SME
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Rozpočtový summit Európskej únie sa skončil bez dosiahnutia kompromisu

Neúspech znamená pre Slovensko záchranu 2 miliárd eur, tvrdí Pellegrini.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič (vľavo) sa rozpráva s premiérom Petrom Pellegrinim.Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič (vľavo) sa rozpráva s premiérom Petrom Pellegrinim. (Zdroj: TASR)

BRUSEL - Neoficiálne technické návrhy Európskej komisie (EK) nepresvedčili hlavy vlád a štátov EÚ, ktorí sa pokúsia dohodnúť na podobe dlhodobého rozpočtu Únie na roky 2021 - 2027 v neskoršom termíne.

Dvojdňový rozpočtový summit sa v piatok večer skončil bez dosiahnutia konsenzu.

Návrhy eurokomisie ubrali z vedy a výskumu, zrušili program vojenskej mobility a snažili sa vyjsť v ústrety všetkým skupinám členských krajín EÚ.

Podľa týždenníka Politico neoficiálny dokument s návrhom, ako ušetriť desať miliárd eur v sedemročnom rozpočte, vychádza z návrhu, ktorý ešte minulý týždeň predložil predseda Európskej rady Charles Michel, obsahuje však niekoľko kľúčových ústupkov pre všetky strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajiny, ktoré profitujú z rabatov, úľav z odvodov do spoločného rozpočtu, by si tento korekčný mechanizmus mali udržať.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron by sa mohol vrátiť domov a pochváliť, že v porovnaní s predchádzajúcim návrhom Michela získal ďalšie zdroje pre poľnohospodárstvo.

Členské krajiny zo strednej a južnej Európy by mali získať o niečo viac prostriedkov na súdržnosť a aj nové zdroje cez Fond spravodlivej tranzície (JTF) spojený s prechodom na ekologické hospodárstvo.

Sklamaní však môžu byť navrhovatelia modernejšieho eurorozpočtu, lebo eurokomisia navrhla škrty vo vlastnom vedeckom a výskumnom programe Horizont, ako aj vo vesmírno-obrannom programe.

Suma vyčlenená pre program Horizont je na úrovni 80 miliárd eur, hoci Michelov návrh predpokladal sumu 80,9 miliardy eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia ubrala aj z programu geopolitickejšej EÚ, lebo škrty sa dotkli aj nástroja susedskej politiky a programov medzinárodného rozvoja a spolupráce.

Na druhej strane je viditeľná snaha viac podporiť klimatickú politiku EÚ, keďže nový dokument navrhuje do roku 2027 zvýšiť podiel výdavkov súvisiacich so zmenami klímy na 27 až 30 percent.

Doterajší návrh predpokladal vyčleniť štvrtinu eurorozpočtu na výdavky súvisiace s bojom proti klimatickým zmenám a na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Pellegrini: Neúspech znamená pre Slovensko záchranu 2 miliárd eur

Neúspech bruselských rokovaní lídrov EÚ o budúcom dlhodobom rozpočte Únie na roky 2021 - 2027 v praxi znamená, že Slovensko nepríde o dve miliardy eur.

V piatok večer, po skončení dvojdňového mimoriadneho rozpočtového summitu v Bruseli, na to upozornil premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Skryť Vypnúť reklamu

"Pre Slovensko je tento stav úspech," skonštatoval premiér a spresnil, že ak by návrh rozpočtu prešiel v predloženej podobe, Slováci by na ďalších sedem rokov mali o dve miliardy eur menej.

Dodal, že možno by SR získala niekoľko sto miliónov eur na iné programy a politiky, ako však zdôraznil, Slovensko ešte potrebuje veľa investovať do vlastnej infraštruktúry a do rozvoja vidieka.

"Preto som ten rozpočet nemohol akceptovať," opísal situáciu Pellegrini.

Upozornil, že na jednej strane bude Slovensko platiť do európskeho rozpočtu o 50 až 54 percent viac ako doteraz, pretože za posledných sedem rokov sa krajina ekonomicky rozvinula. To bude nový tlak na domáci štátny rozpočet.

Na strane druhej, ak by rozpočtová dohoda v Bruseli prešla, podľa jeho slov by sa to prejavilo na Slovensku v takých veľkých výpadkoch, že by to pocítili všetci občania - v spomalení výstavby diaľnic, železničnej infraštruktúry a iných investičných aktivít.

Skryť Vypnúť reklamu

"To sú reálne dopady našich rokovaní. Tu sa nehráme o fazuľky. Ide o veľké peniaze. Keby som dnes súhlasil s pôvodným návrhom, Slovensko by šmahom ruky mohlo prísť o jeden a pol až dve miliardy eur, čo nechceme," zhodnotil situáciu.

Rokovania lídrov EÚ na túto tému budú pokračovať v zatiaľ nespresnenom termíne a podľa premiéra by sa Slovensko malo usilovať udržať si "čistú pozíciu".

Čo znamená, že rozdiel medzi členským príspevkom do eurorozpočtu a tým, čo dostaneme späť, by sa zvýšil len o vyššie odvody, ktoré vyplývajú z teraz už lepšej ekonomickej situácie SR.

A aby Slovensko aj naďalej dostávalo z Únie toľko peňazí, ako v doterajšom programovacom období (2014 - 2020).

"Nemôžeme akceptovať, že sa nám zvýšia výdavky do rozpočtu a na druhej strane, že sa nám skoro v polovičnej sume skrátia príspevky, ktoré by sme mohli dostať," uviedol a spresnil, že odsúhlasením pôvodného návrhu dlhodobého rozpočtu EÚ Slovensko mohlo prísť za sedem rokov až o päť miliárd eur - ak sa zrátajú dokopy tri miliardy, ktoré musí SR odviesť v podobe členského, a skoro dve miliardy, o ktoré by krajina krátením tradičných politík prišla.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čistá pozícia znížená o päť miliárd, to je niečo, čo nemôžem akceptovať," odkázal.

Pri dokončení rozpočtových rokovaní treba podľa premiéra klásť dôraz aj na mechanizmus spolurozhodovania. Dnes Únia poskytuje 85 percent financovania a zvyšok musí z verejných zdrojov zabezpečiť slovenská strana.

Nový návrh z Bruselu je financovanie EÚ na úrovni 70 alebo 75 percent a zvyšok by mali byť domáce verejné zdroje. Pellegrini upozornil, že to znamená štátne výdavky na úrovni jednej až poldruha miliardy eur.

"Pre nás je kľúčové, aby sme mali garanciu osemdesiatpercentného financovania a len 20 percent kofinancovania," uviedol premiér.

Rovnako dodal, že SR na finálnych rokovaniach o podobe rozpočtu EÚ musí zabojovať aj o flexibilitu, čiže možnosť presúvať eurofondy z jednej oblasti do druhej, a tiež za zachovanie pravidla n+3, čiže možnosti ešte tri roky čerpať eurofondy z predošlého programovacieho obdobia.

Skryť Vypnúť reklamu

Poukázal na to, že pozíciu SR v týchto oblastiach má spoločnú celá 17-členná skupina kohéznych krajín, ktoré na summite EÚ jednotne zablokovali málo ambiciózny dlhodobý rozpočet EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Analýza

Národnosť páchateľov: Hovoriť, že ide o migrantov alebo nie?

O brutálnym a bezdôvodnom zabití vodiča i následných protestoch, informovali francúzske médiá podrobne. O pôvode útočníkov však nebola nikde ani zmienka.

Veronique Monguillotová, manželka zabitého vodiča autobusu, drží fotografiu so svojím manželom Philippom na čele sprievodu v Bayonne.
Slovensko

Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Viac ako polovica nových prípadov bola priamo donesená zo zahraničia. Najviac ľudí nakazili navrátilci z Česka, pričom jeden z nich infikoval 45 ľudí.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Smer-SD bude mať snem v sobotu 18. júla. Má sa na ňom voliť nové vedenie

O funkciu predsedu strany sa bude opätovne uchádzať jej doterajší líder Robert Fico. „My sme nemali v úmysle robiť snem tohto typu, ale zradcovia nás prinútili urobiť rekonštrukčný snem strany," povedal.

Robert Fico.