SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Poslanci schválili program mimoriadnej schôdze k sociálnym opatreniam a Istanbulskému dohovoru

Za otvorenie hlasovalo 78 z 92 prítomných poslancov. Schôdzu nakoniec presunuli na stredu ráno. Opozíciu nemilo prekvapilo hlasovanie poslancov okolo Galka.

Poslanci koalície PS/Spolu sa postavili k rečníckemu pultu s tortou, ktorá má podľa nich symbolizovať spoluprácu Smeru s ĽSNS.Poslanci koalície PS/Spolu sa postavili k rečníckemu pultu s tortou, ktorá má podľa nich symbolizovať spoluprácu Smeru s ĽSNS. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)


BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady SR (NR SR) schválili program mimoriadnej 58. schôdze, na ktorej budú rokovať o sociálnych opatreniach, zrušení diaľničných známok a o Istanbulskom dohovore.

Za otvorenie schôdze hlasovalo 78 z 92 prítomných poslancov.

Podporili ju poslanci Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD), Slovenskej národnej strany, Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), Eduard Adamčík z klubu Most-Híd či nezaradení poslanci okolo Ľubomíra Galka, ktorí pred časom odišli zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) a vstúpili do Demokratickej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež zahlasovali za program schôdze nezaradení poslanci Peter Marček, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek, Jana Nehézová, Milan Špánik a Juraj Kolesár.

Proti hlasovalo 13 poslancov, prevažne poslanci SaS.

Danko vykázal poslancov PS/Spolu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) vykázal z rokovacej sály nezaradených poslancov, ktorí zablokovali mimoriadnu schôdzu a dal im absenciu.

Urobil tak po opakovaných výzvach, aby prestali schôdzu blokovať a rešpektovali rokovací poriadok. Zároveň zvolal poslanecké grémium.

Nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého priniesli na rečnícky pult tortu a nechceli ju zo sály vyniesť. Danko podotkol, že takéto konanie "nie je hodné poslanca a dupľom nie predsedu strany a je v rozpore s rokovacím poriadkom".

SkryťVypnúť reklamu

Beblavý žiadal o prednesenie procedurálneho návrhu, Danko to však neumožnil.

Beblavý chcel vysvetliť, prečo tortu do pléna priniesol. Novinárom pred rokovaním vysvetlil, že ide o svadobnú tortu budúcej koalície zloženej zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

Schôdzu presunuli na stredu ráno

Poslanci nakoniec už dnes rokovať nebudú a schôdza bude pokračovať v stredu o 9:00.

Členom zákonodarného zboru to po rokovaní poslaneckého grémia oznámil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Dôvodom prerušenia schôdze sú šiesti poslanci z koalície Progresívne Slovensko/Spolu - občianska demokracia Miroslav Beblavý, Jozef Mihál, Martin Poliačik, Alan Suchánek, Simona Petrík a Viera Dubáčová, ktorí ani po opakovaných výzvach Danka nechceli opustiť rečnícky pult.

Zopakujú si to

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý nevylúčil, že v blokovaní mimoriadnej schôdze parlamentu budú pokračovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

"Náš protest a naša snaha sa v tejto chvíli nekončí," povedal po prerušení mimoriadnej schôdze.

Dodal, že trvajú na tom, že schôdza bola zvolaná nezákonne.

Hlasovania Galka a spol. prekvapilo

Podpora schôdze od nezaradených poslancov okolo Ľubomíra Galka ho podľa vlastných slov prekvapila.

"Nikdy by mi to nenapadlo, viac k tomu neviem povedať, lebo nerozumiem ich dôvodom," podotkol s tým, že je to pre neho nepochopiteľné.

Podobne bývalých členov SaS vníma aj poslanec Martin Klus (SaS).

"Evidentne im nezáleží na tom, aký bude osud 800 miliónov eur," poznamenal.

Prerušením schôdze sa podľa neho niečo vyrieši.

"Pokiaľ viem, kolegovia sú pripravení blokovať rokovaciu sálu aj zajtra, prípadne až do volieb. Trvajú na tom, že o legálnosti schôdze musí rozhodnúť súd," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

"Táto schôdza je pre nás sklamaním," skonštatoval Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že je to populistický krok a panika Smeru-SD a SNS z padajúcich preferencií.

Pripomenul tvrdenia koalície pri predchádzajúcich schôdzach, keď presunuli z programu niekoľko aj opozičných návrhov a argumentovali i relatívne krátkym časom pred voľbami.

Heger zdôraznil, že keďže sa schôdzu otvoriť podarilo, OĽaNO je pripravené o návrhoch v pléne diskutovať. Obštrukcie Beblavého komentoval tým, že každý si volí spôsob, akým chce prezentovať svoju politiku.

Dodal, že otvorenie schôdze aj hlasmi odídencov z SaS hnutie OĽaNO zamrzelo.

Podobne to vníma aj predseda neparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska. Toho podľa vlastných slov mrzí, že sa aj predstavitelia demokratickej opozície uchýlili k takýmto populistickým krokom.

SkryťVypnúť reklamu

Galko: Nedohodli sme sa so Smerom

Nezaradení poslanci Národnej rady SR a členovia Demokratickej strany (DS) nerokovali v prípade otvorenia schôdze so Smerom – sociálnou demokraciou ani so Slovenskou národnou stranou (SNS), povedal člen predsedníctva DS Ľubomír Galko.

Siedmi nezaradení poslanci Ľubomír Galko, Natália Blahová, Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda, Renáta Kaščáková, Miroslav Ivan a Radoslav Pavelka sa dnes prezentovali na úvod schôdze, vďaka čomu sa prezentovalo 77 poslancov a parlament bol uznášaniaschopný.

„Bola zvolaná schôdza parlamentu, na ktorej sa má rokovať o istých návrhoch zákonov. Schôdzu teda je potrebné otvoriť, aby sme o nich mohli rokovať. My sme neprišli politikárčiť, ale prišli sme pracovať pre ľudí,“ doplnil volebný líder DS Jozef Rajtár.

Predseda Demokratickej strany Michal Kravčík v reakcii na to vyzval poslancov okolo Ľubomíra Galka, aby odišli z kandidátky DS. Podľa neho sa totiž rozhodli podieľať na volebnej korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

„Pán Kravčík konal v menších emóciách. Mali sme však telefonát a dohodli sme sa, že si počas schôdze svoje postoje obhájime,“ vysvetlil Galko.

Čo chcú schváliť

Novelou zákona o prídavku na dieťa sa má jeho výška zdvojnásobiť plošne aspoň na sumu 50 eur. Rodičia nezaopatreného dieťaťa tak majú získať väčšiu podporu zo strany štátu a toto opatrenie ich má čiastočne odbremeniť od finančných výdavkov. Ministerstvo práce zvýšenie tejto dávky odôvodňuje aj nepostačujúcou výškou v súčasnosti, hoci sa každoročne valorizuje.

Novelou zákona o sociálnom poistení by mali dôchodcovia ku koncu tohto roka dostať 13. dôchodok. Nárok naň majú mať všetci dôchodcovia a jeho výška by mala byť na úrovni súčasnej priemernej výšky dôchodku, teda 460,40 eura, predčasní dôchodcovia by mali dostať 433,20 eura.

SkryťVypnúť reklamu

Sirotské dôchodky sú v priemernej výške 137,70 eura, priemerný dôchodok vdov je 263,10 eura, vdovcov 208,80 eura. V prípade 100 % zdravotného postihnutia invalidov je priemerný dôchodok 380 eur, do 70 % postihnutia je táto suma na úrovni 209,90 eura.

Sociálny dôchodok by mal dosiahnuť 255 eur a invalidný dôchodok z mladosti by mal byť vo výške 280,5 eura. Oba návrhy v sociálnej oblasti pochádzajú z dielne koaličného Smeru-SD.

Doladiť v parlamente sa má ešte návrh na zrušenie diaľničných známok. Zámer zrušiť známky pre fyzické osoby a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony predstavil Danko a uviedol ju ako jednu z podmienok tejto mimoriadnej schôdze parlamentu. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci tiež budú rokovať o Dohovore Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

O uvedených zákonoch budú rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu