SME
Sobota, 4. apríl, 2020 | Meniny má Izidor
ZAHRANIČIE

Bez angličtiny, práce a vzdelania vás nechceme, odkazuje Británia do EÚ

Od budúceho roka plánuje udeľovať pracovné povolenia len tým, ktorí ovládajú angličtinu a už vopred si na ostrovoch zaistia prácu.

Britský premiér Boris Johnson.Britský premiér Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona sa rozhodla skoncovať s lacnou pracovnou silou z Európskej únie.

Od budúceho roka plánuje udeľovať pracovné povolenia len tým, ktorí ovládajú angličtinu a už vopred si na ostrovoch zaistia prácu.

Opozícia, odbory aj podnikatelia však varujú, že bez nekvalifikovaných robotníkov sa ekonomika zrúti, píše server idnes.cz.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kým cudzinci zo štátov mimo Európskej únie s úľavou zistia, že sa pravidlá zjemnili, občania EÚ môžu byť trochu v šoku.

Návrh, ktorý Johnsonovho vláda v stredu predstavila, má narovnať prístup úradov k záujemcom o prácu v Británii.

Poľskí inštalatéri či rumunskí stavebníci tak už od budúceho roka, keď by malo skončiť súčasné prechodné obdobie po brexitu, nemusia dostať pracovné povolenie tak ľahko ako predtým.

Aby mohol ktokoľvek pracovať v Spojenom kráľovstve, bude musieť získať najmenej sedemdesiat bodov v novom bodovom systéme.

Základom v ňom bude znalosť angličtiny, zodpovedajúce vzdelanie i potvrdenie, že má dotyčný v Británii svoju budúcu prácu už zaistenú a zamestnávateľ s ním počíta.

Ďalšie body navyše potom budú napríklad za to, že chce uchádzač pracovať v odbore, ktorý trpí nedostatkom personálu. Trebárs v zdravotníctve.

Svoju úlohu v úspešnosti žiadateľa bude hrať tiež výška jeho budúcej mzdy. Ak by mal zarábať menej ako 23 040 libier ročne, body nedostane.

Výnimku budú mať zdravotné sestry či ľudia, ktorí britskému pracovnému trhu môžu ponúknuť doktorský titul.

Vláda tým chce podľa BBC docieliť to, aby sa britskí zamestnávatelia "prestali spoliehať na lacnú pracovnú silu z Európy a namiesto toho sa zamerali na udržanie existujúcich pracovníkov a investície do technológií".

Johnsonov kabinet sprísnením pravidiel pre migráciu plní svoj záväzok voličom, že "prevezme späť kontrolu" a vráti krajinu Britom.

Inšpiráciu pre bodový systém vraj čerpal v Austrálii, ktorá si takto vyberá pracovníkov. A niektorí zámer vítajú.

Ďalší však varujú, že bez nekvalifikovaných cudzincov sa mnohé sektory ekonomiky zrútia. Podľa denníka The Guardian až 21 percent ľudí, ktorí v Británii pôsobia čoby nekvalifikovaná sila, pochádza z krajín EÚ.

Medzi najviac ohrozené patria práve zdravotníctvo a opatrovateľský systém, ale aj poľnohospodárstvo a rybolov.

"Tieto plány v opatrovateľskom sektore spôsobia úplnú katastrofu," podotýka Christina McAnea z odborovej organizácie Unison, ktorá okrem iných združuje spomínaných zdravotníkov.

Ozývajú sa preto hlasy, že odstavenie prílivu nevzdelaných cudzincov systému nielenže neuľaví, ale naopak ešte predĺži čakacie doby v nemocniciach. Problémy nastanú aj v súkromnom sektore, varujú ďalšie.

Pracovné povolenie by totiž novo nemali dostať ani čašníci, chyžné v hoteloch alebo zamestnanci v továrňach a supermarketoch.

Obmedziť by sa mal tiež príliv sezónnych pracovníkov, ktorí do Británie jazdia zbierať maliny či zemiaky.

"Je ironické, že vláda národ nabáda, aby jedol viac ovocia a zeleniny, a zároveň sťažuje produkciu týchto plodín," komentuje budúci stav v Británii predsedníčka Národnej farmárskej únie (NFU) Minette Battersová.

A preukázať, že sa dohovoria po anglicky a dokážu sa o seba postarať, budú musieť tiež mladí ľudia so záujmom o štúdium na britských univerzitách.

Opozícia zverejnený návrh okamžite odmietla. Hovorca liberálnych demokratov Christine Jardine poznamenala, že sa vládne návrhy zakladajú na xenofóbii.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová potom vyhlásila, že Johnsonove plány zničia ekonomiku Škótska.

"Vzhľadom k našej demografii potrebujeme, aby sem ľudia aj ďalej prichádzali. Kvôli tomuto to bude oveľa ťažšie," myslí si.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ďalšia tragédia rodiny Kennedyovcov. Róbertova vnučka zmizla aj so synom na kanoe

Osudnou sa im stala hra s loptou na záhrade, ktorá spadla do rieky. Matka so synom sa ju pokúšali chytiť na kanoe a už sa nevrátili.

Maeve Kennedyová Townsendová na archívnej snímke s rodinou.
Slovensko

Je zvláštne, že vládni partneri čakajú so zverejnením koaličnej dohody, hovorí analytik

Anna Záborská mieni predložiť zákon na ochranu života a ľudskej dôstojnosti. „Pri ochrane života predložený návrh nepodlieha schváleniu koaličnej rady,“ povedala.

Anna Záborská pri skladaní poslaneckého sľubu.
Kresťanstvo

Ako zatočiť so strachom z koronavírusu

Strach zo smrti je následkom strachu zo života. Človek, ktorý žije naplno, je pripravený zomrieť kedykoľvek, povedal Mark Twain.

Ilustračné foto.
Názory

Koniec demokracie v Maďarsku. Už zase?

Aj u nás šírený blud o neobmedzenom vládnutí Viktora Orbána pomocou dekrétov a správanie maďarskej opozície premiérovi len hrajú do kariet.

Maďarrský premiér Viktor Orbán.