Z Náměstí Pod Kaštany v Prahe 6 bude Námestí Borisa Němcova. Zmenu schválili pražskí radní, má byť gestom voči Rusku a vyjadrením solidarity s ruskou opozíciou a hnutím za ľudské práva.
Slávnostné premenovanie by sa mohlo uskutočniť 27. februára, píše server idnes.cz.
"Praha sa týmto gestom zaradí k niekoľkým ďalším metropolám, ktoré týmto spôsobom poukazujú na neutešený stav politických pomerov v dnešnom Rusku," píše sa v dokumente rady.
Magistrátna miestopisná komisia, ktorá sa návrhmi na pomenovanie či premenovanie priestranstiev zaoberá, s pomenovaním priestoru po Nemcovovi pôvodne nesúhlasila.
Na začiatku tohtoročného februára však konštatovala, že premenovanie nespôsobí ľuďom komplikácie v podobe zmeny adresy trvalého bydliska. Na mieste totiž nikto nemá hlásený trvalý pobyt.
"Bude zachovaný aj historický názov Pod Kaštany, ktorý naďalej ponesie priľahlá ulica," píše sa ďalej v dokumente.
Pražský primátor Zdeněk Hríb na Twitteri dodal, že po inej význačnej kritičke Putina - novinárke Anne Politkovskej - ponesie meno promenáda v Bubenči.
Loading
...
Námestie pred ruskými ambasádami v minulosti po Nemcovovi premenoval Washington a litovský Vilnius.
Zámer radných už skôr kritizoval prezident Miloš Zeman. Pre server lidovky.cz označil ich snahu za "klasický prejav malej ušpinenej čecháčkovskej snahy niekomu to naložiť a pri tom byť schovaný za bukom".
Kremeľ reagoval
Kremeľ vo štvrtok uznal, že pomenovanie námestia po zavraždenom ruskom politikovi Borisovi Nemcovovi v Prahe "je suverénnym právom mestských úradov", informovala agentúra RIA Novosti.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však podľa agentúry súčasne vyhlásil, že Rusko by uvítalo, keby vedenie Prahy "nezabúdalo na Červenú armádu a jej vojakov, ktorí obetovali svoj život, aby v roku 1945 oslobodili mesto od nacistov".
Na otázku, ako si Kremeľ pripomenie piate výročie Nemcovovej násilnej smrti, Peskov odpovedal, že "nijako, lebo (vražda) nie je príležitosťou" pre spomínanie.
V pražskom parku Stromovka vo štvrtok súčasne pomenovali zatiaľ bezmennú promenádu po zavraždenej novinárke Anne Politkovskej, ktorá podobne ako Nemcov patrila ku kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina a politiky ruského vedenia.
Zavraždený pred piatimi rokmi
Nemcov kritizoval Kremeľ za zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu, korupciu či za angažmán Ruska v konflikte na Ukrajine. Za účasť na protestoch bol niekoľkokrát zatknutý. Zavraždený bol 27. februára 2015, niekoľko dní pred demonštráciou proti Putinovej vláde a vojne na Ukrajine.
Zastrelili ho na moskovskom moste naproti Kremli. Za vraždu bola odsúdená skupina Čečencov, objednávateľa zločinu sa vypátrať nepodarilo.
Vraždu svojho politického odporcu vtedy odsúdil aj sám Putin.