 20 najväčších tzv. "Dezinformačných serverov" v krajine počítalo ako jedno médium, patrilo by k najsilnejším v krajine.

Alebo: O koľko peňazí tým asi pripravili "seriózne" servery?

V trhovej ekonomike by sa novinári zamysleli, čím to je, že ich ľudia nechcú čítať a hľadajú alternatívy.

V centrálne riadenej ekonomike by alternatívy zakázali, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom ja jej blogu na webe serveru idnes.cz.

My sme niekde medzi. Nemainstreamové médiá sú povolené, ale stále viac ostrakizované. Začína to tým, že sú čitatelia aj respondenti, ktorí s nimi hovoria (teda poskytujú im rozhovory) opovrhovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Z pohľadu obsahu hovoria kritici alternatívnych spravodajských serverov o miešaní serióznych správ, senzácií a dezinformácií. Čo je podľa mňa klasická definícia bulváru.

Pri bulvári musí človek tiež počítať s tým, že nie všetko musí byť pravda. Rad ľudí už vyhral s bulvárom spor o nepravdivé "správy" o svojej osobe. Ale nikto z týchto bulvárnych klebiet nerobil ruský biznis.

Iste, je neetické písať o nejakej celebrite zjavnú nepravdu. Je však rozdiel medzi neetickosťou a medzi cielenú propagandou v prospech cudzej mocnosti.

Nie je náhodou veľká časť dnešných nepravdivých správ "len" z kolonky neetické namiesto z kolonky dezinformácie?

Nie je náhodou fóbia z dezinformácií a z prokremeľskej propagandy v niektorých prípadoch práve takou predimenzovanou paranojou, ako strach z pavúkov či z choroboplodných zárodkov na každej kľučke?

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia, ktorí si u nás predsavzali boj s internetovými trollmi či dezinformátormi, si hovoria elfovia. Fungujú ako dobrovoľníci na "čistenie internetu" a zálusk majú práve predovšetkým na proruskú propagandu.

U nás ich je niekoľko desiatok, avšak obávajú sa o svoju bezpečnosť, a preto taja svoju totožnosť. Sú to ľudia všetkých možných sociálnych i profesijných skupín: vedci, vojaci, podnikatelia, študenti, učitelia, lekári ... a tak ďalej.

A títo elfovia vysledovali, že proruská propaganda vraj obsahuje štyri body:

Po prvé boj proti NATO a vykresľovanie NATO ako svetového agresora.

Po druhé boj proti EÚ.

Po tretie boj proti USA.

A po štvrté proruské videnie sveta a glorifikácia Vladimira Putina.

Je faktom, že tieto štyri body sú celkom logickými záujmami ruskej politiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Problém nastáva, ak sa akýkoľvek z týchto bodov začne automaticky brať ako dôkaz proruskej propagandy. Potom sa totiž dostaneme do stavu typického pre diktatúry: Kto nie je s nami, je proti nám. Alternatívne: Priateľ môjho nepriateľa je mojím nepriateľom.

Tak napríklad pre mnoho ľudí je spojenie "boj proti EÚ" synonymom pre nasledujúce témy: strata suverenity krajiny v rámci EÚ, prerozdeľovanie migrantov podľa kvót, bruselská byrokracia a ďalšie.

A sme pri tom, prečo je ten a onen označený za proruského, hoci nikdy Rusko nechválil.

Ostatne platí to aj pre mňa - už mnohokrát som na rôznych miestach písala, že Rusko je autokratická krajina, ktorá predstavuje pre Európu hrozbu - a súčasne som na rôznych miestach kritizovala rôzne aspekty EÚ od nefungujúceho jednotného trhu cez migračnú politiku až napríklad po jej prístup k brexitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže to je pre niektorých ľudí neuchopiteľné. Uvažujú tak, že buď chválite EÚ, teda nadávate na Rusko, alebo chválite Rusko, teda nadávate na EÚ.

A tak som už aj ja bola mnohokrát za ruského švába.

Avšak politika, že v strachu z Ruska sa smie EÚ len chváliť, má k demokracii čertovsky ďaleko. Bohužiaľ také čiernobiele videnie sveta nás približuje práve k onomu vysmievanému aj obávanému Rusku.

Je vskutku zaujímavé, čo všetko podľa niektorých elfov môže spadnúť pod proruské videnie sveta. Môže sa tu ocitnúť napríklad aj kritika súčasného liberálneho prístupu k rodu (!). Takže ak sa niekto domnieva, že ľudia sa delia na mužov a ženy a len celkom výnimočne sa narodí ako transgender, už môže byť proruský.

Ak sa niekto domnieva, že rodičia dieťaťa sú len otec a matka a nie rodič číslo jedna a rodič číslo dva, už môže byť označený za proruského. Aj s takým názorom som sa na sociálnych sieťach stretla.

Skryť Vypnúť reklamu

Skrátka a dobre: ​​V celom osočovaní ohľadom dezinformácií vlastne nejde o informácie, ale o to, že máte "nevhodný" názor. Pokiaľ máte názor, ktorý nechváli EÚ, ste dezinformační.

Ak si myslíte, že manželstvo je len pre mužov a ženu, ste dezinformační. A ak o nejakom elfovi poviete, že s ním nesúhlasíte, nemáte právo na existenciu vo virtuálnom priestore.

A stane sa čas od času - mohla by som menovať niekoľko mien - že ten a onen sa nepohodne s nejakým elfom. Napríklad osobne, nemusí ani ísť o politiku.

Vzápätí je na danú obeť zorganizovaný z radov elfov hon a daný zločinec, ktorý sa previnil odlišným názorom, je hromadne nahlasovaní pod nejakou zámienkou Facebooku, až je jeho profil definitívne zablokovaný a po čase zmazaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Možnosť dovolania či vysvetlenie nulová, pretože Facebook zásadne na osobnej úrovni s užívateľmi nekomunikuje.

Niekto sa nás jednoducho samozvane rozhodol zaradiť na čiernu listinu, potrestať a prevychovať. Niekto, kto si uzurpuje právomoci štátu.

Tu však skutočne demokracia už končí. Názory sú opäť cenzurované.

(Tento text cituje z knihy Šichtařová & Pikora: S androidkou v posteli)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Premiér vystúpil v pléne, za štvrtok pribudlo 2581 nakazených

Matovič sa vyjadril aj k pozitívne testovanému Kotlebovi.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Európska únia

Moslim odmietol v Nemecku potriasť úradníčke rukou. Občianstvo nezíska, rozhodol súd

Libanončan, ktorý je prívržencom radikálneho výkladu islamu, salafizmu, odmieta podávať ruku všetkým ženám. Súd si preto myslí, že sa nedokáže integrovať.

Existujú aj hygienickejšie pozdravy, než podanie rúk.
Zahraničie

Biden viní Trumpa zo zodpovednosti za obete COVID-19, Trump Bidena z korupcie

V poslednej prezidentskej debate pred voľbami popletený Biden ukazujúc na Trumpa povedal, že Abraham Lincoln je narasistickejší prezident USA v histórii.

Kandidáti amerických prezidentských volieb Donald Trump a Joe Biden.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí.

Pacientov s covidom budú musieť zrejme zakrátko voziť do iných nemocníc, lebo bojnická bola v utorok už plná.