SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Prečo sú zákony proti nenávistnému prejavu nebezpečné

Ak by bola obmedzená sloboda prejavu, tak by sme mohli byť vedení bez protestu ako ovce na zabitie, hovoril už George Washington.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

V novembri 2019 oslávili Nemci 30. výročie pádu Berlínskeho múru a následného zjednotenia Nemecka.

V rovnakom mesiaci kancelárka Angela Merkelová v prejave k poslancom Nemeckého spolkového snemu obhajovala ďalšie obmedzenia slobody prejavu pre všetkých Nemcov. Varovala, že sloboda prejavu má svoje limity:

"Tieto limity začínajú tam, kde sa šíri nenávisť. Začínajú tam, kde je pošliapávaná dôstojnosť ostatných ľudí. Tento snem musí bojovať proti extrémnym prejavom. Inak nebude naša spoločnosť naďalej slobodnou spoločnosťou, akou bola."

Skryť Vypnúť reklamu

Merkelová bola za svoj prejav odmenená potleskom v stoji.

Kritici by mohli namietať, že obmedzenie slobody prejavu na účely ochrany slobody znie trochu orwellovsky.

Jedným z prvých krokov akéhokoľvek tyrana alebo represívneho režimu je zvyčajne zrušenie slobody slova, píše nórsky historik Fjordman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Merkelová by to mala vedieť: sama žila v represívnym režime - v komunistickej diktatúre Východného Nemecka, kde študovala na Univerzite Karla Marxa v Lipsku.

Prvý dodatok Ústavy Spojených štátov amerických chráni slobodu slova, konkrétne reč kritickú voči vláde, a zakazuje štátu obmedzovať slobodu prejavu.

Prvý dodatok bol zaradený na prvé miesto Charty práv Spojených štátov amerických, pretože si otcovia zakladatelia Spojených štátov amerických uvedomili, že sloboda slova je základom slobodnej spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Spojených štátov amerických George Washington povedal:

"Ak by bolo ľuďom bránené vyjadriť svoju mienku na závažné veci, ktoré by mohli mať veľmi alarmujúce dôsledky ... tak náš rozum by nám bol na nič. Ak by bola obmedzená sloboda prejavu, tak by sme mohli byť vedení bez protestu ako ovce na zabitie."

Bez slobody slova nemôžete byť skutočne slobodní. Sloboda slova existuje práve preto, aby chránila menšinu pred tyraniou väčšiny.

Čo presne je "nenávistný prejav" a kto ho definuje?

Tí, ktorí milujú spravodlivosť, obvykle tiež neznášajú nespravodlivosť. Ale čo je spravodlivosť? Sociálna spravodlivosť? Ekonomická spravodlivosť? Ekologická spravodlivosť? Náboženská fundamentalistická spravodlivosť? Klimatická spravodlivosť?

Skryť Vypnúť reklamu

Nenávisť môže byť negatívna emócie, ale emócie nemôžete zakázať. Závisť a žiarlivosť sú tiež všeobecne považované za negatívne pocity. Napriek tomu ich nezakazujeme.

Závisť voči ľuďom, ktorí sú bohatší ako vy, je zrejme súčasťou programu všetkých socialistických a marxistických politických strán.

Koncept "zločinu a nenávisti" je takisto chybný. Ak okrádate ľudí, útočíte na nich alebo ich vraždíte, je to rovnako urážlivé, bez ohľadu na motiváciu útočníka alebo toho, kto je obeťou.

Nemali by sme mať rôzne tresty v závislosti od toho, či je obeť gay, černoch, heterosexuálny biely muž, moslimka alebo kresťanská mníška, lebo skončíme s akýmsi uzákoneným kastovým systémom.

Hoci by právny systém nemal byť založený na pocitoch a emóciách, tak sa týmto smerom stále viac vyvíja.

Skryť Vypnúť reklamu

Existuje tendencia cenzurovať určité uhly pohľadu, pretože by mohli "uraziť" ostatní.

Problém je v tom, že neurážlivé a neškodné výroky nie je potreba chrániť. Chrániť sú potrebné naopak urážlivé výroky.

Keď v USA chcela Národná socialistická strana Ameriky (National Socialist Party of America) pochodovať cez mesto Skokie v štáte Illinois, domov mnohých ľudí preživších holokaust, Najvyšší súd rozhodol, že nacisti majú právo na slobodu prejavu. Podľa Charty práv Spojených štátov amerických:

"V súdnych prípadoch Národná socialistická strana Ameriky versus mesto Skokie (1977) a Brandenburg versus Ohio (1968) Najvyšší súd rozhodol, že Prvý dodatok Ústavy Spojených štátov amerických chráni práva jednotlivcov na vyjadrenie svojich názorov dokonca aj vtedy, keď sú tieto názory väčšinou ľudí považované za extrémne urážlivé ... "

Skryť Vypnúť reklamu

"Americký filozof Noam Chomsky povedal: 'Ak neveríme v slobodu prejavu ľudí, ktorými opovrhujeme, tak v slobodu prejavu v skutočnosti neveríme vôbec.'

Jednotlivci, ktorí vyjadrujú nepopulárne názory, sú chránení Prvým dodatkom. Prvý dodatok bráni väčšine v umlčaní názorov, s ktorými nesúhlasia - dokonca aj názorov, ktoré väčšina ľudí považuje za absolútne urážlivé. "

Rad vecí, ktoré ľudia hovoria, môže byť niekde a niekým považovaná za urážlivý.

V roku 1600 bol Giordano Bruno upálený zaživa na hranici ako kacír, pretože hovoril, že Zem ani Slnko nie sú stredom vesmíru, že vesmír je nekonečný a že hviezdy sú slnko obklopené planétami a mesiacmi.

Objavy Charlesa Darwina boli spochybnené vo "Scopesovom opičom procese" (Tennessee v. Scopes) v roku 1925, v ktorom bol učiteľ strednej školy v Tennessee John T. Scopes obžalovaný z porušenia tzv. Butlerovho zákona zakazujúceho výučbu evolučnej teórie v štáte Tennessee.

Skryť Vypnúť reklamu

Len pred niekoľkými rokmi nebolo sporné tvrdiť, že existujú iba dve biologické pohlavia. Koniec koncov, toto je skutočnosť, ktorá sa zdá byť celkom jednoznačná.

V poslednej dobe sa však aj toto jednoduché vyhlásenie stalo výbušným.

Keď tenisová šampiónka Martina Navrátilová spochybnila férovosť toho, že transgender muži, ktorí sa identifikujú ako ženy, budú môcť opäť súťažiť v ženských športových disciplínach, bola nakoniec prinútená sa "ospravedlniť".

Vo Veľkej Británii nedávno stratil svoju prácu súdneho znalca v oblasti medicíny, vykonávanú po viac ako tri desaťročia, lekár David Mackereth, pretože sa odmietol zriecť svojho názoru, že pohlavie je určené pri narodení.

Ľudia, ktorí tvrdia, že bojujú proti "nenávisti", sa často zdajú byť plní nenávisti.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí Američania tvrdia, že americký prezident Donald J. Trump je rasista a napriek tomu sami vyjadrujú otvorenú nenávisť voči Trumpovi a tým, ktorí pre neho hlasujú.

Proti tejto nenávisti nemajú námietky. Zdá sa, že veria, že ich nenávisť je ako jediná legitímna.

V roku 2013 britské úrady zakázali vstup do Veľkej Británie americkému odborníkovi na islam Robertovi Spencerovi. Spencer je autorom mnohých kníh o islame a prevádzkuje portál Jihad Watch.

Korán, Súra 9 Pokánie, verš 9.5 hovorí:

"A až uplynú posvätné mesiace, potom zabíjajte modloslužobníkov, kdekoľvek ich nájdete, zajmite ich, strážte ich a chystajte proti nim všemožné nástrahy! Ak sa však kajúcne obrátia, budú dodržiavať modlitbu a dávať almužnu, nechajte ich ísť cestou ich, veď Alah je veru odpúšťajúci, súcitný. "

Skryť Vypnúť reklamu

O presnom preklade tohto verša môžeme diskutovať, ale arabské sloveso qatala všeobecne znamená niekoho zabiť alebo zavraždiť.

Ako je možné, že zverejnenie pôvodného zdroja vyzývajúceho k vražde je v poriadku, ale keď na tento citát ukážete prstom, tak sa jedná o "nenávistný prejav"?

Robert Spencer aj iní znalci islamu si všimli toho, že militantní moslimovia opakovane citujú verš 9: 5 a ďalšie netolerantné verše z Koránu, aby ospravedlnili útoky a násilie džihádu (napríklad tu, tu a tu).

Hoci násilie obsahujú aj iné náboženské knihy, tak spisovateľ Bruce Bawer upozornil na podstatný rozdiel:

"Keď občas niekto poukáže na tieto pravidlá, tak ľudia odpovedia: 'No, Biblia hovorí to a to'. Nejde však o to, že sú tieto veci napísané v islamskom písme svätom, ale o to, že podľa nich ľudia stále žijú."

Skryť Vypnúť reklamu

Moslimovia v Británii a ďalších krajinách Západu môžu voľne šíriť učenie, ktoré sú voči nemoslimom nenávistné.

A keď nemoslimovia, ako je Robert Spencer, poukážu na to, že niektoré verše v Koráne sú nenávistné a inšpirujú k páchaniu skutočných zverstiev, tak im britské úrady zakážu vstup do krajiny kvôli šíreniu "nenávisti".

Je teda vidieť, že boj proti "nenávistným prejavom" často nenávistné prejavy skutočne nezakazuje. Namiesto toho chráni určité formy prejavov nenávisti pred legitímnymi otázkami.

Zákony proti "nenávistným prejavom" a "rasizmu" vždy vedú k politickej cenzúre, pretože definícia toho, čo je "nenávisť", je vždy ovplyvňovaná politikou a ideológií.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákony proti nenávistným prejavom a rasizmu by preto mali byť zrušené. Žiaden človek nemá právo na to "nebyť urážaný".

Sloboda slova znamená hovoriť a počúvať veci, s ktorými nemusíme súhlasiť. Dôležité je, aby bolo možné ich povedať a vypočuť.

Fjordman je nórsky historik a odborník na Európu, islam a multikulturalizmus.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.