SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Markéta Šichtařová: Nulová tolerancia pre vydieranie ekoteroristov

Kedy prestane vymäknutá väčšinová západná populácia ustupovať vydieraniu menšinových ľavičiarskych šialencov, ktorí svoju nenávisť k slobodnému svetu a kapitalizmu pretreli nazeleno?

Takto protestovali členovia Extinction Rebellion proti London Fashion Week.Takto protestovali členovia Extinction Rebellion proti London Fashion Week. (Zdroj: SITA/AP)

Tiež sme už v Česku zažili ich produkciu. Hovoria si "klimatickí aktivisti" z hnutia Extinction Rebellion a tvária sa, že vylepšujú svet tým, že "bojujú proti klimatickým zmenám".

Ja by som to však pomenovala inak: Ide o nerozumných ľudí, ktorí robia neporiadok v podobe obťažovania bežných občanov blokovaním dopravy či ničení súkromného i verejného majetku, čo má na klimatické zmeny asi taký vplyv, ako farba vášho spodného prádla na výsledok parlamentných volieb, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň o sebe dali znovu vedieť. Znepáčilo sa im, že slávna Cambridgeská Trinity College investovala do ropných a plynových spoločností.

Teda do spoločností, ktoré aktivisti považujú za neekologické, špinavé a akosi sa ich štítia.

Ponechajme bokom všetečnú otázku, ako sa asi milí aktivisti do Cambridge dopravili - pochybujem, že sa premiestnili iba za použitia elektrokolobežiek, ktoré nabíjali za použitia solárnej elektriny, ktorá zas nevyužívala ťažko zlikvidovateľné panely.

Teda s vysokou mierou pravdepodobnosti pri svojej ceste za cieľom "aktivizmu" taktiež nejakú tú ropu & spol. ochotne využili.

Nechajme stranou aj podružný fakt, že aktivisti sa museli zvolávať za použitia mobilov a internetu, ktoré tiež zrejme neboli poháňané vodnými turbínami.

SkryťVypnúť reklamu

Každopádne výsledok bol nasledujúci:

Aktivisti podnikli týždenné blokády ciest v Cambridge, čo malo za následok prerušenie plynulosti dopravy, čiže zvýšenie aktivistami nenávidených emisií.

Ďalej sa jeden člen hnutia Extinction Rebellion pri Cambridgeskej zasadnutie rady spustil na povraze z balkóna; vplyv jeho balansovania na lane na klimatické zmeny známy nie je.

A tiež sa chopili lopatiček a rozryli ako kance v lese po stáročia pestovaný trávnik v blízkosti budovy Trinity College.

Vzápätí "aktivisti" - dá sa trestnému činu ničenie cudzieho majetku ešte hovoriť aktivizmus? - vyoranú hlinu naviezli do miestnej pobočky banky Barclays, kde ju rozprestreli po bankovej hale.

Vplyv hliny v bankovej hale na klimatické zmeny taktiež nie je známy, známe však je, že znečistenie bankovej haly a narušenie predmetu podnikania banky, ktorá v danej chvíli nemohla obsluhovať klientov, možno kvalifikovať ako ďalší úmyselný trestný čin.

SkryťVypnúť reklamu

Až po tento bod sa všetko javí ako celkom jasné. Pár pomätených ľudí, ktorí možno veria, že robia niečo užitočného, ​​možno neveria, ale robí im dobre sa exhibovať, možno oboje súčasne, možno časť z nich má jeden a časť z nich druhý motív, možno majú motívy ešte iné, bohvie, do hlavy im ťažko vidieť, či už v nej majú čokoľvek, skrátka a dobre partička istých ľudí sa rozhodne z nejakého dôvodu poničiť súkromný majetok. Jasné ako facka.

Čo nasleduje ďalej, už jasné byť prestáva.

Cambridgeská hovorkyňa totiž na ich konto vyhlásila, že univerzita "rešpektuje slobodu slova a nenásilné protesty, netoleruje však majetkovej trestné škody" - a požiadala túto partičku, aby miesto opustili. A navyše nezabudla dodať, že sa vraj Trinity College "aktívne podieľa na výskume riešenie klimatickej krízy".

SkryťVypnúť reklamu

Som zmätená. Dôjde k trestnému činu. A zločinec je slušne požiadaný, aby svojho konania nechal.

Poškodený sa bráni slovami, že predsa nie je tak zlý, že predsa súhlasí so svetonázorom zločinca a dokonca sa podieľa na výskume.

Uniká mi niečo? Kde sú ťažkoodenci, ktorí lumpov rozprášia a do jedného zatknú? Kde sú nariadené verejné práce, v rámci ktorých sú povinní tí, ktorí úmyselne poškodili cudzí majetok, uviesť škodu do pôvodného stavu?

Prvé správy z miesta činu o žiadnych zatknutých nehovorili. Asi to nepovažovali za dôležité. Neskôr sa začali v správach objavovať spojenia typu, že "majetkové trestné škody boli zaznamenané".

Ešte neskôr sa síce objavili na sociálnych sieťach nejaké zmienky aj o niekoľkých údajne zatknutých, ale nebolo jasné, či v súvislosti s týmto činom, alebo s nejakými inými výtržnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Skrátka vyzerá to, že poškodený sa ospravedlňuje zločincovi, a orgány činné v trestnom konaní konajú len veľmi, veľmi laxne. Len aby sa nepovedalo. Len aby sa vlk nažral a aktivisti zostali nedotknutí, veď predsa majú tak peknú myšlienku: zachraňujú rozrytím trávnika svet pred klimatickými zmenami!

A ja sa pýtam: Kedy prestane vymäknutá väčšinová západná populácia ustupovať vydieraniu menšinových ľavičiarskych šialencov, ktorí svoju nenávisť k slobodnému svetu a kapitalizmu pretreli nazeleno a snažia sa spoločnosť zmanipulovať tvrdením, že keď nezničíme nimi nenávidenú slobodnú prosperujúcu spoločnosť, zničíme údajne prírodu?

Neviem ako u vás. U mňa je tolerancia voči týmto šialencom na bode nula.

Ustupovať im znamená ich trestné činy legitimizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu