SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Len slobodný človek môže aj slobodne voliť

Pomôž si sám, aj pán Boh ti pomôže.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

Sme v predvolebnom týždni a každú chvíľu vyberám z poštovej schránky volebné letáky.

Aj u nás doma sa poctivo čítajú programy jednotlivých strán a hľadáme toho správneho.

Nejdem v tejto chvíli agitovať, ani vás nabádať, aby ste išli voliť, veď to je hádam
samozrejmá vec. Chcem len, aby sme sa zamysleli nad slovami pápeža Františka, ktorý raz vo svojej homílii vyriekol niekoľko zaujímavých faktov o slobode a síce:

„Skutočná sloboda je nechať vo svojom živote priestor Bohu a nasledovať ho s radosťou aj v utrpení. Slobodný človek nemá strach z času, nechá konať Boha. Dá priestor Božiemu pôsobeniu v čase. Slobodný človek je trpezlivý.“

Skryť Vypnúť reklamu

Sme slobodní alebo otroci?

A ďalej nám všetkým odporúča premýšľať nad našou slobodou. Aby sme to správne pochopili, pomôcť nám majú nasledujúce otázky:

„Je moja sloboda kresťanská? Som slobodný? Alebo som otrokom mojich vášni, mojich ambícií, mnohých vecí, bohatstva, módy? Zdá sa to smiešne, ale koľko ľudí je otrokmi módy! Pomyslime na našu slobodu, tento svet je trochu schizofrenický, či nie? Kričí: „Sloboda, sloboda, sloboda!“ Ale je ešte viac otrok, otrok, otrok. Myslime na tú slobodu, ktorú nám Boh daruje v Ježišovi,“ vysvetľuje
Svätý Otec. (www.vaticannews.va/sk)

A prečo dávam dokopy voľby a slobodu? Z jednoduchého dôvodu. Pretože, kto nie je skutočne slobodný, vo svojom konaní, vo svojom vnútri, v svojom rozmýšľaní, aj v tom, čo verí, nemôže sa ani rozhodnúť správne voliť.

Skryť Vypnúť reklamu

Využime posledné minúty aj na to, aby sme sa zamysleli nad vlastnou slobodou.

Som si istá, že potom môžeme byť spokojní aj s tým, komu odovzdáme nielen svoj hlas, ale aj moc konať za vás a v prospech vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

11 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

16 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

19 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

20 h