SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Hlasovanie o skrátených režimoch k novelám presunuli na budúci týždeň

Opozícia hovorí o pokryteckom divadle. "Nechcú to, len si robia volebnú kampaň." Poslanci za Smer-SD nevedia, prečo ich kolegovia chýbali na hlasovaní.

Poslanec Robert Fico (SMER) a poslanec Anton Hrnko (SNS) pred hlasovaním.Poslanec Robert Fico (SMER) a poslanec Anton Hrnko (SNS) pred hlasovaním. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok.

Hlasovanie odložili na utorok 25. februára o 10. hodine.

Plénum v piatok dorokovalo všetky tieto tri návrhy na skrátené konanie. Nebolo však ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov.

Prítomných bolo len 68 zákonodarcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci sa prezentovali ako neprítomní na hlasovaní.

Rovnako aj klub Most-Híd okrem poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý bol za.

Za skrátené konanie k 13. dôchodku hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS, nezaradení poslanci Peter Marček a Martina Šimkovičová aj celý klub ĽSNS.

Pri hlasovaní o skrátenom konaní neboli prítomné aj dve poslankyne za SNS.

Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar preto musel hlasovanie odložiť na utorok doobeda.

Opozícia to označila za pokrytectvo koalície

Opozícia označila hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom na mimoriadnej schôdzi za pokrytectvo vládnej koalície.

Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady (NR) SR) Miroslav Beblavý (nezaradený), Eduard Heger, (OĽaNO) a Karol Galek (SaS).

Skryť Vypnúť reklamu

"Sme radi, že sa im nepodarilo presadiť skrátené legislatívne konanie," povedal po neúspešnom hlasovaní Beblavý s tým, že členovia koalície sami nechcú nič meniť, ale využívajú sociálne opatrenia na volebnú kampaň.

"Ak im tak veľmi záleží na ľuďoch, kde sú ich poslanci? To je jasná vizitka," vyhlásil Heger s tým, že poslanci Smeru-SD sa otočili chrtom vlastným voličom.

Galek označil vládne návrhy na mimoriadnej schôdzi za predvolebnú korupciu. "Ani oni sami neboli presvedčení, že je to dobrý nápad a na schôdzi sa nezúčastnili," podotkol.

Predseda Sme rodina Boris Kollár po hlasovaní skonštatoval, že šéfovi Smeru-SD nejde o presadenie sociálnych opatrení, hovorí o predvolebnom divadle.

Robert Fico si podľa neho nesplnil domácu úlohu, pretože nevedel zabezpečiť dostatočný počet poslancov na hlasovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci Smeru nevedeli povedať, prečo ich kolegovia chýbali

Poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD nevedeli povedať, prečo viacerí ich kolegovia chýbali na hlasovaní. Sú presvedčení, že v utorok sa návrhy podarí schváliť.

"Boli sme skoro všetci," povedal poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) s tým, že nevedel, kde sú tí, ktorí neprišli.

"Ja si myslím, že to schválime v utorok," dodal.

Podľa jeho slov sú niektorí poslanci za Smer-SD chorí.

Ani poslanec Dušan Muňko (Smer-SD) nevedel povedať, čo sa stalo, keď nebol parlament uznášaniaschopný.

"Všetci sú pripravení, nebojte sa," povedal novinárom poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD).

"Neviem, kde sú, tak sa opýtajte ich," odpovedal na otázku, kde sú poslanci, ktorí v rokovacej sále chýbali.

Skryť Vypnúť reklamu

Na záver diskutovali o Istanbulskej dohode

Diskusiou k Istanbulskému dohovoru ukončili poslanci štvrtý rokovací deň 58. schôdze Národnej rady (NR) SR.

Nezaradená poslankyňa Anna Verešová v pléne vyhlásila, že nastal najvyšší čas, aby sme sa prestali zaoberať Istanbulským dohovorom. Nepodarilo sa totiž podľa nej vysvetliť, že je to "vynikajúca" medzinárodná zmluva, naopak, podľa Verešovej má dohovor ideologický aj politický charakter.

Upozornila, že vážnym problémom Slovenska je násilie v rodinách, na ženách, ale aj na deťoch, starých a chorých, a tento problém treba "konečne" začať riešiť.

Podľa nezaradenej poslankyne Simony Petrík Istanbulský dohovor nemá ideologický charakter.

"Jediná zmena pohľadu na muža a ženu je tá, aby muž pristupoval k žene ako k rovnocennej partnerke, aby sme smerovali k rodovej rovnosti," dodala s tým, že jediné rodové stereotypy, ktoré chce dohovor búrať, sú tie, aby sa muž nesprával k žene nadradene.

Skryť Vypnúť reklamu

Istanbulský dohovor odmieta aj hnutie Sme rodina, podľa poslanca hnutia Milana Krajniaka sú v slovenskom právnom poriadku už zakotvené ustanovenia o predchádzaní násiliu na ženách. S odmietnutím dohovoru súhlasí aj poslanec za SNS Štefan Zelník.

Podľa poslankyne za SaS Zuzany Zimenovej ženy nemajú chrániť iba právne predpisy, ale aj celková spoločenská atmosféra. "Malo by platiť, že všetci sme si rovní," dodala v diskusii v parlamente.

Poslanci budú v diskusii k uzneseniu o Istanbulskom dohovore pokračovať v utorok ráno.

Danko: Žiadna tragédia to nie je

Hlasovanie o návrhu na skrátené legislatívne konanie k trom vládnym novelám na mimoriadnej schôdzi ukázalo, kto ako k návrhom pristupuje. Skonštatoval to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) po tom, ako sa v piatok hlasovanie v pléne nepodarilo pre neuznášaniaschopnosť parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hlasovanie ukázalo, kto ako vážne myslí toto hlasovanie," skonštatoval Danko.

Podľa jeho slov sa pri ňom otestovalo, akú podporu má skrátené legislatívne konanie. Dodal, že žiadna tragédia to nie je.

Šéf SNS je podľa vlastných slov opatrný pri prídavku na dieťa. Navrhuje iný systém motivácie matiek. Bol by napríklad za úpravu platenia daní z príjmu pre pracujúce matky.

V utorok o 10.00 h bude plénum zároveň hlasovať o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok.

Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa o návrhoch zákonov rokuje, zvolali poslanecké kluby Smeru-SD a SNS.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

1 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h