SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena
KRESŤANSTVO

Začína sa pôstne obdobie, forma pokánia pred slávením Veľkej noci

Pozrite si, kde budú biskupi Slovenska udeľovať popolec.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA - Prípravným obdobím pred Veľkou nocou je štyridsaťdňový pôst. Je formou pokánia nielen v kresťanstve, ale aj v iných náboženstvách.

V Rímskokatolíckej cirkvi sa pôstna príprava na Veľkú noc začína tzv. Popolcovou stredou. Je to streda v siedmom týždni pred Veľkou nocou. Tento rok pripadá na stredu 26. februára.

V tento deň, ktorý je dňom prísneho pôstu a zdržiavania sa mäsitého pokrmu, kňaz alebo diakon robí popolom znak kríža na čelách veriacich so slovami: „Pamätaj, že prach si a na prach sa obrátiš“ alebo „Kajajte sa a verte v evanjelium!“.

Tento úkon zároveň vysvetľuje rozdiel medzi prísnym pôstom tento deň a prísnym pôstom na Veľký piatok.

Prvý je pôstom pokánia za spáchané hriechy („zhrešil som, ani jesť nechcem, kým to nedám do poriadku“).

Druhý je pôstom, ktorý spomína Pán Ježiš: „No prídu dni, keď im ženícha vezmú; potom sa budú postiť“ (Mt 9, 9).

Obrad sypania popola na hlavu v prvý pôstny deň sa praktizoval už od 8. storočia. Pôvodne to bol obrad vyhradený len pre veľkých a verejných hriešnikov, ktorí v tento deň začínali svoju cestu pokánia. Vstupovali do chrámu bosí, zaodetí vrecovinou a sypali si na hlavu popol.

Neskôr podobným spôsobom začínali svoje pokánie nielen verejní kajúcnici, ale aj ostatní veriaci a sypanie popola na hlavu sa stalo všeobecným symbolom rozhodnutia nastúpiť na cestu pokánia.

V 10. a 11. storočí bol už tento obrad udomácnený v mnohých oblastiach západnej Európy. Koncil v Benevente v roku 1091 ho zaviedol pre celú Cirkev, pričom sypanie popola na hlavu sa nahradilo značením na čelo.

Tento obrad sa kedysi konal na Prvú pôstnu nedeľu – tou totiž aj skutočne 40-dňové Pôstne obdobie začínalo.

No neskôr sa ujalo tvrdenie, že nedele, ktoré nie sú dňami pôstu, sa do 40 dní pokánia nepočítajú. A zároveň sa k tomuto obdobiu pripojili (nelogicky) aj prvé dva dni Veľkonočného trojdnia.

Jednoduchá matematika tak viedla k posunutiu začiatku Pôstneho obdobia o 4 dni na Popolcovú stredu.

Liturgická reforma zavŕšená II. vatikánskym koncilom tieto anomálie odstránila – teda obnovila Veľkonočné trojdnie ako samostatné liturgické obdobie (najdôležitejšie, nazývané tiež nedeľa nedieľ), ale Popolcovú stredu ponechala.

Preto dnes máme 44-dňové Pôstne obdobie. Pričom všetky nedele sú jeho súčasťou (samotný ich názov to hovorí), ale nie sú dňami pôstu.

Rovnako ako nie sú dňami pôstu aj obe slávnosti, ktoré v Pôstnom období slávime – Zvestovanie Pána a sv. Jozefa (ak sa nepresúvajú).

Gréckokatolíci (byzantského obradu), ktorí sa pridržiavajú gregoriánskeho kalendára, začínajú Veľký štyridsaťdňový pôst o dva dni skôr ako rímskokatolíci (latinského obradu).

Svätá štyridsiatnica sa začína už v pondelok a trvá do piatku pred Lazárovou sobotou. Do štyridsiatich dní pôstu počítajú gréckokatolíci aj soboty a nedele.

Pôst je obdobím, keď sa má veriaci usilovať o obrátenie, zmenu zmýšľania, má rozjímať nad svojím životom, plakať nad svojimi hriechmi.

Na rozjímanie a sprítomnenie Kristovho spásonosného utrpenia je vyhradený až Veľký týždeň.

Tieto skutočnosti sa odrážajú aj v bohoslužobnom živote byzantskej cirkvi - v stredy a piatky sa slúži liturgia vopred posvätených darov. Pri nej sa veriacim rozdeľujú vopred posvätené eucharistické dary; bohoslužba nemá anaforu (eucharistický kánon) ani premenenie svätých darov.

Je to bohoslužba s najsilnejšie vyjadrenou eucharistickou úctou v byzantskom obrade. Zároveň, na rozdiel od liturgie sv. Jána Zlatoústeho či sv. Bazila Veľkého, obsahuje mnoho kajúcich prvkov - najmä hlbokých poklôn.

Kde budú biskupi Slovenska udeľovať popolec?

Prinášame prehľad vybraných slávení s udeľovaním popolca z rúk slovenských biskupov.

Nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák bude na Popolcovú stredu celebrovať svätú omšu spojenú s udeľovaním popolca vo farskom chráme farnosti Nitra - Dolné mesto - Kostole Navštívenia Panny Márie (Kláštorný) o 9:00, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

Banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec bude sláviť liturgiu Popolcovej stredy spojenú s udeľovaním popolca v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici o 8:30, informoval tajomník banskobystrického biskupa Peter Lupták.

Košický arcibiskup Mons. Bernard Bober bude udeľovať popolec počas svätej omše o 7:00 h v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach.

Košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč udelí popolec počas svätej omše o 20:00 na Vysokoškolskom internáte na Jedlíkovej v Košiciach, informoval Arcibiskupský úrad v Košiciach.

Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, udelí na Popolcovú stredu popolec pri svätej omši o 12:00 zamestnancom Biskupského úradu v Rožňave.

Svätú omšu na Popolcovú stredu bude v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule o 7:00 sláviť Mons. Andrej Imrich, špiský emeritný biskup.


KBS bude počas pôstu posielať záujemcom zamyslenia

Na Popolcovú stredu sa začne projekt Pôst s Konferenciou biskupov Slovenska (KBS). Trvať bude do Veľkonočnej nedele, ktorá pripadá na 12. apríla. V tomto čase budú môcť záujemcovia získať každý deň emailom myšlienku.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Ide o myšlienky z posynodálnej apoštolskej exhortácie pápeža Františka Kristus žije," uviedla KBS.

Cieľom projektu je pomôcť všetkým, ktorí prejavia záujem, duchovne sa pripraviť na Veľkú noc. Tí, čo nemajú prístup na internet, môžu projekt podporiť svojou modlitbou alebo pôstom.

Myšlienky v projekte graficky spracoval Ján Polčic. V podobnom duchu sa koná pätnástykrát, pričom nadväzuje na podobné projekty z minulosti.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Odstrániť Konevovu sochu za núdzového stavu je drzé a zbabelé, myslí si Klaus

Rezolútne odmietame snahy a pokusy z vnútropolitických dôvodov vytvárať nepriateľstvo k niektorým cudzím krajinám, pestovať obrazy nepriateľa a hrať sa s umelo pestovaným pocitom ohrozenia našej krajiny zvonku.

Václav Klaus.
Názory

Sever proti juhu alebo "kto to zaplatí"?

Koronavírusová kríza znovu oživila spor "sporivých" a "zadĺžených" štátov o to, ako má fungovať eurozóna.

Ilustračné foto.
Slovensko

Vyšetrovacia kapacita súkromných laboratórií sa zdvojnásobila

V najbližších dňoch je naplánované otvorenie ďalších odberových miest v Bratislave, Poprade, Prešove, Púchove, Ilave a Kráľovskom Chlmci.

Masívne testovanie vzoriek je základ.
Kresťanstvo

Vatikán zriadil komisiu na preskúmanie možného diakonátu žien

Žena sa diakonkou nemôže stať, aj keď niektorí historici tvrdia, že v ranej kresťanskej cirkvi tento úrad zastávali.

Pápež František počas štvrtkovej omše.