SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Predávate rasistické zákusky, tvrdí zákazníčka. Tradičné, bráni sa výrobca

Zákusku sa predtým hovorilo Maurská hlava, ale od názvu sa v rámci politickej korektnosti upustilo práve kvôli možnému rasistickému podtextu. Aj tak mu neušiel...

Inkriminované pusinky.Inkriminované pusinky. (Zdroj: Twitter Quattromilf)

Čokoládová pusinka, zákusok populárny hlavne počas nemeckých februárových karnevalov, narazila na odpor kvôli svojmu údajnému rasovému podtextu.

V cukrárni v Kolíne nad Rýnom zákusok vyrábajú okrem iného aj v podobe černošskej hlavičky s veľkými červenými perami.

Majiteľ podniku sa obvineniu bráni, podľa neho ide o dlhoročnú cukrársku tradíciu.

"Milá cukráreň pána Fromma, tvoje zákusky sú nechutné!"

Napísala v piatok nemecká autorka stĺpčekov Jasmina Kuhnkeová na svoj twitterový profil.

Skryť Vypnúť reklamu

A rozhodne nenarážala na ich chuť, skôr na ich tvar. K príspevku zdieľala obrázok zákuskov v tvare hlavičiek so silnými perami a s plstenými klobúkmi alebo fezmi so strapcom - pokrývkami hláv obľúbenými predovšetkým v islamských krajinách.

Snehová pusinka na oblátke, ktorá je potiahnutá čokoládou, v originále Schokokuss, je medzi Nemcami populárna práve počas februárových karnevalov.

Skôr sa zákusku hovorilo Mohrenkopf (maurská hlava), ale od tohto názvu sa v rámci politickej korektnosti upustilo práve kvôli možnému rasistickému podtextu.

Pekáreň v Kolíne nad Rýnom ich teraz predáva pod názvom "smiešne karnevalové hlavy".

Majiteľ podniku Gregor Fromme svoje produkty bráni a odpovedal na kritiku pochádzajúcu zo sociálnych sietí v rozhovore pre denník Kölner Stadt-Anzeiger.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chceli sme zákusky štylizovať takým spôsobom, akým boli navrhované karnevalové kostýmy v minulosti," vysvetľuje Fromme.

"Nehľadajte v tom žiadny rasistický podtext. Navštevuje nás veľa Afroameričanov aj Ázijcov, a zatiaľ sa na výrobky nikto nesťažoval," argumentoval podnikateľ.

Majiteľ ďalej okrem iného uviedol, že kontroverzný zákusok je tradičnou karnevalovou pochutinou už od 60. rokov.

Aj napriek tomu však po vlne odporu, ktorá sa zdvihla predovšetkým na sociálnych sieťach, bude premýšľať o tom, či karnevalové hlavy z predaja predsa len nestiahne.

Frommova pekáreň a cukráreň v Kolíne nad Rýnom je otvorená už od roku 1893, okrem karnevalovej sezóny predáva inkriminovaný zákusok bez klobúkov a ďalších štylizácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Rasistické prešľapy

Nejde len o zákusok cukrárne Gregora Fromma, ktorý upadol do nemilosti zákazníkov a používateľov sociálnych sietí.

V minulosti evokoval rasistickú paródiu černochov (ktorej sa hovorí blackface) napríklad sveter značky Gucci alebo kľúčenka od značky Prada.

Takzvaný blackface (v preklade "čierny tvár") je druh parodického vystúpenie, pri ktorom sa belošskí komici prezliekali za černochov.

Mnohí Američania ho považujú za jeden z veľkých symbolov rasizmu v USA. Medzi jeho hlavné črty patrí prevažne veľké červené pery na čiernej postave.

Aj belgické mesto Aalst nedávno čelilo nevôli organizácie UNESCO kvôli karnevalu, ktorý sa už dlhé roky organizuje v ich meste.

Hoci bol relatívne nedávno zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva, vlani ho z neho organizácia vyškrtla. Podľa UNESCO sa podpora takejto akcie nezlučuje s jej princípmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Starosta mesta Aalst kritiku odmieta. Bráni sa, že obvinenia z antisemitizmu a xenofóbie je absurdná a že príslušní kritici nemajú zmysel pre humor. Preto radšej o vyradenie udalosti zo zoznamu UNESCO sám požiadal.

Podľa neho len tak môže mesto ďalej pokračovať v dlhoročnej tradícii, ktorá je známa satirickými maskami a nekorektným humorom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump nominoval na Najvyšší súd podľa očakávania Amy Coneyovú Barrettovú

Barrettová, praktizujúca katolíčka a profesorka práva, je hlboko konzervatívna a pokladajú ju za nepriateľku práva na interrupciu. Prejsť musí ešte senátom, kde majú republikáni prevahu.

Sudkyňa Amy Coneyová Barrettová.
Zahraničie

Veliteľka polície napísala, že si výtržníci BLM "nezaslúžia ani letmý pohľad." Prepustia ju

Zatkli muža, ktorý postrelil dvoch policajtov. Protestujúci sa pred zatýkaním schovali v kostole.

Zatýkanie v Louisville.
Európska únia

Hlavný podozrivý sa priznal k útoku v Paríži

Povedal, že útok vykonal "v súvislosti s opätovným zverejnením karikatúr" proroka Mohameda v časopise Charlie Hebdo.

Zranený muž po útoku sekáčikom s policajtmi.
Slovensko

Premiér by nemal viniť ľudí za nárast prípadov, hovorí Pellegrini

Šeliga deklaroval, že nikto nechce zavrieť hranice. Pondelňajšie opatrenia by mali reflektovať čo najnormálnejší život ľudí a zároveň by mali chrániť ich zdravie. Obaja vyzvali ľudí, aby nosili rúška.

Vľavo Juraj Šeliga, v strede Peter Pellegrini.