SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Šialený Mike dolietal. Vyznávač teórie, že Zem nie je guľatá, zahynul pri páde svoje rakety

Zem je stále guľatá, to Mike je teraz placatý, komentoval s čiernym humorom chlapík na sociálnej sieti.

Mike Hughes so svojou raketou.Mike Hughes so svojou raketou. (Zdroj: Twitter Justina Chapmana)

Veril, že sprisahanie mocných pred nami skrýva mnohé pravdy, predovšetkým fakt, že Zem nie je guľatá.

Aby sa o tom presvedčil sám na vlastné oči a aby ich otvoril celému ľudstvu, snažil sa o lety podomácky skonštruovanými raketoplánmi.

Jeden naozaj vzlietol. V sobotu 22. februára však Mike Hughes pri svojom poslednom pokuse zahynul, píše David Lorenc v článku uverejnenom na idnes.cz.

"Iba chcem, aby ľudia všetko spochybňovali. Vec s placatou Zemou je pre mňa ako všetky iné. Spochybňujte, čo robí váš kongresman, vaša radnica. Spochybňujte, čo sa naozaj stalo počas občianskej vojny. Čo stálo za jedenástym septembrom," cituje Šialeného Mikea, ako ho médiá prezývali, server CBS News.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho tím sa mohol katastrofe len šokovane prizerať

Pre svoje presvedčenie, za ktorým vykukovala konzervatívny podozrievavosť amerického vidieka, pritom Hughes neváhal obetovať všeličo, vlastnú povesť, financie, voľný čas. A nakoniec aj život.

"Michael Hughes, známy ako Šialený Mike, dnes tragicky zomrel počas pokusu o let vo svojej podomácky vyrobenej rakete. Tento štart bol jeho snom," uviedol televízny kanál Science Channel, ktorý o amatérskom kosmonautskom úsilí Hughesa a ďalších dvoch nadšencov nakrúcal dokumentárny film.

Tragédiu zachytil amatérsky videozáznam, ktorý na sieť Twitter umiestnil užívateľ Justin Chapman.

Na nahrávke je vidieť, ako raketa skutočne štartuje z kalifornskej púšte, ako sa však jej let vysoko na oblohe láme, aby sa nezastaviteľne rútila späť k zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Zúfalé výkriky "nie" prizerajúcich katastrofe nemohli zabrániť.

Tragickú nehodu raketoplánu podľa NBC News potvrdila hovorkyňa šerifa Sen Bernardina Cindy Bachmanová, hoci dodala, že úrad zatiaľ telo Hughesa neidentifikoval.

Kanál Science Channel však dosvedčil, že v rakete sedel naozaj šesťdesiatštyriročný Šialený Mike.

Jeho plánom bolo dostať sa do výšky 1 525 metrov a pozrieť dole, aby sa presvedčil, že samotná konšpirácia svetovej elity a skorumpovaných rádoby vedcov zastiera skutočnosť, že Zem má tvar ako frisbee, ako oznámil NBC News v roku 2018.

"Keď Boh Mikea stvoril, nebolo to cez kopirák. Ten chlapík bol jedinečný a žil, aby sa pokúšal o nemožné. Inak to nevedel," uviedol podľa agentúry BBC jeho niekdajší agent Darren Shuster.

SkryťVypnúť reklamu

Raketu, ktorá ho zobrala na jeho posledný let, vyrobil s parťákom Waldo Stakesom na dvore svojho domu v Apple Valley. Vyšla ich v prepočte na zhruba 17-tisíc eur. Rovnako ako predchádzajúce Huhgesovy modely ju poháňala para z trysiek.

Zem je stále guľatá, to Mike je teraz placatý

Posadnuté tmárstvo a neuveriteľné hazardérstvo v amatérskych raketách poháňaných parou viedli k tomu, že tragédia nestála v ceste humoru.

Hughesova osobitosť a posadnutosť inšpirovala mnohých twitterových užívateľov k veľmi čiernemu humoru.

"Zem je stále guľatá. To šialený Mike Hughes je placatý," uviedol napríklad Bill Holder, jedným dychom však dodal: "Odpočívaj v pokoji."

Užívateľka Machine Pun Kelly na Hughesovu počesť obmenila aj pozdrav na poslednú rozlúčku, namiesto obvyklého "Rest in Peace", teda "Odpočívaj v pokoji", mu zamávala slovami "Rest in Pieces", ktoré sa dajú preložiť ako "Odpočívaj rozbitý na kúsky".

SkryťVypnúť reklamu

Užívateľ Shiva nešťastnému konspirátorskému majstrovi priznáva istú satisfakciu: "Tam, kam dopadol, Zem nakoniec naozaj plochá bola."

Shreyas malde zase dúfa, že Hughes aspoň "odišiel do placatého neba".

A ešte iný používateľ s odkazom na dobrodruhovu predpotopnú raketu ironicky hlási, že je treba počkať, až vyšetrovatelia nájdu čiernu skrinku a zistia, čo sa pokazilo.

Diskutujúci s prezývkou Barbarian Scientist sa pýta, či sa vyroja konšpiračné teórie i o smrti stúpencov sprisahaneckých konceptov - a rovno sa ich pokúša odštartovať:

"Počas posledných sekúnd záznamu sa vľavo na oblohe objavia neidentifikovateľný objekt."

Ďalší vidí v Hughesovom počínaní chvastavú detinskosť a s odkazom na amerického prezidenta ho vyhlasuje za vrcholnú ukážku "trumpizmu ".

SkryťVypnúť reklamu

Len posmešný humor však Hughesov tragický koniec nevyvolal. Mnohí ďalší diskutujúci žiadajú o rešpekt a ohľady na Hughesovu rodinu a blízkych. A ďalší vyzdvihujú, že podstatnejšie než bláznivý charakter jeho podnikov je to, že žil život naplno a gurážne.

"Zomrel, keď robil to, čo miloval. O väčšine z nás sa to pravdepodobne nebude môcť povedať," usudzuje užívateľ Juise McGoose.

"Prinajmenšom zomrel, keď robil to, čo mal rád. Viac ako mnoho z nás sa k tomu nikdy ani nedostane," súhlasí ďalší.

Zástupy komentujúcich sa potom zhodnú na tom, že Šialený Mike bude istým kandidátom na Darwinovu cenu, ktorá vzdáva hold prirodzenému výberu a oslavuje tých mužov a ženy, ktorí sa svojou hlúposťou postarajú o vlastnú smrť a teda o vymazanie z ľudského genofondu.

SkryťVypnúť reklamu

Muž, ktorý mal sen. A odvahu

Je však pravda, že Mike Hughes predtým stihol prežiť život, ktorý nebol len plný posadnutého odmietania vedeckých zistení. Predovšetkým bol oslavou ľudskej zaťatosti a presvedčenia, že sa aj "malý človek", ktorý sa živil ako vodič limuzíny, môže stať novodobým Ikarom.

Jeho raný pokus o pokorenie zemskej gravitácie zachytáva na YouTube video z roku 2012. "3, 2 ... 1!" Odpočítava na ňom jeho pomocník po tom, čo sa uisťoval, či kamera natáča, na videozázname z testu rakety na YouTube z roku 2012. Lenže potom sa nič nestane.

Do svetodejného pokusu preto musí intervenovať sám vynálezca. Zo strany do motora kvôli jeho oživeniu opatrne šťuchne dlhou latou, načo sa zo stroja vyvalia oblaky dymu - a tým všetko skončí. Aj tak však nahrávka vzbudila záujem.

SkryťVypnúť reklamu

"Už začínam chápať, ako došlo k zvoleniu Trumpa," písal jeden užívateľ.

Lenže Hughes to nevzdal. Život mu nekomplikovala ani skepsa, s ktorou sa k rakete poháňanej parou stavala veda.

"Vo vedu neverím. Viem niečo o aerodynamike a prúdení, o tom, ako sa veci pohybujú vo vzduchu, o istých veľkostiach raketových trysiek. Ale to nie je veda. Medzi vedou a science-fiction nie je žiadny rozdiel," vyhlásil.

Vytrvalosť sa mu vyplatila. V roku 2014 sa vo svojej parnej rakete naozaj preletel, zdolal v nej 419 metrov, pôžitok však skončil po minúte letu veľmi drsným pristátím. Podľa denníka Los Angeles Times bol "astronaut" dva týždne po akcii odkázaný na chodítko. S jeho ďalšími, ambicióznejšími plánmi to však neotriaslo.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak by ste neboli vydesení na smrť, boli by ste idioti. Je to desivé ako nič iné, ale z tohto sveta neodíde nikto živý. Mám rád výnimočné veci, ktoré nikto nedokázal," uviedol a pridal slová, s ktorými nemožno polemizovať: "V celej ľudskej histórii si nikto nenavrhol, nepostavil svoju vlastnú raketu a nevyletel v nej."

Kutilova úspešná misia parnou raketou


Na pomoc mu navyše prišla konšpirátorská komunita stúpencov konceptu plochej Zeme. Hughes hovoril ich rečou! Dúfal, že odhalenie mýtu guľatej Zeme otvorí dvere ďalším objasneniam.

"Toto je kráľ všetkých podvodov a klamov. Tak to je. A akonáhle sa spustí domino efekt a na našu stranu sa pridá viac ľudí, zrúti sa všetko ostatné, domino pôjde k zemi," cituje ho denník The Independent.

SkryťVypnúť reklamu

Mal jasno aj v tom, ako výmysel s guľatou Zemou vznikol. Všetci tí takzvaní kozmonauti, ktorí to podporujú, boli len vládou najatí herci.

"John Glenn a Neil Armstrong sú slobodomurári," uviedol podľa denníka The Washington Times v internetovej show stúpencov "teórie" o plochej Zemi, "akonáhle vám to raz dôjde, pochopíte koreň všetkého klamu."

Konšpirátorská komunita doňho vkladala veľké nádeje a finančne mu prispela na vývoj nového nebeského stroja na paru. A Hughes obstál druhýkrát.

V marci roku 2018 vystúpal do výšku 570 metrov nad Mohavskú púšť. Prežil, aj keď pomliaždený, pristál s pomocou hlavného aj záložného padáku.

"Mohlo ma to zabiť asi tak desiatimi rôznymi spôsobmi," vyhlásil po návrate na pevnú pôdu.

SkryťVypnúť reklamu

"Už teraz cítim, že ráno nevstanem z postele. Ale teraz pôjdem domov, dám si večeru a skontrolujem, čo robia moje mačky," dodal podľa news.sky.com.

A pre agentúru AP dodal, že sa mu "uľavilo".

"Už som mal tak akurát ľudí, ktorí hovorili, že som vymäkol a tú raketu nepostavím. Už toho mám dosť. Pochlapil som sa a dokázal to," povedal.

Jeho najväčším plánom bolo, zveril sa serveru The Maine Edge, nechať sa s raketou vyniesť teplovzdušným balónom do výšky 32 kilometrov a potom odštartovať s raketou na misiu, ktorá by ho vyniesla nad zemskú atmosféru.

Pre finálny doklad, že guľatá Zem je len výmyslom zradných iluminátov.

O to sa už pokúsiť nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu