SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Na konci prezidentovania by Putinovi mohlo ísť aj o život, hovorí expertka na Rusko

Podľa nej sa nedá hovoriť o diktátorskom režime, skôr o autoritárskom. "Dlhodobo formálne aj neformálne vyvažuje spory medzi rôznymi frakciami."

Ruský prezident Vladimir Putin.Ruský prezident Vladimir Putin. (Zdroj: TASR/AP)

Prezident Vladimir Putin, ktorý Rusku vládne už 21 rokov, dal v polovici januára vo svojom posolstve jasne najavo, že si chce rozhodujúcu moc v krajine udržať aj po vypršaní svojho mandátu v roku 2024.

Aký bude ďalší vývoj? Hosťom štvrtkového Rozstrelu a moderátora Vladimíra Vokála na serveri idnes.cz bola expertka na Rusko Veronika Sušová-Salminen, autorka knihy Putin.

Vo štvrtok premenuje hlavné mesto Praha námestie pred ruskou ambasádou na námestí Borisa Nemcova. Ide o niekoľký spor medzi českými komunálnymi politikmi a Ruskom v poslednej dobe.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Myslím, že nejaké podráždenie to určite bude generovať," povedala expertka.

Je podľa nej prekvapujúce, že komunálne politici takým spôsobom zasahujú do medzinárodnej politiky, ich činy by mohli poškodiť ekonomické vzťahy oboch krajín.

Rusofóbia je podľa Sušovej-Salminen v Českej republike problém, ide však o pozostatok historických udalostí.

"Myslím, že česká spoločnosť celkovo nie je rusofóbna. Ale sú tu rusofóbne prúdy," povedala s tým, že príslušníci týchto prúdov sú privilegovanejší a majú lepší prístup do médií.

"Myslím si, že možno to bude tým, že Vladimir Putin sa chová oveľa pragmatickejšie," myslí si expertka.

Súčasne však môže ísť aj o to, že Putin pre ľudí predstavuje konzervatívny prúd.

Skryť Vypnúť reklamu

Či je Putin diktátor, záleží podľa nej na definícii. Absolútnu moc podľa nej ruský prezident nemá.

"Dlhodobo formálne aj neformálne vyvažuje spory medzi rôznymi frakciami," dodala.

Skôr než o diktátorstvo ide podľa nej o autoritatívnosť.

V roku 2024 Putinovi vyprší mandát. Nástupníctvo je podľa expertky vždy v Rusku momentom krízy.

"Teoreticky by mohlo, keby sa situácia vymkla z rúk," povedala Sušová-Salimen na otázku, či by Putinovi mohlo ísť po jeho konci vo funkcii o život.

Putin podľa nej má v súčasnosti dva motívy k zmene ústavy - zaistiť sám sebe bezpečnosť a zároveň zabezpečiť Rusku stabilitu.

Médiá sú v Rusku súčasťou politického procesu, politickým aktérom. Nejde o akéhosi "strážneho psa", ako na západe.

Skryť Vypnúť reklamu

Internetové médiá sú podľa expertky v Rusku relatívne slobodné, kritika systému je v nich pomerne obvyklá. Podobne sú na tom aj tlačené noviny. Inak je na tom televízia.

"Tá nespĺňa štandardy nezávislej žurnalistiky. Stal sa z toho čiastočne infotainment, čiastočne virtuálna realita, čiastočne fraška," povedala expertka.

Ruská hlava štátu vo svojom posolstve navrhla zmeny v ústave, ktoré by zvyšovali právomoc parlamentu, prezidentovi by naopak časť moci zobrali.

Štátna duma by novo mala mať kľúčové slovo pri výbere predsedu vlády, podpredsedov vlády, aj členov vlády. Jej nominácia by prezident nemohol odmietnuť.

"Dôjde k určitému rozhodeniu právomocí medzi štyroch aktérov. Troch starých a jedného nového. Tí traja starí sú premiér, predseda Štátnej dumy a predseda Rady federácie. Ten nový by mal byť predseda takzvané Štátnej rady. Títo štyria budú vytvárať niečo ako tandemokraciu," opísala Sušová-Salimen .

Skryť Vypnúť reklamu

Vzniknú tak štyri mocenské centrá. Či medzi nimi vznikne mocenský boj, nemožno podľa expertky teraz povedať. Zdôrazňuje pritom, že prezident stále bude mať veľkú právomoc.

Čoskoro potom, čo Putin plánované zmeny oznámil, rezignovala vláda premiéra Dmitrij Medvedeva a prezident navrhol ako nového premiéra Michaila Mišustina, ktorý dovtedy viedol ruskú daňovú správu.

Medzitým ruská Štátna duma, teda dolná komora ruského parlamentu, v prvom čítaní schválila Putinom navrhované ústavné zmeny.

Mnohí politológovia aj opoziční aktivisti tieto kroky hodnotia ako snahu upraviť podmienky tak, aby si Putin po svojom vypršaní mandátu udržal mocenskú pozíciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Relevancia Pellegriniho strany sa ukáže, až keď ju založí, myslí si Hrabko

"Vieme, ako strany súčasnej vládnej koalície brojili proti aktuálnemu generálnemu prokurátorovi, pánovi Čižnárovi, ale to, ako sa správajú teraz, naznačuje, že mu predĺžia funkčné obdobie, hovorí publicista.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Ekonomika

Napriek poklesu trhov svoje investície ľudia výrazne nevyberajú

Súčasná kríza, ktorú vyvolal nový koronavírus, vystrašila sporiteľov a investorov menej ako finančná kríza v minulosti po páde banky Lehman Brothers.

Nastaviť si druhý pilier je pre výnos dôležité.
Slovensko

Skutočné počty otvorených škôl a škôlok prevýšili predbežné odhady

Do materských škôl sa vrátilo približne 70 000 detí (50 percent z celkového počtu), do lavíc v triedach na 1. stupni ZŠ zasadlo 170 000 žiakov (63 percent).

Meranie teploty pred vstupom do školy.
Názory

Chudnite so mnou po piatom týždni: Prirodzené komplikácie

Prešlo iba päť týždňov od chvíle, keď som sa rozhodol schudnúť, ale mám pocit, že ubehlo týždňov sto. Niet divu, že sa dostavili prvé komplikácie.