SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Rozpočtový summit Európskej únie sa skončil bez dosiahnutia kompromisu

Neúspech znamená pre Slovensko záchranu 2 miliárd eur, tvrdí Pellegrini.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič (vľavo) sa rozpráva s premiérom Petrom Pellegrinim.Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič (vľavo) sa rozpráva s premiérom Petrom Pellegrinim. (Zdroj: TASR)

BRUSEL - Neoficiálne technické návrhy Európskej komisie (EK) nepresvedčili hlavy vlád a štátov EÚ, ktorí sa pokúsia dohodnúť na podobe dlhodobého rozpočtu Únie na roky 2021 - 2027 v neskoršom termíne.

Dvojdňový rozpočtový summit sa v piatok večer skončil bez dosiahnutia konsenzu.

Návrhy eurokomisie ubrali z vedy a výskumu, zrušili program vojenskej mobility a snažili sa vyjsť v ústrety všetkým skupinám členských krajín EÚ.

Podľa týždenníka Politico neoficiálny dokument s návrhom, ako ušetriť desať miliárd eur v sedemročnom rozpočte, vychádza z návrhu, ktorý ešte minulý týždeň predložil predseda Európskej rady Charles Michel, obsahuje však niekoľko kľúčových ústupkov pre všetky strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajiny, ktoré profitujú z rabatov, úľav z odvodov do spoločného rozpočtu, by si tento korekčný mechanizmus mali udržať.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron by sa mohol vrátiť domov a pochváliť, že v porovnaní s predchádzajúcim návrhom Michela získal ďalšie zdroje pre poľnohospodárstvo.

Členské krajiny zo strednej a južnej Európy by mali získať o niečo viac prostriedkov na súdržnosť a aj nové zdroje cez Fond spravodlivej tranzície (JTF) spojený s prechodom na ekologické hospodárstvo.

Sklamaní však môžu byť navrhovatelia modernejšieho eurorozpočtu, lebo eurokomisia navrhla škrty vo vlastnom vedeckom a výskumnom programe Horizont, ako aj vo vesmírno-obrannom programe.

Suma vyčlenená pre program Horizont je na úrovni 80 miliárd eur, hoci Michelov návrh predpokladal sumu 80,9 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia ubrala aj z programu geopolitickejšej EÚ, lebo škrty sa dotkli aj nástroja susedskej politiky a programov medzinárodného rozvoja a spolupráce.

Na druhej strane je viditeľná snaha viac podporiť klimatickú politiku EÚ, keďže nový dokument navrhuje do roku 2027 zvýšiť podiel výdavkov súvisiacich so zmenami klímy na 27 až 30 percent.

Doterajší návrh predpokladal vyčleniť štvrtinu eurorozpočtu na výdavky súvisiace s bojom proti klimatickým zmenám a na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Pellegrini: Neúspech znamená pre Slovensko záchranu 2 miliárd eur

Neúspech bruselských rokovaní lídrov EÚ o budúcom dlhodobom rozpočte Únie na roky 2021 - 2027 v praxi znamená, že Slovensko nepríde o dve miliardy eur.

V piatok večer, po skončení dvojdňového mimoriadneho rozpočtového summitu v Bruseli, na to upozornil premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

"Pre Slovensko je tento stav úspech," skonštatoval premiér a spresnil, že ak by návrh rozpočtu prešiel v predloženej podobe, Slováci by na ďalších sedem rokov mali o dve miliardy eur menej.

Dodal, že možno by SR získala niekoľko sto miliónov eur na iné programy a politiky, ako však zdôraznil, Slovensko ešte potrebuje veľa investovať do vlastnej infraštruktúry a do rozvoja vidieka.

"Preto som ten rozpočet nemohol akceptovať," opísal situáciu Pellegrini.

Upozornil, že na jednej strane bude Slovensko platiť do európskeho rozpočtu o 50 až 54 percent viac ako doteraz, pretože za posledných sedem rokov sa krajina ekonomicky rozvinula. To bude nový tlak na domáci štátny rozpočet.

Na strane druhej, ak by rozpočtová dohoda v Bruseli prešla, podľa jeho slov by sa to prejavilo na Slovensku v takých veľkých výpadkoch, že by to pocítili všetci občania - v spomalení výstavby diaľnic, železničnej infraštruktúry a iných investičných aktivít.

SkryťVypnúť reklamu

"To sú reálne dopady našich rokovaní. Tu sa nehráme o fazuľky. Ide o veľké peniaze. Keby som dnes súhlasil s pôvodným návrhom, Slovensko by šmahom ruky mohlo prísť o jeden a pol až dve miliardy eur, čo nechceme," zhodnotil situáciu.

Rokovania lídrov EÚ na túto tému budú pokračovať v zatiaľ nespresnenom termíne a podľa premiéra by sa Slovensko malo usilovať udržať si "čistú pozíciu".

Čo znamená, že rozdiel medzi členským príspevkom do eurorozpočtu a tým, čo dostaneme späť, by sa zvýšil len o vyššie odvody, ktoré vyplývajú z teraz už lepšej ekonomickej situácie SR.

A aby Slovensko aj naďalej dostávalo z Únie toľko peňazí, ako v doterajšom programovacom období (2014 - 2020).

"Nemôžeme akceptovať, že sa nám zvýšia výdavky do rozpočtu a na druhej strane, že sa nám skoro v polovičnej sume skrátia príspevky, ktoré by sme mohli dostať," uviedol a spresnil, že odsúhlasením pôvodného návrhu dlhodobého rozpočtu EÚ Slovensko mohlo prísť za sedem rokov až o päť miliárd eur - ak sa zrátajú dokopy tri miliardy, ktoré musí SR odviesť v podobe členského, a skoro dve miliardy, o ktoré by krajina krátením tradičných politík prišla.

SkryťVypnúť reklamu

"Čistá pozícia znížená o päť miliárd, to je niečo, čo nemôžem akceptovať," odkázal.

Pri dokončení rozpočtových rokovaní treba podľa premiéra klásť dôraz aj na mechanizmus spolurozhodovania. Dnes Únia poskytuje 85 percent financovania a zvyšok musí z verejných zdrojov zabezpečiť slovenská strana.

Nový návrh z Bruselu je financovanie EÚ na úrovni 70 alebo 75 percent a zvyšok by mali byť domáce verejné zdroje. Pellegrini upozornil, že to znamená štátne výdavky na úrovni jednej až poldruha miliardy eur.

"Pre nás je kľúčové, aby sme mali garanciu osemdesiatpercentného financovania a len 20 percent kofinancovania," uviedol premiér.

Rovnako dodal, že SR na finálnych rokovaniach o podobe rozpočtu EÚ musí zabojovať aj o flexibilitu, čiže možnosť presúvať eurofondy z jednej oblasti do druhej, a tiež za zachovanie pravidla n+3, čiže možnosti ešte tri roky čerpať eurofondy z predošlého programovacieho obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal na to, že pozíciu SR v týchto oblastiach má spoločnú celá 17-členná skupina kohéznych krajín, ktoré na summite EÚ jednotne zablokovali málo ambiciózny dlhodobý rozpočet EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu