SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Bez angličtiny, práce a vzdelania vás nechceme, odkazuje Británia do EÚ

Od budúceho roka plánuje udeľovať pracovné povolenia len tým, ktorí ovládajú angličtinu a už vopred si na ostrovoch zaistia prácu.

Britský premiér Boris Johnson.Britský premiér Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona sa rozhodla skoncovať s lacnou pracovnou silou z Európskej únie.

Od budúceho roka plánuje udeľovať pracovné povolenia len tým, ktorí ovládajú angličtinu a už vopred si na ostrovoch zaistia prácu.

Opozícia, odbory aj podnikatelia však varujú, že bez nekvalifikovaných robotníkov sa ekonomika zrúti, píše server idnes.cz.

Kým cudzinci zo štátov mimo Európskej únie s úľavou zistia, že sa pravidlá zjemnili, občania EÚ môžu byť trochu v šoku.

Návrh, ktorý Johnsonovho vláda v stredu predstavila, má narovnať prístup úradov k záujemcom o prácu v Británii.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľskí inštalatéri či rumunskí stavebníci tak už od budúceho roka, keď by malo skončiť súčasné prechodné obdobie po brexitu, nemusia dostať pracovné povolenie tak ľahko ako predtým.

Aby mohol ktokoľvek pracovať v Spojenom kráľovstve, bude musieť získať najmenej sedemdesiat bodov v novom bodovom systéme.

Základom v ňom bude znalosť angličtiny, zodpovedajúce vzdelanie i potvrdenie, že má dotyčný v Británii svoju budúcu prácu už zaistenú a zamestnávateľ s ním počíta.

Ďalšie body navyše potom budú napríklad za to, že chce uchádzač pracovať v odbore, ktorý trpí nedostatkom personálu. Trebárs v zdravotníctve.

Svoju úlohu v úspešnosti žiadateľa bude hrať tiež výška jeho budúcej mzdy. Ak by mal zarábať menej ako 23 040 libier ročne, body nedostane.

Výnimku budú mať zdravotné sestry či ľudia, ktorí britskému pracovnému trhu môžu ponúknuť doktorský titul.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda tým chce podľa BBC docieliť to, aby sa britskí zamestnávatelia "prestali spoliehať na lacnú pracovnú silu z Európy a namiesto toho sa zamerali na udržanie existujúcich pracovníkov a investície do technológií".

Johnsonov kabinet sprísnením pravidiel pre migráciu plní svoj záväzok voličom, že "prevezme späť kontrolu" a vráti krajinu Britom.

Inšpiráciu pre bodový systém vraj čerpal v Austrálii, ktorá si takto vyberá pracovníkov. A niektorí zámer vítajú.

Ďalší však varujú, že bez nekvalifikovaných cudzincov sa mnohé sektory ekonomiky zrútia. Podľa denníka The Guardian až 21 percent ľudí, ktorí v Británii pôsobia čoby nekvalifikovaná sila, pochádza z krajín EÚ.

Medzi najviac ohrozené patria práve zdravotníctvo a opatrovateľský systém, ale aj poľnohospodárstvo a rybolov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tieto plány v opatrovateľskom sektore spôsobia úplnú katastrofu," podotýka Christina McAnea z odborovej organizácie Unison, ktorá okrem iných združuje spomínaných zdravotníkov.

Ozývajú sa preto hlasy, že odstavenie prílivu nevzdelaných cudzincov systému nielenže neuľaví, ale naopak ešte predĺži čakacie doby v nemocniciach. Problémy nastanú aj v súkromnom sektore, varujú ďalšie.

Pracovné povolenie by totiž novo nemali dostať ani čašníci, chyžné v hoteloch alebo zamestnanci v továrňach a supermarketoch.

Obmedziť by sa mal tiež príliv sezónnych pracovníkov, ktorí do Británie jazdia zbierať maliny či zemiaky.

"Je ironické, že vláda národ nabáda, aby jedol viac ovocia a zeleniny, a zároveň sťažuje produkciu týchto plodín," komentuje budúci stav v Británii predsedníčka Národnej farmárskej únie (NFU) Minette Battersová.

Skryť Vypnúť reklamu

A preukázať, že sa dohovoria po anglicky a dokážu sa o seba postarať, budú musieť tiež mladí ľudia so záujmom o štúdium na britských univerzitách.

Opozícia zverejnený návrh okamžite odmietla. Hovorca liberálnych demokratov Christine Jardine poznamenala, že sa vládne návrhy zakladajú na xenofóbii.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová potom vyhlásila, že Johnsonove plány zničia ekonomiku Škótska.

"Vzhľadom k našej demografii potrebujeme, aby sem ľudia aj ďalej prichádzali. Kvôli tomuto to bude oveľa ťažšie," myslí si.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

1 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

2 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

4 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

19 h