SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
ANALÝZA

Salviniho čaká súd za "únos migrantov"

Matteo Salvini povedal, že konal v talianskom národnom záujme a že obvinenia proti nemu sú politicky motivované a ich cieľom je umlčať kritiku migračnej politiky "otvorených dverí".

Salvini je obvinený z únosu.Salvini je obvinený z únosu. (Zdroj: TASR/AP)

Taliansky Senát odhlasoval, že bývalý minister vnútra Matteo Salvini bude zbavený poslaneckej imunity, a bude teda čeliť súdnemu stíhaniu za "únos", ktorého sa dopustil tým, že nepovolil ilegálnym migrantom pristáť na Sicílii.

Pokiaľ bude Matteo Salvini, líder protimigrační strany Lega (Liga), uznaný vinným, tak mu hrozí zákaz vykonávať politické funkcie a trest až 15 rokov väzenia.

Matteo Salvini povedal, že konal v talianskom národnom záujme a že obvinenia proti nemu sú politicky motivované a ich cieľom je umlčať kritiku migračnej politiky "otvorených dverí".

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa talianskeho práva požívajú ministri imunitu vzhľadom na opatrenia prijaté počas zastávania svojho úradu - pokiaľ však Senát neodhlasuje zrušenie tejto ochrany.

Dňa 12. februára 2020 rozhodol taliansky Senát pomerom hlasov 152 ku 76 o zrušení Salviniho imunity, potom, čo senátny výbor 21. januára 2020 toto rozhodnutie odporučil.

V decembri 2019 súd v sicílskej Katánii rozhodol, že Matteo Salvini bude obvinený "z únosu s priťažujúcimi okolnosťami" za to, že obmedzil osobnú slobodu 131 migrantov na palube plavidla talianskej pobrežnej stráže Gregoretti tým, že im nedovolil sa v Taliansku vylodiť.

Incident, ku ktorému došlo počas štyroch dní v júli 2019, bol súčasťou Salviniho politiky "zatvorených prístavov" zameranej proti ilegálnej migrácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Matteo Salvini sa svojím prístupom tiež pokúšal donútiť členské štáty EÚ na zdieľanie bremena masovej migrácie.

Za posledné štyri roky priplávalo do Talianska viac ako 600 000 migrantov. Podľa pravidiel EÚ - známych ako Dublinské nariadenie - musia migranti požiadať o azyl v prvej krajine EÚ, do ktorej vstúpia, čo z geografických dôvodov predstavuje pre Taliansko neprimeranú záťaž.

Potom, čo sa päť členských krajín EÚ podujala prijať väčšinu migrantov nachádzajúcich sa na palube lode Gregoretti, povolil im Salvini 31. júla 2019 vylodiť sa v sicílskom prístave Augusta, odkiaľ boli do týchto krajín EÚ odvezení.

V septembri 2019 vyhlásil sicílsky prokurátor Carmelo Zuccari, že obvinenie Mattea Salviniho "z únosu" je "neopodstatnené", a odporučil, aby bol Matteo Salvini akýchkoľvek obvinenia zbavený.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd v sicílskej Katánii však rozhodnutie štátneho zástupcu Zuccariho zvrátil a on je teraz paradoxne povinný v trestnom stíhaní Salviniho pokračovať, aj keď ho už označil za nevinného.

Obvinenia proti Salvinimu sú zrejme súčasťou politického ťaženia proti nemu a jeho opozícii voči masovej migrácii.

Dôkaz: Aj keď rozhodnutie zabrániť ilegálnym migrantom z paluby lode Gregoretti sa v júli 2019 na Sicílii vylodiť urobil Salvini v úzkej spolupráci s ostatnými členmi talianskej vlády, trestnému stíhaniu čelí iba on.

Senátorka Legy Erika Stefani vystúpila v Senáte pred hlasovaním o zbavenie Mattea Salviniho imunity a predložila dokumenty, ktoré dokazujú, že diskusii o osude migrantov z lode Gregoretti sa zúčastnili aj premiér Giuseppe Conte, podpredseda vlády Luigi Di Maio a minister spravodlivosti Alfonso Bonafede.

Skryť Vypnúť reklamu

"Predseda vlády Conte v týchto diskusiách nikdy nevyjadril opačné stanovisko," povedala.

"Vláda implicitne aj explicitne zdieľala rozhodnutia ministra vnútra Mattea Salviniho ... To činí hypotézu o individuálnom rokovaní ministra Salviniho úplne nepravdepodobnou."

Zdá sa, že vyhliadka na zdĺhavú právnu legálnu bitku Mattea Salviniho povzbudila a jeho správanie teraz pripomína predvolebnú kampaň.

Predtým, než Senát odhlasoval zrušenie jeho imunity, Salvini tweetoval:

"Ak ma zažalujú, vysvetlím sudcom, že ochrana hraníc našej krajiny a ochrana občanov boli mojou povinnosťou. Pôjdem do súdnej siene úplne pokojný, pretože budem zastupovať milióny Talianov. Robil som jednoducho to, čo odo mňa chceli, aby som robil: Kontroloval som, kto do Talianska vstupuje a kto ju opúšťa. "

Skryť Vypnúť reklamu

Potom, čo Senát rozhodol, Salvini tweetoval:

"Nemám sa za čo hanbiť. Pôjdem do súdnej siene, a tam potvrdím, čo som urobil. Som veľmi hrdý na to, čo som ako minister dokázal."

Matteo Salvini potom označil za skutočných "únoscov" svojich politických odporcov: "Sú to únoscovia demokracie."

V rozhovore pre televíziu TG2, Salvini povedal:

"Počas môjho pôsobenia vo vláde sme znížili počet úmrtí na mori. Znížili sme počet vylovených migrantov, a tým sme znížili náklady a problémy pre našich občanov. Dúfam, že súd bude spravodlivý a nestranný.

Cítim sa ako dobrý Talian, nie ako zločinec. Obhajoval som hranice svojej krajiny a bezpečnosť svojich detí a detí všetkých Talianov. O žiadnu medailu sa neprosím, ale oni ma namiesto toho pohnali k súdu. Pôjdem do tej súdnej siene a poviem im tam, že ochrana hraníc mojej krajiny je moje právo a moja povinnosť. "

Skryť Vypnúť reklamu

Matteo Salvini čelí ešte ďalším právnym hrozbám. V auguste 2018 ho sicílsky prokurátor Luigi Patronaggio obvinil z "únosu, nezákonného zatknutia a zneužitia moci" za to, že zakázal 150 prevažne eritrejským migrantom opustiť loď talianskej pobrežnej stráže Diciotti, kým si ich nesľúbil prevziať iné členské štáty EÚ.

Patová situácia trvala šesť dní. 28. augusta 2018 umožnila talianska vláda migrantom vylodenie v sicílskom prístave Katánii potom, čo sa Vatikán, Albánsko a Írsko dohodli, že ich prijmú.

V marci 2019 hlasovanie v talianskom Senáte Mattea Salviniho pred stíhaním v kauze lodi Diciotti ochránilo.

Dňa 12. februára 2020 ukončila milánska prokuratúra vyšetrovanie Mattea Salviniho za "urážku" Carole Racketeovej, 31-ročnej nemeckej kapitánky migračnej záchrannej lode.

Skryť Vypnúť reklamu

Salvini osočil Racketeovou z napomáhania ilegálnej imigrácii a nazval ju "pirátkou" a "verejným nepriateľom". A potom jej sľúbil, že ju z Talianska vyhostí.

Právnik Racketeovej Alessandro Gamberini obvinil Salviniho z vyvolávania nenávisti: "Žalobu na ministra Salviniho už máme pripravenú."

26. februára 2020 rozhodne senátny výbor o tom, či bude Salvini obvinený aj z "únosu" 107 migrantov na palube plavidla Open Arms, lode španielskej MVO operujúci v mori pri Sicílie, medzi 14. a 20. augustom 2019.

Niet divu, že Salvini prirovnal svoje právne problémy k právnym problémom prezidenta USA Donalda J. Trumpa, ktorý kvôli svojej politike čelil impeachmentu v Kongrese USA.

Salvini tweetoval: "Prirovnávajú ma k Trumpovi? Ten má predsa o niekoľko miliárd a o pár rokov viac! Je však jasné, že sa ľavica po celom svete snaží zvrátiť demokratické rozhodnutia súdnou cestou."

Skryť Vypnúť reklamu

Dôsledkom právnych problémov ako Trumpa, tak Salviniho je rast ich popularity medzi voličmi.

Podľa prieskumov verejnej mienky je teraz Lega najpopulárnejšou talianskou politickou stranou s volebnou podporou okolo 30%.

Prieskumy naznačujú, že ak by sa v Taliansku konali všeobecné voľby teraz, tak by Lega spolu so svojimi konzervatívnymi spojencami získala parlamentnú väčšinu.

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

11 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

12 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

17 h
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila MOM-ku v Bratislave.

Prezidentka vyzvala, aby sa práve na tieto miesta v blízkej budúcnosti upriamila väčšia pozornosť.

18 h