SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Južnej Kórei zaznamenali najvyšší nárast počtu prípadov nákazy počas jedného dňa

Indonézska záhada. Štvrtej najľudnatejšej krajine sveta sa koronavírus vyhýba

Cestujúci v Singapure.Cestujúci v Singapure. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Južná Kórea zaznamenala najvyšší nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom počas jedného dňa, keď v piatok v krajine potvrdili 594 nových prípadov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Celkový počet potvrdených infekcií sa tak v krajine vyšplhal na 2931, pričom zatiaľ nákaze podľahlo 17 ľudí.

Južná Kórea má pritom najviac potvrdených prípadov na svete mimo Číny, odkiaľ sa vírus začal šíriť.

Najviac prípadov respiračného ochorenia covid-19, vyvolaného novým koronavírusom, zaznamenali v Tägu na severovýchode krajiny. Šírenie nákazy v Južnej Kórei pripisujú náboženskému hnutiu Sinčchondži, ktorého členovia sa navzájom nakazili počas bohoslužieb a neskôr vírus roznášali ďalej. Do najviac zasiahnutej oblasti vyslali armádu, ktorá dezinfikuje rozsiahle časti mesta.

Severokórejský líder Kim Čong-un varoval pred "vážnymi následkami", ak jeho podriadení nedokážu zabrániť epidémii v krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

Traja noví v USA nevedia, ako sa nakazili

Znepokojenie vyvoláva aj viacero nových prípadov neznámeho pôvodu v amerických štátoch Kalifornia a Oregon.

Americké úrady sa zaoberajú tromi pacientmi, ktorí sa nakazili, aj keď nevycestovali do zasiahnutých oblastí a neboli ani v kontakte s chorými.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je v Spojených štátoch celkovo 59 potvrdených prípadov.

Indonézii sa koronavírus záhadne vyhýba

Epidémia koronavírusu prekročila hranice Číny, štvrtej najľudnatejšej krajine sveta sa však stále vyhýba.

Odpoveď na otázku, prečo Indonézia stále zostáva imúnna, ale zatiaľ nikto nepozná, píše Petr Zvolánek v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Singapur 96, Thajsko 41, Malajzia 25, Filipíny 3, Indonézia 0. Taká je štatistika nakazených v juhovýchodnej Ázii. A nedávala odborníkom spať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo väčšina krajín tam už zaznamenala výskyt koronavírusu, do takmer 270-milionovej Indonézie nákaza nedorazila.

Spoľahlivé vysvetlenie, prečo práve Indonézia aspoň do včerajška zostávala bielym miestom na postupne sa plniacej mape rozšírenia vírusu, zatiaľ neexistuje. Je možné, že indonézska kontrola nefunguje natoľko dôkladne, aby mohla vírus zaznamenať, alebo sú Indonézania voči novej nákaze z nejakého dôvodu odolnejší?

Minister: "Chránia nás modlitby"

Aj z epidémie SARS, ktorá sa rozbehla na konci roku 2002, vyšla Indonézia z celého regiónu najlepšie s dvoma zaznamenanými nefatálnymi akútnych prípadmi oproti piatim v Malajzii, deviatim v Thajsku, štrnástim na Filipínach a 238 v Singapure.

Podľa následnej štúdie, uskutočnenej Hongkongskou univerzitou, mohla vysoká teplota a vysoká relatívna vlhkosť prispieť k tomu, že v Indonézii epidémia SARS neprepukla, na rozdiel od chladnejších miest, kde sa vírus možno udrží ľahšie po dlhší čas.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vírus nemôže prečkať v tropickej klíme. Preto tu nemáme žiadny prípad," opakuje mi notárka Julia Halimová hojne rozšírené tvrdenie, ktoré má vysvetľovať, prečo sa nová epidémia v Indonézii vyhla.

Ceny ochranných masiek v krajine síce vyskočili desaťnásobne, ale v uliciach nie je ich používanie takmer vidieť.

"Nepodliehajte panike, užívajte si a jedzte dostatok jedla," odkázal svojim krajanom minister zdravotníctva Terawan Agus Putranto a uistil ich, že vírus postihuje iba jedinca so slabou imunitou.

Pre absenciu nového koronavírusy má minister Putranto originálne vysvetlenie. Podľa jeho názoru Indonézanov robia odolnými ich modlitby.

Celosvetovo sa nakazilo asi 85 220 ľudí, väčšina z nich v Číne, ktorá hlási 79 251 prípadov nákazy a 2835 úmrtí. Celosvetovo ochoreniu podľahlo 2924 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

20 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

21 h