SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Po vražde Jána a Martiny sú Slováci aktívnejší, hovorí sociologička

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili pred dvoma rokmi v ich dome vo Veľkej Mači.

Ján a Martina.Ján a Martina. (Zdroj: ARCHÍV J.K.)

BRATISLAVA - Udalosť, ktorá sa stala pred dvoma rokmi, otriasla Slovenskom a zmenila jeho tvár.

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili pred dvoma rokmi 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta.

Podľa prvého vyjadrenia vtedajšieho prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara bola pravdepodobným motívom vraždy Kuciakova investigatívna práca, čo v septembri 2018 potvrdil aj dozorujúci prokurátor.

Zavraždený Ján Kuciak bol reportérom spravodajského portálu Aktuality.sk a špecialistom na dátovú žurnalistiku, ktorý vyhľadával a analyzoval informácie z verejných zdrojov. Venoval sa predovšetkým kauzám spojeným s daňovými a dotačnými podvodmi.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské média napríklad po jeho vražde publikovali ním pripravovaný materiál o podvodoch talianskych podnikateľov na východnom Slovensku, napojených na zločineckú skupinu ’Ndrangheta a o väzbách jedného z jej členov na predstaviteľov vládnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Roberta Fica.

Ján Kuciak písal aj o nezákonných aktivitách podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý sa mu za to, niekoľko mesiacov pred vraždou v septembri 2017, aj telefonický vyhrážal. Novinár podal na podnikateľa trestné oznámenie, ale polícia ho odmietla bez toho, aby Mariana Kočnera vypočula.

Po vražde novinára sa prípad znovu otvoril. Národná kriminálna agentúra (NAKA) ale oznámenie Jána Kuciaka opäť odmietla s tým, že „nie je dôvod na začatie trestného stíhania”.

Februárová vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice otriasla slovenskou verejnosťou aj politickou scénou. Po zverejnení správy o dvojnásobnej vražde vláda vypísala odmenu milión eur za informácie vedúce k odhaleniu páchateľa a niektorí novinári dostali policajnú ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vraždou pritom niektorí vládni predstavitelia vyhrážanie sa novinárom zľahčovali a vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) zvykol novinárov označovať ako „špinavé protislovenské prostitútky“.

V priebehu niekoľkých dní sa po celej krajine konali masové protesty, aké Slovensko nezažilo od Novembra ´89. Viedli k rezignácii ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a tiež k vládnej kríze.

Pod tlakom verejnosti podal Robert Fico demisiu svojej vlády a vo funkcii premiéra ho nahradil jeho spolustraník Peter Pellegrini. Personálne zmeny, ktoré sa v novej vláde udiali, však boli minimálne.

Koncom septembra 2018 polícia zadržala a obvinila štyri osoby: Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú.

V marci 2019 z objednávky vraždy Jána Kuciaka obvinili aj podnikateľa Mariana Kočnera.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry si mal vraždu novinára u Aleny Zsuzsovej objednať práve Marian Kočner z pomsty za články, ktoré odkrývali jeho ekonomickú trestnú činnosť.

Marian Kočner mal tiež nechať sledovať viacerých novinárov, medzi ktorými bol aj zavraždený Kuciak.

Z vyšetrovania prípadu vyplynula aj rozsiala komunikácia obžalovaného podnikateľa s vysokými predstaviteľmi prokuratúry, justície aj politikmi.

V práve prebiehajúcom súdnom procese Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku už odsúdil obvineného Zoltána Andruskóa na trest 15 rokov odňatia slobody za podiel na úkladnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Tú si u neho mala objednať Alena Zsuzsová na požiadanie Mariana K. Rozsudok je právoplatný, keďže Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste.

Za vykonávateľov vraždy označuje prokuratúra Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa, ktorým za ňu mal Andruskó sprostredkovať finančnú odmenu.

SkryťVypnúť reklamu

K činu sa priznal aj obžalovaný Miroslav Merček. Ten podľa svojich slov Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v ich dome zastrelil.

Ostatní obžalovaní svoju účasť na vražde, ako aj vinu popierajú.

V prípade uznania viny im hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Aktívnejší Slováci

Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú Slováci aktívnejší a ich dôvera k štátnym inštitúciám je na bode mrazu, uviedla sociologička z Inštitútu pre verejné otázky Oľga Gyárfášová.

Dvojnásobná vražda podľa sociologičky Slovensko nepochybne zmenila.

„Dozvedeli sme sa veci, ktoré sme si nevedeli vôbec predstaviť a vždy, keď už sme mali pocit, že dno bolo dosiahnuté, zdola sa ozvala ďalšia šokujúca informácia. Realita predbiehala fantáziu spisovateľa lacných gangsteriek. Otázka, pred ktorou stojíme, je, ako sa s týmito informáciami naložíme,“ dodala Gyárfášová.

V reakcii na túto udalosť sa po Slovensku konalo niekoľko mnohotisícových zhromaždení, ktoré organizovala iniciatíva Za slušné Slovensko, a ktorých cieľom bolo vyvodenie zodpovednosti zo strany vlády na čele s vtedajším premiérom Robertom Ficom (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

Sociologička zdôraznila, že tieto demonštrácie vyvolali tlak na personálne zmeny, vytvorili pocit občianskej spolupatričnosti aj spoločne zdieľanej piety a artikulovali jasnú objednávku po zmene v spôsobe spravovania krajiny.

„V neposlednom rade boli impulzom pre mnohých ľudí z mimovládneho sektora, akadémie, lokálnej politiky či biznisu vstúpiť do ‚veľkej' politiky a prevziať za uskutočnenie tejto zmeny osobnú zodpovednosť,“ doplnila Gyárfášová.

Počet ľudí, ktorí sa zúčastnili na demonštráciách organizovaných iniciatívou Za slušné Slovensko alebo ekologickými aktivistami, počet drobných donorov pre najrôznejšie verejné zbierky či nadštandardná volebná mobilizácia v prípade regionálnych volieb v Banskobystrickom kraji na jeseň 2018.

To všetko podľa sociologičky svedčí o aktívnejšom prístupe občanov k veciam verejným.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôvera k základným inštitúciám štátu, vrátane justície a polície, je na bode mrazu. Nie náhodou je najdôveryhodnejšou političkou nadstranícka prezidentka, ktorá vzišla z volieb ‚po Kuciakovi'. Kritický postoj k ‚držiteľom moci' sa premieta vo výraznom poklese voličskej podpory pre vládne strany,“ zdôvodnila Gyárfášová a doplnila, že mieru participácie i kritičnosti preveria nastávajúce voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu