SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Je možné, že nový koronavírus sa začal v USA voľne šíriť

Michalovská nemocnica prijala pacienta s podozrením na koronavírus. Prvýkrát sa nakazilo za jeden deň viac ľudí vo svete ako v Číne.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

MICHALOVCE, PEKING, WASHINGTON, KODAŇ, SOUL - Michalovská nemocnica prijala v stredu pacienta s podozrením na koronavírus. Upozornil na to denník Korzár, potvrdil to hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

"Nemocnica čaká na výsledky laboratórnych testov," uviedol vo štvrtok ráno Kráľ s tým, že budú známe najneskôr v piatok.

Ako doplnil, infektologické oddelenie v Michalovciach je "štandardne pripravené na zvládanie aj náročných epidémií".

Lučanský: Zatiaľ sme prijali všetky opatrenia

Slovensko v súvislosti s koronavírusom prijalo zatiaľ všetky opatrenia na to, že ak by k niečomu došlo, je pripravené situáciu riešiť. Vo štvrtok pred rokovaním Bezpečnostnej rady SR to uviedol policajný prezident Milan Lučanský.

SkryťVypnúť reklamu

"Vyjadriť by sa k tomu mali najmä zdravotníci a my by sme mali postupovať len v zmysle ich pokynov a požiadaviek, aby sme zabezpečovali nejaké veci, čo sa týka bezpečnostných zložiek," priblížil policajný prezident.

V prípade, že by došlo k uzatvoreniu nejakého mesta alebo obce Lučanský uviedol, že by sa postupovalo s bežnými silami, ktoré sú k dispozícii.

"Museli by sme to potom kompenzovať alebo dopĺňať inými silami a prostriedkami z iných krajov a okresov," povedal Lučanský s tým, že táto otázka sa bude riešiť aj na zasadnutí bezpečnostnej rady.

Podľa Lučanského sa polícia snaží reagovať pružne, aby vedeli takúto situáciu v prípade potreby zvládnuť.

Podotkol, že v stredu v okrese Humenné zasadla bezpečnostná rada okresu, kde boli prijaté konkrétne opatrenia, čo sa týka karantény, aby to vedeli riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR pred zasadnutím Bezpečnostnej rady SR potvrdil, že rezort diplomacie naďalej monitoruje a koordinuje kroky s Ministerstvom zdravotníctva SR a Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Práve na bezpečnostnej rade chceme hovoriť o ďalšom spresnení tejto koordinácie," uviedol.

Uistil, že pracovníci zastupiteľských úradov vyvíjajú maximálne úsilie pri monitorovaní situácie a informovaní občanov, ktoré sa v daných krajinách nachádzajú, prípadne sa chystajú tam vycestovať. V krízovej situácii je podľa neho pripravený aj štát použiť napríklad vládny špeciál na transport Slovákov zo zahraničia.

"Na takéto transfery vyčlenila špeciálne prostriedky aj Európska únia," informoval zástupca rezortu diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva SR v stredu informovalo, že všetky vzorky, ktoré boli s podozrením na ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, zaslané na laboratórne testy na Slovensku, sú negatívne. Rezort v stredu evidoval 90 testovaných vzoriek s negatívnym výsledkom.

Rezort zdravotníctva v spolupráci s ÚVZ SR pripomína, že situáciu pedantne sleduje a problematiku rieši. Vo všetkých regiónoch fungujú nepretržite call centrá, poskytujúce informácie týkajúce sa situácie na Slovensku, ale i odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili, či sa chystajú do krajín, v ktorých sa koronavírus potvrdil.

Rovnako je k dispozícii e-mailová adresa [email protected]

Žena hospitalizovaná v Rooseveltovej nemocnici nemá koronavírus

Žena, ktorú s podozrením na koronavírus hospitalizovali v utorok 25. februára vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, nemá koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

„U ženy hospitalizovanej na oddelení infektológie boli výsledky na koronavírus negatívne,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje s tým, že žena mala cestovateľskú anamnézu po návrate z Talianska.

Vzorky jej boli odobraté a zaslané na vyšetrenie v stredu, pričom od príchodu do nemocnice bola izolovaná.

Viac vo svete ako v Číne

Koronavírusom sa počas jediného dňa prvýkrát nakazilo viac ľudí vo svete než v krajine, odkiaľ sa nákaza rozšírila, píše server idnes.cz.

Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej bolo v utorok vo svete odhalených 459 nových prípadov, zatiaľ čo v Číne 412.

Koronavírus tak už zasiahol všetky kontinenty okrem Antarktídy.

Lombardský guvernér bude v karanténe, nakazila sa jeho kolegyňa

Guvernér talianskeho regiónu Lombardsko Attilio Fontana v stredu večer oznámil, že sa odoberie do dobrovoľnej karantény. Nákaza koronavírusom sa totiž potvrdila u jeho blízkej spolupracovníčky, informovala agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

"Ide o osobu, s ktorou neustále pracujem," vyhlásil Fontana, člen protiimigračnej strany Liga Severu.

Prítomnosť koronavírusu sa potvrdila u jednej pracovníčky guvernérovej kancelárie. Testy ostatných zamestnancov boli zatiaľ negatívne.

Fontana chce podľa vlastných slov dodržať odporúčania talianskych zdravotníckych úradov, a preto zostane najbližšie dva týždne v "dobrovoľnej izolácii".

Pri interakcii s inými ľuďmi bude používať ochrannú masku, citovala guvernérove slová agentúra DPA.

V rámci Európy je Taliansko epicentrom nákazy koronavírusom. Počet infikovaných tam presahuje už 400 osôb, pričom vírus si tam vyžiadal už 12 mŕtvych.

Čína hlási najnižší počet nových úmrtí od januára

Čína vo štvrtok nahlásila 29 nových úmrtí na koronavírus. Podľa agentúry AFP ide o najnižší denný počet nových prípadov úmrtí od januára. Počet nových prípadov nákazy však oproti predchádzajúcemu dňu mierne vzrástol.

SkryťVypnúť reklamu

Čínske úrady už celkovo evidujú 78 497 nakazených a 2744 úmrtí. Spomedzi nových 433 prípadov až 383 zaznamenali v epicentre epidémie, v stredočínskom meste Wu-chan. Z Wu-chanu hlásili aj 19 z 29 nových úmrtí, oznámila čínska Národná zdravotnícka komisia.

Začal sa šíriť v USA?

V Spojených štátoch zaznamenali prvého pacienta nakazeného novým koronavírusom SARS-CoV-2 bez zjavnej väzby na ostatné prípady infekcie v krajine.

Narastajú preto obavy, že toto potenciálne smrtiace ochorenie sa začalo voľne šíriť v USA.

S odvolaním sa na vyhlásenie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) o tom vo štvrtok informovala agentúra Bloomberg.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa predstaviteľov kalifornskej nemocnice, v ktorej sa nakazená osoba lieči, ide o prípad infekcie s relatívne vážnym priebehom. Pacient musel byť v súvislosti s ochorením intubovaný a je na podpore dýchania.

SkryťVypnúť reklamu

CDC ďalej zdôraznila, že pacient necestoval do Číny a nebol ani v kontakte s iným zaznamenaným prípadom nákazy. Zdravotnícke orgány sa preto obávajú, že vírus sa už voľne šíri v americkej spoločnosti mimo karantén.

"Spôsob, akým sa pacient nakazil, je nateraz neznámy," uviedlo CDC vo vyhlásení.

Zdrojom nákazy by mohol byť zatiaľ neznámy prenášač, ktorý v nedávnom čase pricestoval zo zahraničia.

Celkový počet zaznamenaných prípadov nákazy novým koronavírusom v USA, bez zarátania Američanov evakuovaných zo zahraničia, tak stúpol na 15.

Južná Kórea nahlásila 334 nových prípadov, najvyšší počet za 1 deň

Južná Kórea vo štvrtok nahlásila 334 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Celkovo už v krajine evidujú 1595 prípadov nákazy, čo je druhý najvyšší počet po Číne.

SkryťVypnúť reklamu

Chorobe COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, dosiaľ v Južnej Kórei podľahlo 13 ľudí.

Južná Kórea a Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že pre šírenie koronavírusu na juhu Kórejského polostrova odkladajú na neurčito každoročné spoločné vojenské cvičenie, ktoré sa malo uskutočniť v prvej polovici tohto roka.

Podľa agentúry Jonhap ide o vôbec prvý prípad odkladu týchto spoločných manévrov zo zdravotných dôvodov.

Väčšina z celkového počtu nakazených aj z nových prípadov (307), sa koncentruje v meste Tegu na juhovýchode krajiny a jeho okolí, ktoré je epicentrom nákazy v Južnej Kórei. V tomto meste, ležiacom 300 kilometrov juhovýchodne od Soulu, žije približne 2,5 milióna obyvateľov.

Viac ako polovica nových potvrdených prípadov nákazy súvisí s veľkým cirkevným zborom so sídlom neďaleko Tegu, ktorý má viac ako 210 000 členov. Chorobe najnovšie podľahol 74-ročný pacient, ktorý má taktiež napojenie na túto cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

V metropole Soul doposiaľ hlásili 55 prípadov nákazy a z druhého najväčšieho mesta Pusan 58.

Americké jednotky v Južnej Kórei v stredu oznámili, že sa koronavírus potvrdil u amerického vojaka slúžiaceho na základni Camp Carroll približne 30 kilometrov severne od Tegu. Ide o prvý potvrdený prípad nákazy u príslušníka americkej armády.

Dánsko potvrdilo prvý prípad nákazy

Dánsko potvrdilo vo štvrtok prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Nakazený muž sa vrátil z dovolenky zo severného Talianska, ktoré sa stalo epicentrom nákazy.

Oznámil to dánsky inštitút verejného zdravia, informovala agentúra AFP.

"Ide o človeka, ktorý sa 24. februára vrátil z lyžovačky spolu so svojou manželkou a synom, a odvtedy vykazoval symptómy ako kašeľ a vysokú teplotu," uviedol inštitút.

SkryťVypnúť reklamu

Pacient bol pozitívne testovaný na koronavírus, u jeho manželky a syna lekárske testy výskyt koronavírusu nepotvrdili, dodal inštitút. Muž sa cíti relatívne dobre a je v domácej izolácii spolu so svojou rodinou.

Nový koronavírus sa doposiaľ rozšíril do vyše 45 krajín na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Približne 81 000 ľudí sa ním nakazilo, 2770 nákaze podľahlo a viac ako 30 330 osôb sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. V Číne epidémia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vrcholila 2. februára a odvtedy slabne.

V Európe je epicentrom nákazy Taliansko, kde počet infikovaných presahuje 400 osôb, pričom vírus si tam vyžiadal už 12 mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu

Irak oznámil prvý prípad nákazy v Bagdade

Irak oznámil vo štvrtok prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom v hlavnom meste Bagdad. Celkovo ide o šiesty prípad v krajine. Správu priniesla agentúra Reuters.

Muž sa údajne vírusom nakazil v Iráne, uviedlo iracké ministerstvo zdravotníctva. Podľa dostupných informácií je muž v "dobrom stave" v bagdadskej nemocnici.

Irak v stredu zakázal verejné zhromaždenia a vstup do krajiny ľuďom prichádzajúcim z Kuvajtu a Bahrajnu. Cestovné obmedzenia Irak zaviedol už voči deviatim krajinám.

Irán je jednou z najsilnejšie zasiahnutých krajín mimo Číny.

Irak má s Iránom silné kultúrne väzby. Ročne do Iraku prídu milióny iránskych pútnikov.

V utorok v Iraku na koronavírus pozitívne otestovali štvorčlennú rodinu v provincii Kirkúk na severe krajiny. V pondelok Irak potvrdil vôbec prvý prípad nákazy koronavírusom u iránskeho študenta v meste Nadžaf južne od Bagdadu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu