SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Volebné miestnosti sa otvorili, Slováci si volia poslancov do parlamentu

Vo Veľkom Krtíši zomrela členka volebnej komisie, voliť sa tam začalo o hodinu neskôr.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.

BRATISLAVA - Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska ide o ôsme parlamentné voľby v poradí. Stáť budú viac ako 12,6 milióna eur.

O priazeň voličov sa uchádza 24 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené do 22.00 h. Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Ľudia budú hlasovať za plentou. Hlasovacie lístky dostanú voliči od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdia podpisom, približuje ministerstvo vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Voliči si za plentou vyberú jeden hlasovací lístok, prípadne na ňom udelia aj preferenčné krúžky, najviac však štyri. Lístok vložia do obálky, a potom ju vhodia do volebnej schránky.

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, upozorňuje rezort vnútra. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta 33 eur.

V parlamentných voľbách môže podľa odhadu Štatistického úradu SR voliť viac ako 4,4 milióna osôb. Pre približne 41 000 ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť odovzdať svoj hlas.

Ďalší typ prvovoličov sú tí, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale v parlamentných budú hlasovať prvýkrát. Tých bude 213 000.

SkryťVypnúť reklamu

Občania môžu svoj hlas odovzdať v 5998 volebných okrskoch v 2926 obciach na Slovensku.

Po uzatvorení volebných miestností o 22.00 h sa začnú spočítavať hlasy. Štatistici budú priebežné výsledky zverejňovať na stránke www.volbysr.sk.

Definitívne výsledky budú známe po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 1. marca.

Všetky miestnosti sa otvorili načas. Okrem jednej

Všetky volebné miestnosti na Slovensku sa otvorili o 7.00 h a voliči nikde nezačali voliť skôr, informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Všetkých 5997 volebných miestností sa otvorilo o siedmej hodine. Žiadna nepožiadala o skoršie otvorenie," povedala Chmelová.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že svoju činnosť začala aj okrsková komisia na zisťovanie výsledkov volieb Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt.

Štátna komisia prvýkrát zasadla o ôsmej hodine, kde si určila program na celý deň, uviedla Chmelová.

Vo Veľkom Krtíši zomrela členka volebnej komisie

V jednom z volebných okrskov vo Veľkom Krtíši sa predsa len začalo o hodinu neskôr. Dôvodom bolo, že zomrela členka volebnej komisie. Stalo sa tak ešte pred otvorením volebnej miestnosti počas prípravy miestnosti.

Ako informovala samostatná referentka zastrešujúca parlamentné voľby v meste Iveta Rumanová, jedna členka komisie odpadla, privolali jej záchranku, ale už jej nevedeli pomôcť. Volebnú miestnosť neotvorili preto o 7:00, ale až približne o hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa banskobystrickej krajskej hovorkyne polície Márie Faltániovej úmrtie tejto 69-ročnej ženy polícia nevyšetruje, pravdepodobne zomrela zo zdravotných dôvodov.

Voľby sa v tomto veľkokrtíšskom volebnom obvode posunú o hodinu, teda do 23:00.

Volebná účasť v doterajších voľbách do NR SR

Najviac voličov v doterajších voľbách do NR SR prišlo k volebným urnám v roku 1998. Tieto voľby znamenali aj koniec autoritatívnej vlády Vladimíra Mečiara a jeho Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS).

Najmenej voličov hlasovalo v predčasných voľbách v roku 2006, po ktorých koaličnú vládu premiéra Mikuláša Dzurindu zo Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie – demokratickej strany (SDKÚ-DS) nahradila prvá vláda Roberta Fica zo strany Smer – Sociálna demokracia (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

Kým vo voľbách do NR SR v roku 1998 prišlo k urnám 84,24 percenta voličov, v roku 2006 hlasovalo len 54,67 percenta oprávnených voličov, čo predstavuje rozdiel takmer 30 percentuálnych bodov.

V poradí druhé parlamentné voľby v roku 1998 vstúpili do histórie ako voľby s vysokou mobilizáciou voličov na oboch stranách politického spektra. V predvolebnej kampani sa vtedajšie opozičné strany sústredili na vymedzenie sa voči spôsobu vlády Vladimíra Mečiara. Vládne HZDS voličov mobilizovalo rovnako intenzívne.

Pri rekordnej volebnej účasti (84,24 %) dali voliči počas dvoch volebných dní najviac hlasov HZDS. Ich lídrovi sa ale novú vládu nepodarilo zostaviť a premiérom sa stal Mikuláš Dzurinda z novovytvorenej Slovenskej demokratickej koalície (SDK). V predchádzajúcich voľbách v roku 1994 prišlo k urnám 75,65 percenta voličov.

V roku 2002 volebná účasť dosiahla 70,06 percenta. Istým spôsobom výnimočné boli aj predčasné parlamentné voľby v roku 2006, s historicky najnižšou volebnou účasťou (54,67 %). Voliči v nich po prvýkrát hlasovali len jeden deň. To sa pravdepodobne z časti podpísalo aj na rekordne nízkej účasti.

Od roku 2006 sa účasť vo voľbách do Národnej rady SR postupne mierne zvyšovala. V roku 2010 prišlo k volebným urnám 58,83 percenta voličov, v predčasných voľbách v roku 2012 už 59,11 percenta a doteraz posledných parlamentných volieb v roku 2016 sa zúčastnilo 59,82 percenta oprávnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu