SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
NÁZORY

Prorocké slová Václava Klausa, ktoré predniesol v Europarlamente pred jedenástimi rokmi

Slobodná diskusia je považovaná za útok na myšlienku európskej integrácie, ba dokonca priamo na samotnú Európu.

Prejav Václava Klausa v Europarlamente pred 11 rokmi.Prejav Václava Klausa v Europarlamente pred 11 rokmi. (Zdroj: SITA/AP)

Dňa 19. februára 2009, presne pred 11 rokmi, vystúpil prezident Českej republiky Václav Klaus na pôde Európskeho parlamentu s prejavom, ktorý vyvolal búrlivé emócie na oboch stranách politickej "barikády", píše Petr Macinka v článku uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa.

Zanietení podporovatelia čo najhlbšej európskej unifikácie pobúrene odchádzali zo sály a odmietali počúvať kacírske slová českého prezidenta, zatiaľ čo poslanci, ktorí sa podobne ako Václav Klaus nesnažili zakrývať, že súčasná podoba integračného procesu dospela do fázy, v ktorej de facto prestáva existovať demokracia a sloboda je ohrozená viac ako kedykoľvek predtým, nadšene aplaudovali postojačky takmer po každej druhej vete.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo vtedy prezident Klaus vlastne europoslancom povedal? Posúďte sami, či si niektoré jeho vtedajšie slová uchovali svoju platnosť aj dnes ...

"Obávam sa, že pokusy integráciu ďalej urýchľovať a prehlbovať a rozhodovanie o podmienkach života občanov členských krajín v stále väčšej miere posúvať na európsku úroveň, môžu svojimi dôsledkami ohroziť všetko pozitívne, čo bolo za posledné polstoročie v Európe dosiahnuté.

Nepodceňujme preto obavy občanov mnohých členských krajín, že sa o ich záležitostiach opäť rozhoduje inde a bez nich a že je ich možnosť toto rozhodovanie ovplyvniť len veľmi obmedzená. [...]

Nedopusťme vznik situácie, v ktorej by občania členských krajín žili s rezignovaným pocitom, že projekt Európskej únie nie je ich projektom, že sa vyvíja inak, než si želajú, a že sú len nútení sa mu podriaďovať. "

Skryť Vypnúť reklamu

"Dnešný systém rozhodovania v EÚ je niečím iným než históriou preverenou a v histórii osvedčenou klasickou parlamentnou demokraciou. V obvyklom parlamentnom systéme je časť podporujúca vládu a časť opozičná, ale to v Európskom parlamente nie je. Tu je presadzovaná alternatíva len jedna a kto uvažuje o alternatíve inej, je považovaný za odporcu európskej integrácie.

V našej časti Európy sme ešte nedávno žili v politickom systéme, kde bola akákoľvek alternatíva neprípustná, a kde preto žiadna parlamentná opozícia neexistovala. Získali sme trpkú skúsenosť, že tam, kde nie je opozícia, stráca sa sloboda. Politické alternatívy preto existovať musia. "

"Zrejme najdôležitejšia pre túto chvíľu je požiadavka, aby slobodná diskusia [...] nebola považovaná za útok na samotnú myšlienku európskej integrácie. Vždy som si myslel, že smieť o týchto vážnych otázkach diskutovať, byť vypočutý, hájiť priestor každého na prezentáciu iného než "jediného správneho názoru" - hoci s ním napríklad nesúhlasíme - je práve ona demokracia, ktorá nám bola po štyri desaťročia odopieraná.

Skryť Vypnúť reklamu

My, ktorí sme si nedobrovoľnou skúsenosťou prevažnej časti svojich životov overili, že slobodná výmena názorov a ideí sú základnou podmienkou zdravej demokracie, veríme, že táto podmienka bude ctená a rešpektovaná aj v budúcnosti. Je príležitosťou a nezastupiteľnou metódou, ako urobiť Európsku úniu slobodnejšou, demokratickejšou a viac prosperujúcou."

Celý prejav prezidenta Českej republiky v Európskom parlamente je dobre dostupný vo verejných zdrojoch (alebo na www.klaus.cz). Napriek tomu je evidentné, že väčšina českých ani európskych politikov sa k nemu vracať nebude.

Nedá sa ani očakávať, že by sme v budúcnosti nejaký podobný prejav na bruselskej pôde počuli (česť výnimkám z niektorých krajín Vyšehradskej štvorky).

Prístup dnešných predstaviteľov verejného života vo väčšine štátov EÚ sa totiž vyznačuje skôr falošnú kolegialitov voči európskym partnerom, než vlastnou originalitou a zodpovednosťou za život občanov vo svojej krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

Obozretnosť k nebezpečným tendenciám uberajúcim štátom suverenitu, vysávajúcimi demokraciu a pošlapávajúcim slobodu sa nenosí. Je vhodnejšie nerobiť problémy a nespôsobovať rozruch.

Deje sa presne to, pred čím vo februári 2009 Václav Klaus varoval: slobodná diskusia je považovaná za útok na myšlienku európskej integrácie, ba dokonca priamo na samotnú Európu.

Domnievam sa, že jedenásť rokov starý prejav českého prezidenta v Európskom parlamente je dnes v mnohých ohľadoch aktuálnejšie, než bol vtedy. Nie je preto od veci si ho čas od času pripomenúť.

Celý prejav prezidenta Václava Klausa z Európskeho parlamentu je k dispozícii tu.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Záchranári z lode Alan Kurdi vytiahli zo Stredozemného mora 133 migrantov

Do Európy sa cez Stredozemné more od januára tohto roka do septembra dostalo viac ako 43 000 migrantov, uviedla OSN.

Migranti na člne.
Zahraničie

Seniorka dlhovala na daniach 6 centov, takmer prišla o strechu nad hlavou

Vinou úrokov a poplatkov sa suma vyšplhala na 300 dolárov. Staršia žena trpí Alzheimerovou chorobou, dcéra obvinila úradníkov z absolútneho nezáujmu a nedostatku ľudskosti.

Ilustračné foto.
Názory

Václav Klaus: Americká kultúrna revolúcia nás môže zničiť rovnako ako pred 100 rokmi revolúcia ruská (2)

Nastáva spochybňovanie konštánt našich životov, tradícií, zvyklostí aj toho, čo sa skrýva pod slovom hodnoty. Kultúrna revolúcia zasahuje hlboko, ide o ďalší z pokusov meniť človeka.

Václav Klaus.
Slovensko

V sobotu potvrdili 131 pozitívnych prípadov koronavírusu

Laboratóriá urobili 3 443 testov. So 42 prípadmi výrazne vyčnieva jeden okres, nad desať prípadov majú ďalšie dva okresy.