SME
Nedeľa, 5. apríl, 2020 | Meniny má Miroslava
SLOVENSKO

Schôdzu znovu prerušili, pokračovať bude vo štvrtok ráno

Nezaradení poslanci opäť zablokovali rečnícky pult. Chcú, aby sa Danko obrátil na Ústavný súd s podnetom, či je schôdza zákonná. Ten tvrdí, že sa zariadi inak.

Bezaradení poslanci opäť zablokovali rečnícky pult.Bezaradení poslanci opäť zablokovali rečnícky pult.

BRATISLAVA - Rokovanie parlamentu je opätovne do štvrtka do 9. hodiny prerušené.

Urobil tak predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) po tom, ako po jeho niekoľkých výzvach nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého neuposlúchli výzvu, aby opustili rokovaciu sálu.

Nezaradení poslanci od utorka blokujú miesto okolo rečníckeho pultu. Danko preto prerušil schôdzu aj v tento deň. V stredu boli poslanci vykázaní na celý rokovací deň.

"Konštatujem, že aj po vašom opätovnom vykázaní sa zdržiavate v rokovacej sále, čo sa vo vašom prípade považuje už za druhú neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni NR SR," vyhlásil Danko.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa rokovacieho poriadku, ak parlamentný mandátový a imunitný výbor zistí, že poslanec narušil poriadok na schôdzi NR SR, odporučí jej, aby mu uložila pokutu až do výšky 2000 eur.

Danko na poslancov viackrát apeloval, že narúšajú priebeh rokovania.

"Sme aj z iných parlamentov kolegiálne dopytovaní, že čo sa robí v rokovacej sále. Ak si niekto myslí, že mu to zarába percentá, tak je na omyle," uviedol Danko s tým, že doteraz vždy vykázaní poslanci poslúchli a plénum opustili.

Chcú, aby sa Danko obrátil na Ústavný súd

Nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého plánujú pokračovať v blokovaní mimoriadnej schôdze parlamentu. Priestor pred rečníckym pultom nechcú opustiť.

Žiadajú, aby predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) podal podnet na Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý by v zrýchlenej lehote rozhodol o tom, či bola mimoriadna schôdze zvolaná zákonne a či môže pokračovať.

"My si myslíme, že nie. Ale je to otázka, ktorú by mohol definitívne vyriešiť len ÚS," povedal Beblavý na stredajšom brífingu po tom, ako ich predseda parlamentu vykázal zo sály a prerušil schôdzu do nasledujúceho dňa.

Beblavý naďalej tvrdí, že zákony predložili na mimoriadnu schôdzu nezákonne.

Poukázal na rokovací poriadok parlamentu a na to, že im neumožnili podať námietku voči ich vykázaniu z rokovacej sály.

"Pán Danko stavil na stratégiu, že nás umlčí," skonštatoval Beblavý a dodal, že v blokovaní schôdze budú pokračovať, pretože "ochrana parlamentarizmu" je pre nich dôležitejšia ako ich platy, o ktoré môžu prísť po ich vykázaní zo sály a nerešpektovaní výziev.

Petrák: Je to v súlade so zákonom

Zvolanie aktuálnej mimoriadnej schôdze parlamentu je v poriadku a v súlade zo zákonom. Vyhlásil to poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD). Opoziční poslanci sa podľa neho blokovaním schôdze diskvalifikujú v očiach verejnosti.

Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) si myslí, že by nemuselo k takejto situácii dôjsť, ak by koaliční partneri nezvolali niekoľko dní pred voľbami zbytočne schôdzu. "Pokojne by sme sa mohli pripravovať na voľby," uviedol v stredu pred novinármi.

Podľa Petráka by opoziční poslanci nemali kritizovať opodstatnenosť skráteného legislatívneho konania pri daných návrhoch vopred.

"Voči tomuto môžu protestovať iba vo chvíli, keď bude skrátené legislatívne konanie schválené," povedal pred novinármi s tým, že protestovať dopredu je nemiestne.

"Je to čistá obštrukcia parlamentu, ktorá ich diskvalifikuje v očiach verejnosti," dodal. Vláda podľa neho pracuje do posledného dňa a parlament môže rozhodovať do dňa volieb.

Bugár sa podľa svojich slov na tomto "cirkuse" nechce zúčastňovať.

"Už sa to nedá odstrániť, naťahuje sa jedna časť poslancov s druhou časťou poslancov," reagoval na obštrukciu opozičných poslancov, ktorí obsadili rečnícky pult v rokovacej sále a nechcú ho opustiť.

"To, čo predvádzajú momentálne títo páni a dámy, je naozaj pod úroveň parlamentarizmu a rešpektovania akéhokoľvek normálneho priebehu schôdze," povedal predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Dúfa, že poslanci čo najskôr odídu a parlament bude môcť pracovať.

Bernaťák kroku opozičných poslancov nerozumie, prezidentka SR Zuzana Čaputová má podľa neho právo vetovať prípadné schválené zákony. Myslí si, že blokovanie sa deje pre Istanbulský dohovor.

"V prípade, ak by Národná rada SR odmietla ratifikáciu Istanbulského dohovoru, prezidentka by už nemala inú možnosť, iba oznámiť, že SR nebude viazaná Istanbulským dohovorom," dodal.

Obštrukcia má zmysel, tvrdí Matovič

Šéf hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič tvrdí, že podporuje obštrukcie poslancov okolo Miroslava Beblavého z koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu.

Šéf strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba ich, naopak, označil za „feťákov“.

„Každý máme svoje spôsoby, ako bojujeme proti zlu. Kolegovia majú tento spôsob,“ povedal Matovič.

Kempovanie protestujúcich v noci v rokovacej sále podľa neho nemá zmysel, ale obštrukcia pri rečníckom pulte áno.

„Rozhodli sa nášmu hnutiu sabotovať volebnú kampaň, lebo sa boja výsledku,“ komentoval Matovič prerušovanie schôdze.

Kotleba ich nazval „feťákmi“

Šéf strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marián Kotleba označil protest poslancov PS/Spolu za nerešpektovanie princípu parlamentnej demokracie.

„Dnes je problém to, ako tu feťáci blokujú parlament,“ vyhlásil na adresu poslancov PS/Spolu.

Odmietol odpovedať na otázku, či poslanci ĽSNS budú hlasovať za návrhy zákonov, ktoré predložila do parlamentu vláda.

Konkrétne o trinástych dôchodkoch pre penzistov, o zdvojnásobení rodinných prídavkov a o zrušení diaľničnej známky pre autá do 3,5 tony.

„Dozviete sa pri hlasovaní,“ poznamenal.

Danko: Spravím všetko pre to, aby schôdza pokračovala

Šéf parlamentu Andrej Danko si v zmysle Ústavy a rokovacieho poriadku splnil svoju povinnosť, keď dostal 45 podpisov zákonodarcov, a teda nemal inú možnosť ako zvolať mimoriadnu parlamentnú schôdzu. Tá bola v utorok riadne otvorená.

Aktivity poslancov, ktorí sa rozhodli prenocovať v rokovacej sále ale vníma ako absolútne neadekvátne vzhľadom na ich správanie.

„Jesť pod rečníckym pultom je nepredstaviteľná drzosť, je to znevažovanie a dehonestácia našej najvyššej ústavnoprávnej inštitúcie,“ dodal.

„Vyčerpali sme všetky inštitúty a možné mechanizmy na vykázanie poslancov zo sály. Zvolal som preto grémium, na ktorom som sa pýtal zákonodarcov na ďalší postup. Môžem ubezpečiť občanov, že štvrtková schôdza bude pokračovať už v normálnom režime, k tomu plánujem ešte stretnutia s odborníkmi,“ vyzval predseda NR SR.

Poslanci majú na mimoriadnej schôdzi prerokovať tri vládne novely zákonov, ktorými sa má zvýšiť prídavok na dieťa, zaviesť 13. dôchodok a zrušiť zákon o diaľničnej známke. Tiež majú prijať uznesenie k Istanbulskému dohovoru.

O novelách majú rokovať v skrátenom režime, zákonnosť čoho spochybňuje opozícia aj neziskové organizácie, ako VIA IURIS.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kvetná nedeľa. Ratolesti posvätil veriacim košický arcibiskup Mons. Bernard Bober.
Európska únia

Žiadateľ o azyl dobodal vo Francúzsku dvoch ľudí, ďalších sedem zranil

Jednému mužovi podrezal hrdlo pred synom a partnerkou. Podľa niektorých zdrojov údajne pri útoku kričal Alláhu akbar.

Policajti na ulici, kde k útoku došlo.
Názor Petra Bercika

Šialenstvo okolo koronavírusu zatemňuje mozgy

Pre záchranu Slovenska pred nebezpečným koronavírusom netreba vypínať celú krajinu. Stačí izolovať šialené plány premiéra Matoviča.

Predseda vlády Igor Matovič.
Ekonomika

Odvetvia najviac ohrozené koronavírusom mali najnižšie marže

Najhoršie sú na tom spoločnosti pôsobiace v odvetví cestovný ruch a gastro.

Ilustračná fotografia.