SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena
EURÓPSKA ÚNIA

Predávate rasistické zákusky, tvrdí zákazníčka. Tradičné, bráni sa výrobca

Zákusku sa predtým hovorilo Maurská hlava, ale od názvu sa v rámci politickej korektnosti upustilo práve kvôli možnému rasistickému podtextu. Aj tak mu neušiel...

Inkriminované pusinky.Inkriminované pusinky. (Zdroj: Twitter Quattromilf)

Čokoládová pusinka, zákusok populárny hlavne počas nemeckých februárových karnevalov, narazila na odpor kvôli svojmu údajnému rasovému podtextu.

V cukrárni v Kolíne nad Rýnom zákusok vyrábajú okrem iného aj v podobe černošskej hlavičky s veľkými červenými perami.

Majiteľ podniku sa obvineniu bráni, podľa neho ide o dlhoročnú cukrársku tradíciu.

"Milá cukráreň pána Fromma, tvoje zákusky sú nechutné!"

Napísala v piatok nemecká autorka stĺpčekov Jasmina Kuhnkeová na svoj twitterový profil.

A rozhodne nenarážala na ich chuť, skôr na ich tvar. K príspevku zdieľala obrázok zákuskov v tvare hlavičiek so silnými perami a s plstenými klobúkmi alebo fezmi so strapcom - pokrývkami hláv obľúbenými predovšetkým v islamských krajinách.

Článok pokračuje pod video reklamou

Snehová pusinka na oblátke, ktorá je potiahnutá čokoládou, v originále Schokokuss, je medzi Nemcami populárna práve počas februárových karnevalov.

Skôr sa zákusku hovorilo Mohrenkopf (maurská hlava), ale od tohto názvu sa v rámci politickej korektnosti upustilo práve kvôli možnému rasistickému podtextu.

Pekáreň v Kolíne nad Rýnom ich teraz predáva pod názvom "smiešne karnevalové hlavy".

Majiteľ podniku Gregor Fromme svoje produkty bráni a odpovedal na kritiku pochádzajúcu zo sociálnych sietí v rozhovore pre denník Kölner Stadt-Anzeiger.

"Chceli sme zákusky štylizovať takým spôsobom, akým boli navrhované karnevalové kostýmy v minulosti," vysvetľuje Fromme.

"Nehľadajte v tom žiadny rasistický podtext. Navštevuje nás veľa Afroameričanov aj Ázijcov, a zatiaľ sa na výrobky nikto nesťažoval," argumentoval podnikateľ.

Majiteľ ďalej okrem iného uviedol, že kontroverzný zákusok je tradičnou karnevalovou pochutinou už od 60. rokov.

Aj napriek tomu však po vlne odporu, ktorá sa zdvihla predovšetkým na sociálnych sieťach, bude premýšľať o tom, či karnevalové hlavy z predaja predsa len nestiahne.

Frommova pekáreň a cukráreň v Kolíne nad Rýnom je otvorená už od roku 1893, okrem karnevalovej sezóny predáva inkriminovaný zákusok bez klobúkov a ďalších štylizácií.

Rasistické prešľapy

Nejde len o zákusok cukrárne Gregora Fromma, ktorý upadol do nemilosti zákazníkov a používateľov sociálnych sietí.

V minulosti evokoval rasistickú paródiu černochov (ktorej sa hovorí blackface) napríklad sveter značky Gucci alebo kľúčenka od značky Prada.

Takzvaný blackface (v preklade "čierny tvár") je druh parodického vystúpenie, pri ktorom sa belošskí komici prezliekali za černochov.

Mnohí Američania ho považujú za jeden z veľkých symbolov rasizmu v USA. Medzi jeho hlavné črty patrí prevažne veľké červené pery na čiernej postave.

Aj belgické mesto Aalst nedávno čelilo nevôli organizácie UNESCO kvôli karnevalu, ktorý sa už dlhé roky organizuje v ich meste.

Hoci bol relatívne nedávno zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva, vlani ho z neho organizácia vyškrtla. Podľa UNESCO sa podpora takejto akcie nezlučuje s jej princípmi.

Starosta mesta Aalst kritiku odmieta. Bráni sa, že obvinenia z antisemitizmu a xenofóbie je absurdná a že príslušní kritici nemajú zmysel pre humor. Preto radšej o vyradenie udalosti zo zoznamu UNESCO sám požiadal.

Podľa neho len tak môže mesto ďalej pokračovať v dlhoročnej tradícii, ktorá je známa satirickými maskami a nekorektným humorom.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Vláda sa rozhodla uzavrieť päť rómskych osád

Týka sa to osád v meste Krompachy a dvoch blízkych obcí Bystrany a Žehra.

Uzavretá osada v Žehre.
Názory

Odstrániť Konevovu sochu za núdzového stavu je drzé a zbabelé, myslí si Klaus

Rezolútne odmietame snahy a pokusy z vnútropolitických dôvodov vytvárať nepriateľstvo k niektorým cudzím krajinám, pestovať obrazy nepriateľa a hrať sa s umelo pestovaným pocitom ohrozenia našej krajiny zvonku.

Václav Klaus.
Názory

Sever proti juhu alebo "kto to zaplatí"?

Koronavírusová kríza znovu oživila spor "sporivých" a "zadĺžených" štátov o to, ako má fungovať eurozóna.

Ilustračné foto.
Slovensko

Vyšetrovacia kapacita súkromných laboratórií sa zdvojnásobila

V najbližších dňoch je naplánované otvorenie ďalších odberových miest v Bratislave, Poprade, Prešove, Púchove, Ilave a Kráľovskom Chlmci.

Masívne testovanie vzoriek je základ.