SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena
NÁZORY

Démonizácia obhajcov je spoľahlivá cesta k tyranii

Úmyselné lži sú fanatickými nepriateľmi Donalda Trumpa ospravedlňované "svätým" cieľom jeho odstránenia z funkcie prezidenta USA.

Alan Dershowitz.Alan Dershowitz. (Zdroj: SITA/AP)

Vyrástol som v čase Mccarthizmu, keď právnici, ktorí obhajovali Američanov podozrivých zo sympatií ku komunizmu, boli sami obviňovaní z údajných previnení svojich klientov.

Nikdy som nečakal, že sa tieto nekalé praktiky vrátia, ale vďaka samozvaným progresivistům sú späť, píše Alan Dershowitz v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Vystúpil som v Senáte ako ústavný právnik proti impeachmentu, nie ako bežný právnik pracujúci na plný úväzok pre prezidenta USA Donalda J. Trumpa.

Ako som uviedol vo svojich úvodných poznámkach: Neprišiel som za vami ako prívrženec Donalda Trumpa, ale aby som "bránil Ústavu" pred zneužitím prívržencami jednej politickej strany. Akademickým spôsobom som predniesol ústavné argumenty.

Článok pokračuje pod video reklamou

Namiesto jednoduchého vyjadrenia nesúhlasu s mojím právnym názorom, alebo predložení alternatívnej interpretácie ústavných termínov, som bol osobne démonizovaní, boli spochybňované moje motívy a napádaná moje integrita.

Spochybnená bola aj moja kvalifikácia odborníka na ústavné právo, napriek tomu, že som počas posledných viac než päťdesiatich rokov na túto tému vyučoval a viedol kurzy a semináre, napísal niekoľko kníh a článkov a viedol na súde mnoho prípadov týkajúcich sa ústavy.

Nič z toho by sa nestalo, keby som sa objavil v rovnakej funkcii, ale na strane Trumpovej obžaloby alebo keby som obhajoval proti impeachmentu prezidenta - demokrata.

Pokrytectvo tohto dvojakého metra - politických lídrov, mediálnych komentátorov, vysokoškolských profesorov i obyčajných ľudí - je hanebné, ale oni sa nielenže nehanbia, ale veria, že ich vec je správna a morálna.

V čase mojej mladosti - za čias mccarthizmu - to bolo podobné. Rovnako ako vtedy bola "kauza" - dnešný anti-trumpizmus a vtedajší antikomunizmus - považovaná za tak správnu, že akýkoľvek spôsob, bez ohľadu na to, ako je nespravodlivý, je za účelom jej presadenie oprávnený.

Úmyselné lži sú fanatickými nepriateľmi Donalda Trumpa ospravedlňované "svätým" cieľom jeho odstránenia z funkcie prezidenta USA.

Pripomeňme si spôsob, ako demokratickí lídri a antitrumpovské médiá úmyselne skreslili to, čo som povedal v reakcii na otázku "quid pro quo" (niečo za niečo).

Povedal som, že ak by prezident urobil niečo úplne legálneho s vedľajším motívom byť znovu zvolený, tak by tento vedľajší motív nemohol premeniť právny akt v trestný čin vedúci k impeachmentu.

Tiež som povedal, že dobrý motív nemôže premeniť trestný čin v legálny. Tieto zjavné vyhlásenia boli premenené v lož, že som tvrdil, že prezident by mohol urobiť čokoľvek - dokonca zabiť svojho oponenta alebo manipulovať s hlasovacími strojmi - pokiaľ by tieto zločiny boli motivované, podľa neho vo verejnom záujme, túžbou byť znovu zvolený.

Joe Lockhart, jedna z hovoriacich hláv televízneho kanála CNN, povedal, že to, čo som obhajoval, je porovnateľné s genocídami spáchanými Hitlerom a Stalinom.

Títo klamári dobre vedia, že to, čo hovoria, je preukázateľne nepravdivé, ale tiež vedia, že ak opakujete lož dostatočne často - v televízii i na pôde Senátu - tak jej bude uverené, najmä tými, ktorí jej chcú veriť.

A táto lož bola antitrumpovskými médiami a demokratickými lídrami opakovaná tak často, že ju teraz mnohí považujú za nezvratnú pravdu.

V dôsledku toho som bol démonizovaní mnohými ľavičiarmi, ktorí odmietajú pochopiť, prečo liberálny demokrat obhajuje ústavné práva kontroverzného republikánskeho prezidenta.

Toto je zrkadlovo prevrátený obrázok mccarthizmu mojej mladosti, keď mnohí pravičiari nemohli pochopiť, prečo antikomunistickí centristickí právnici obhajujú práva komunistov.

Títo právnici boli vtedy démonizovaní tak, ako som ja démonizovaní dnes.

Ja mám však hrošiu kožu lebo som mnoho rokov obhajoval rad kontroverzných a nepopulárnych klientov a káuz.

Obávam sa však, že mladí právnici sa od zastupovanie takých klientov nechajú odradiť z obavy pred zničením svojej kariéry. Počúvam to často od dnešných mladých právnikov aj od študentov.

Démonizovanie obhajcov za zastupovanie politicky kontroverzných klientov a káuz je spoľahlivou cestou k tyranii.

Alan M. Dershowitz je emeritný držiteľ profesúry Felixa Frankfurter na Harvard Law School, autor kníh "The Case against the Democrats Impeaching Trump" a "Guilt by Accusation" (Skyhorse Publishing, 2019) a spolupracovník Gatestone Institute sponzorovaný Charitatívne nadácií Jacka Rotha.

Najčítanejšie články

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Viac ako polovica Slovákov sa bojí nového koronavírusu aj jeho dosahov

"Každý tretí si obavy skôr nepripúšťa a každý desiaty si ich nepripúšťa vôbec," uvádza prieskum.

Ľudia na bratislavskej hrádzi v nedeľu 29. marca.
Európska únia

Švédsko využije údaje z mobilov na analýzu pohybu obyvateľov

Výsledky analýzy by sa mali využiť aj pri navrhovaní nových epidemiologických opatrení, ako tiež pri posudzovaní účinnosti tých doterajších.

Centrum Štokholmu 1. apríla.
Slovensko

Policajt, ktorý eskortoval ľudí prichádzajúcich z Tirolska, sa nakazil koronavírusom, informoval premiér

Testy zo stredy na Covid-19 odhalili 19 nových prípadov koronavírusu, spolu je tak na Slovensku nakazených 701 ľudí.

Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a predseda vlády SR Igor Matovič.
Koronavírus

Z choroby COVID-19 sa vyliečilo dvojmesačné dieťa

Toto dieťa sa považuje za najmladšieho známeho pacienta v Taliansku, ktorý sa vyliečil z tohto potenciálne smrteľného ochorenia.

Nemocnica vo Varese.