SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Markéta Šichtařová: Progresivisti sa nás snažia prevychovať

V celom osočovaní ohľadom dezinformácií vlastne nejde o informácie, ale o to, že máte "nevhodný" názor. Pokiaľ máte názor, ktorý nechváli EÚ, ste dezinformační.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Hospodárske noviny tvrdia, že ak by sa 20 najväčších tzv. "Dezinformačných serverov" v krajine počítalo ako jedno médium, patrilo by k najsilnejším v krajine.

Alebo: O koľko peňazí tým asi pripravili "seriózne" servery?

V trhovej ekonomike by sa novinári zamysleli, čím to je, že ich ľudia nechcú čítať a hľadajú alternatívy.

V centrálne riadenej ekonomike by alternatívy zakázali, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom ja jej blogu na webe serveru idnes.cz.

My sme niekde medzi. Nemainstreamové médiá sú povolené, ale stále viac ostrakizované. Začína to tým, že sú čitatelia aj respondenti, ktorí s nimi hovoria (teda poskytujú im rozhovory) opovrhovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z pohľadu obsahu hovoria kritici alternatívnych spravodajských serverov o miešaní serióznych správ, senzácií a dezinformácií. Čo je podľa mňa klasická definícia bulváru.

Pri bulvári musí človek tiež počítať s tým, že nie všetko musí byť pravda. Rad ľudí už vyhral s bulvárom spor o nepravdivé "správy" o svojej osobe. Ale nikto z týchto bulvárnych klebiet nerobil ruský biznis.

Iste, je neetické písať o nejakej celebrite zjavnú nepravdu. Je však rozdiel medzi neetickosťou a medzi cielenú propagandou v prospech cudzej mocnosti.

Nie je náhodou veľká časť dnešných nepravdivých správ "len" z kolonky neetické namiesto z kolonky dezinformácie?

Nie je náhodou fóbia z dezinformácií a z prokremeľskej propagandy v niektorých prípadoch práve takou predimenzovanou paranojou, ako strach z pavúkov či z choroboplodných zárodkov na každej kľučke?

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia, ktorí si u nás predsavzali boj s internetovými trollmi či dezinformátormi, si hovoria elfovia. Fungujú ako dobrovoľníci na "čistenie internetu" a zálusk majú práve predovšetkým na proruskú propagandu.

U nás ich je niekoľko desiatok, avšak obávajú sa o svoju bezpečnosť, a preto taja svoju totožnosť. Sú to ľudia všetkých možných sociálnych i profesijných skupín: vedci, vojaci, podnikatelia, študenti, učitelia, lekári ... a tak ďalej.

A títo elfovia vysledovali, že proruská propaganda vraj obsahuje štyri body:

Po prvé boj proti NATO a vykresľovanie NATO ako svetového agresora.

Po druhé boj proti EÚ.

Po tretie boj proti USA.

A po štvrté proruské videnie sveta a glorifikácia Vladimira Putina.

Je faktom, že tieto štyri body sú celkom logickými záujmami ruskej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Problém nastáva, ak sa akýkoľvek z týchto bodov začne automaticky brať ako dôkaz proruskej propagandy. Potom sa totiž dostaneme do stavu typického pre diktatúry: Kto nie je s nami, je proti nám. Alternatívne: Priateľ môjho nepriateľa je mojím nepriateľom.

Tak napríklad pre mnoho ľudí je spojenie "boj proti EÚ" synonymom pre nasledujúce témy: strata suverenity krajiny v rámci EÚ, prerozdeľovanie migrantov podľa kvót, bruselská byrokracia a ďalšie.

A sme pri tom, prečo je ten a onen označený za proruského, hoci nikdy Rusko nechválil.

Ostatne platí to aj pre mňa - už mnohokrát som na rôznych miestach písala, že Rusko je autokratická krajina, ktorá predstavuje pre Európu hrozbu - a súčasne som na rôznych miestach kritizovala rôzne aspekty EÚ od nefungujúceho jednotného trhu cez migračnú politiku až napríklad po jej prístup k brexitu.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže to je pre niektorých ľudí neuchopiteľné. Uvažujú tak, že buď chválite EÚ, teda nadávate na Rusko, alebo chválite Rusko, teda nadávate na EÚ.

A tak som už aj ja bola mnohokrát za ruského švába.

Avšak politika, že v strachu z Ruska sa smie EÚ len chváliť, má k demokracii čertovsky ďaleko. Bohužiaľ také čiernobiele videnie sveta nás približuje práve k onomu vysmievanému aj obávanému Rusku.

Je vskutku zaujímavé, čo všetko podľa niektorých elfov môže spadnúť pod proruské videnie sveta. Môže sa tu ocitnúť napríklad aj kritika súčasného liberálneho prístupu k rodu (!). Takže ak sa niekto domnieva, že ľudia sa delia na mužov a ženy a len celkom výnimočne sa narodí ako transgender, už môže byť proruský.

Ak sa niekto domnieva, že rodičia dieťaťa sú len otec a matka a nie rodič číslo jedna a rodič číslo dva, už môže byť označený za proruského. Aj s takým názorom som sa na sociálnych sieťach stretla.

SkryťVypnúť reklamu

Skrátka a dobre: ​​V celom osočovaní ohľadom dezinformácií vlastne nejde o informácie, ale o to, že máte "nevhodný" názor. Pokiaľ máte názor, ktorý nechváli EÚ, ste dezinformační.

Ak si myslíte, že manželstvo je len pre mužov a ženu, ste dezinformační. A ak o nejakom elfovi poviete, že s ním nesúhlasíte, nemáte právo na existenciu vo virtuálnom priestore.

A stane sa čas od času - mohla by som menovať niekoľko mien - že ten a onen sa nepohodne s nejakým elfom. Napríklad osobne, nemusí ani ísť o politiku.

Vzápätí je na danú obeť zorganizovaný z radov elfov hon a daný zločinec, ktorý sa previnil odlišným názorom, je hromadne nahlasovaní pod nejakou zámienkou Facebooku, až je jeho profil definitívne zablokovaný a po čase zmazaný.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť dovolania či vysvetlenie nulová, pretože Facebook zásadne na osobnej úrovni s užívateľmi nekomunikuje.

Niekto sa nás jednoducho samozvane rozhodol zaradiť na čiernu listinu, potrestať a prevychovať. Niekto, kto si uzurpuje právomoci štátu.

Tu však skutočne demokracia už končí. Názory sú opäť cenzurované.

(Tento text cituje z knihy Šichtařová & Pikora: S androidkou v posteli)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu