SME
Piatok, 10. apríl, 2020 | Meniny má Igor
SLOVENSKO

Predvolebné naťahovačky: OĽaNO sa sťažuje na Pentu, Google stopol videá Smeru

OĽaNO tvrdí, že mu cenzuruje inzeráty. "Inzerát nesmie obsahovať hrubo zavádzajúce a lživé tvrdenia,“ uviedlo vydavateľstvo. Smer hovorí, že šlo len o technické úpravy.

Na snímke vľavo predseda vlády Peter Pellegrini a vpravo predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič počas mimoriadnej schôdze 13. septembra 2019 v Bratislave. Na snímke vľavo predseda vlády Peter Pellegrini a vpravo predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič počas mimoriadnej schôdze 13. septembra 2019 v Bratislave. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Vydavateľstvo News and Media Holding zasahuje do volieb, keď cenzuruje inzeráty hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol líder hnutia Igor Matovič.

Podľa jeho slov malo záujem OĽaNO inzerovať v médiách, ktoré z časti vlastní aj finančná skupina Penta, no vydavateľstvo chcelo inzerciu upravovať.

Matovič sa domnieva, že ide o ovplyvňovanie parlamentných volieb, ktoré budú na Slovensku ďalšiu sobotu, 29. februára.

„Prišla nám odpoveď, v ktorej sa uvádza, že inzerát môže byť uverejnený, iba ak nebude obsahovať prieskum verejnej mienky a bude vymazaný tretí odsek. V ňom sa spomína, že nám vládnu ľudia, ktorí vydali kľúčové inštitúcie štátu do rúk mafie a dovolili vytunelovať zo zdravotníctva 400 miliónov eur, ktoré boli určené na liečenie ľudí. To je jasný zásah do priebehu volieb,“ uviedol Matovič.

Hnutie v reakcii stiahne inzerciu zo všetkých titulov, ktoré vydáva vydavateľstvo News and Media Holding.

Článok pokračuje pod video reklamou

Vydavateľstvo: Nespĺňal stanovené kritériá

Zástupcovia vydavateľstva odmietajú tvrdenia Matoviča. Podľa stanoviska inzerát nespĺňal stanovené kritériá.

„Uvedená inzercia nespĺňala podmienky, ktoré by boli v súlade s obchodnou politikou vydavateľstva a zadávateľa sme na to upozornili. Vzhľadom na to, že odmietol odstrániť časť inzerátu, ktoré boli v rozpore s obchodnými podmienkami vydavateľstva, tak sme ho nemohli zverejniť. Inzerát nesmie obsahovať hrubo zavádzajúce a lživé tvrdenia,“ uviedlo vydavateľstvo v stanovisku.

Google stopol videá Smeru, ten sa vyhovára na technické úpravy

Približne tridsať reklám, ktoré chcel cez službu Google Ads nasadzovať Smer v rámci svojej predvolebnej kampane, americká spoločnosť Google zablokovala.

Ide najmä o reklamné bannery, ktoré sa zobrazujú pri prehliadaní webu, no sú medzi nimi aj dve videá z YouTube, píše Peter Kováč v článku uverejnenom na webe denníka SME.

Upozornil na to portál živé.sk, ktorému to potvrdila samotná spoločnosť Google.

Blokovanie sa týka napríklad videa, v ktorom Smer útočí na exprezidenta Andreja Kisku a šíri o ňom nepravdivé informácie.

Tvrdí napríklad, že by na Slovensko ako prípadný nový premiér navozil tisíce migrantov, ľudia by následne prišli o prácu a pracovalo by sa len do stredy.

"Na návšteve afrických krajín som videl masy odhodlaných mladých chalanov, ktorí chcú byť aj vašimi susedmi," hovorí vo videu hlas, ktorý ma pripomínať Kisku kandidujúceho za stranu Za ľudí.

Vzápätí kreslená figúrka s Kiskovou hlavou pozýva ľudí "za pôžičku na lyžovačku".

Video pochádza ešte z polovice januára a už v tom čase na neho upozorňovali viacerí aktivisti vyvracajúci hoaxy na webe. Bludy o svojich zámeroch poprel už aj samotný Kiska.

Smer si pomohol jeho výrokom z diskusnej relácie Na telo, ktorý v pôvodnom znení Kiska naformuloval takto:

"Je našou morálnou povinnosťou ako úspešnej skutočne úspešnej krajiny pomôcť zopár stovkám, možno tisíckam ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a násilím," povedal Kiska.

Dodal, že si predstavuje podobnú pomoc, ako keď Slovensko prijalo 120 asýrskych kresťanov z Iraku.

"Tak takto pomôcť, ukázať, že tak ako od nás utekali desiatky tisíc ľudí na Západ, tak teraz prijať zopár ľudí, podľa mňa našou morálnou povinnosťou je, tých, čo utekajú pred vojnou a násilím," povedal Kiska.

Smer informácie o zablokovaní desiatok predvolebných reklám popiera.

"Išlo iba o potrebu drobných technických úprav a po ich realizovaní boli reklamy spustené," tvrdí hovorca strany Ján Mažgút, ktorý sa podieľa aj na predvolebnej kampani strany.

Dodáva, že momentálne má strana stopnuté len jedno video, pravdepodobne práve to o Kiskovi.

"Keďže však ide o staršie video, kde celý plánovaný objem sponzoringu bol spotrebovaný, tak celú túto "kauzu” vnímame ako snahu poškodiť strane Smer," dodal Mažgút.

V čom konkrétne spočívali spomínané technické drobnosti a čo Googlu prekážalo na stopnutom videu, nepovedal.

Zakázaný deepfake

Práve forma predvolebnej reklamy z videa o Kiskovi zrejme prekáža spoločnosti Google, keďže porušuje jej pravidlá. Ide totiž o takzvané deepfake video, ktoré klame nielen obsahom. Využíva na to technicky upravené zábery, ktoré sa snažia napodobniť reálne videá a dabingom napríklad napodobňujú slová politikov.

V pravidlách služby Google Ads je pritom zakázaný aj obsah, ktorý "podnecuje nenávisť voči osobe alebo skupine, propaguje jej diskrimináciu, prípadne ju znevažuje na základe rasy alebo etnického pôvodu, vierovyznania, postihnutia, veku, národnosti, statusu veterána, sexuálnej orientácie, pohlavia, rodovej identity alebo inej charakteristiky, ktorá je spojená so systémovou diskrimináciou alebo marginalizáciou".

Smer používa v rámci kampane viacero videí, ktoré by mohli Googlu prekážať pre podobné črty, ako má video o exprezidentovi.

Napríklad v nich tvrdí, že po zvolení Michala Trubana z PS/Spolu by došlo k legalizácii drog alebo po zvolení Richarda Sulíka z SaS by došlo k zrušeniu polovice štátnych sviatkov.

Problémy má aj Blaha

Problémy pre šírenie nezmyslov na webe má už niekoľko mesiacov aj jeden z poslancov Smeru Ľuboš Blaha, ktorého vlani zažalovala spoločnosť Eset.

Poslanec totiž okrem iného tvrdil, že spoločnosť je prepojená na americkú tajnú šlužbu a majiteľov označoval za oligarchov, ktorí "vlastnia médiá a platia viacerých politikov".

Súd v prípade ešte nerozhodol, no pred týždňom Blahovi predbežným opatrením nariadil, aby vymazal dva statusy z Facebooku.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Ministri financií EÚ sa zhodli na záchrannom pláne v čase pandémie koronavírusu

Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Holandsko sa zhodli na podpore v sume pol bilióna eur. Detaily ešte musia odsúhlasiť aj ostatné štáty EÚ.

Už na konci mesiaca Európska komisia naznačí, či nám euro odklepne.
Kresťanstvo

Pápež na Zelený štvrtok ocenil prácu kňazov a zdravotníkov

František slúžil omšu na pamiatku Pánovej večere bez účasti verejnosti a nevykonal ani tradičný obrad umývania nôh, ktorý je znakom pokory a služby.

Pápež v bazilike počas omše.
Slovensko

Viac ako polovica Slovákov sa bojí nového koronavírusu aj jeho dosahov

"Každý tretí si obavy skôr nepripúšťa a každý desiaty si ich nepripúšťa vôbec," uvádza prieskum.

Ľudia na bratislavskej hrádzi v nedeľu 29. marca.
Európska únia

Švédsko využije údaje z mobilov na analýzu pohybu obyvateľov

Výsledky analýzy by sa mali využiť aj pri navrhovaní nových epidemiologických opatrení, ako tiež pri posudzovaní účinnosti tých doterajších.

Centrum Štokholmu 1. apríla.