SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Len slobodný človek môže aj slobodne voliť

Pomôž si sám, aj pán Boh ti pomôže.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

Sme v predvolebnom týždni a každú chvíľu vyberám z poštovej schránky volebné letáky.

Aj u nás doma sa poctivo čítajú programy jednotlivých strán a hľadáme toho správneho.

Nejdem v tejto chvíli agitovať, ani vás nabádať, aby ste išli voliť, veď to je hádam
samozrejmá vec. Chcem len, aby sme sa zamysleli nad slovami pápeža Františka, ktorý raz vo svojej homílii vyriekol niekoľko zaujímavých faktov o slobode a síce:

„Skutočná sloboda je nechať vo svojom živote priestor Bohu a nasledovať ho s radosťou aj v utrpení. Slobodný človek nemá strach z času, nechá konať Boha. Dá priestor Božiemu pôsobeniu v čase. Slobodný človek je trpezlivý.“

Skryť Vypnúť reklamu

Sme slobodní alebo otroci?

A ďalej nám všetkým odporúča premýšľať nad našou slobodou. Aby sme to správne pochopili, pomôcť nám majú nasledujúce otázky:

„Je moja sloboda kresťanská? Som slobodný? Alebo som otrokom mojich vášni, mojich ambícií, mnohých vecí, bohatstva, módy? Zdá sa to smiešne, ale koľko ľudí je otrokmi módy! Pomyslime na našu slobodu, tento svet je trochu schizofrenický, či nie? Kričí: „Sloboda, sloboda, sloboda!“ Ale je ešte viac otrok, otrok, otrok. Myslime na tú slobodu, ktorú nám Boh daruje v Ježišovi,“ vysvetľuje
Svätý Otec. (www.vaticannews.va/sk)

A prečo dávam dokopy voľby a slobodu? Z jednoduchého dôvodu. Pretože, kto nie je skutočne slobodný, vo svojom konaní, vo svojom vnútri, v svojom rozmýšľaní, aj v tom, čo verí, nemôže sa ani rozhodnúť správne voliť.

Skryť Vypnúť reklamu

Využime posledné minúty aj na to, aby sme sa zamysleli nad vlastnou slobodou.

Som si istá, že potom môžeme byť spokojní aj s tým, komu odovzdáme nielen svoj hlas, ale aj moc konať za vás a v prospech vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.