SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Vo volebnej miestnosti zahynul dôchodca

Na košickom letisku odvolilo 132 pútnikov pred odletom do Izraela. Z miestností hlásia aj incidenty.

Košické letisko sa zmenilo na volebnú miestnosť. Košické letisko sa zmenilo na volebnú miestnosť. (Zdroj: Jozef Kozák)

BRATISLAVA - Na košickom letisku odvolilo pred odletom do Izraela 132 pútnikov z Humenného, informovala predsedníčka volebného okrsku číslo jedna v mestskej časti Barca v okrese Košice Gabriela Oravcová.

„Ráno sme boli s volebnou urnou na letisku, kde odvolilo 132 pútnikov pred cestou do Izraela. Na letisku panovala dobrá nálada a všetko sme to zvládli za 40 minút,“ uviedla Oravcová.

Ako ďalej dodala o prenosnú volebnú urnu a možnosť voliť na letisku ich požiadala cestovná kancelária, ktorá zájazd organizovala.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po otvorení

V najzápadnejšom sídle Slovenska, v obci Záhorská Ves (okres Malacky) prvá volička vhodila obálku s hlasovacím lístkom do hlasovacej urny dve minúty po siedmej.

"Bola to nevyhnutnosť ísť takto ráno, keďže sa musím ponáhľať do práce. Na voľby chodím pravidelne" priznala sa pani Patrícia.

Dôchodca zomrel vo volebnej miestnosti

Vo volebnej miestnosti v Banskej Bystrici zomrel dôchodca, voľby prerušili. Tamojší voliči budú môcť svoj hlas odovzdať pre prerušenie až do 22:30.

Podľa informácií TV JOJ mal muž okolo 78 rokov. Na mieste sa momentálne nachádza polícia aj záchranári.

Volil aj storočný veterán druhej svetovej vojny

Do volebnej miestnosti v základnej škole na žilinskom sídlisku Vlčince prišiel v sobotu predpoludním aj storočný veterán druhej svetovej vojny František Marek.

SkryťVypnúť reklamu

"Som prekvapený z toho ruchu, ktorý tu je. Myslím, že to hovorí o tom, že ľudia chcú nejakú zmenu. Len či každý rozumie tomu, čo kto hovorí," povedal storočný vojnový veterán s tým, že voliť chodí pravidelne.

Voľby nechce napriek veku nechať na mladších. "Pretože ja chcem ešte nejaký ten rôčik požiť. A tej dobroty, čo bude nasledovať, si chcem užiť," podotkol s úsmevom.

"Roky volím tú istú stranu, aj keď sa tam ľudia čiastočne pomenili od pôvodnej skladby. Sledujem tú politiku, ja to žeriem. Ani obedovať nebudem, ale politiku si musím pozrieť. Dnes si sadnem k tej 'škatuli' a budem sledovať, aký to má celoslovenský priebeh. Veľmi ma zaujíma, či sa tí moji, ktorým som fandil, uplatnia a zaberú aj v iných mestách. Lebo jedna brána je málo, treba tých brán veľa, aby sa to rozšírilo po celom Slovensku," dodal Marek.

SkryťVypnúť reklamu

Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode dcér, 69-ročnej Anny a 73-ročnej Evy.

"Veľa sa rozprávame o politike. Otec odporúča to, čo vidí, že bude lepšie. Niekedy je to trošku emotívne, lebo viac sleduje politiku," uviedla Anna.

"Radíme sa aj s otcom. On poradí a zvážime, či je to tak. Viac-menej berieme rady od neho," dodala Eva.

Incidenty vo volebných miestnostiach

Polícia zaznamenala už dva prípady roztržky vo volebnej miestnosti.

Ako informovali na sociálnej sieti, v Košiciach alkoholom podgurážený muž napadol predsedu aj člena volebnej komisie po tom, ako ho vyzvali k podpísaniu prevzatia volebných lístkov. Muža predviedli na policajné oddelenie a namerali mu viac ako dvoma promile alkoholu v dychu.

Doobeda sa podobný incident stal aj v Žiline, kde volič napadol 75-ročného predsedu volebnej komisie po tom, ako ho upozornil, aby zostávajúce hlasovacie lístky odhodil do krabice na to určenej.

SkryťVypnúť reklamu

Vyššia účasť

V Prešove sa črtá zrejme vyššia volebná účasť, než v posledných rokoch. Z viacerých okrskov potvrdili, že ľudia stoja v dlhých radoch na voľby aj niekoľko minút, čo nebývalo zvykom. Tak to napríklad je aj vo volebnom okrsku na ZŠ Matice Slovenskej na Sídlisku III.

Rady a nadpriemernú účasť hlásia aj z komisií v Lozorne, vo Fiľakove, Čadci či z prvého okrsku v Senci (na fotografii).

Odvolila aj 96-ročná pani Zuzana

V Rakove odvolila aj najstaršia obyvateľka dediny, 96-ročná Zuzana Ursínyová. Do volebnej miestnosti prišla spolu so synom Jánom.

Hlasovanie si nechcela nechať ujsť, doteraz nevynechala žiadne voľby.

„Považujem to za svoju povinnosť. Politiku ešte občas sledujem, ale veľa mi o nej povedia aj moje vnúčatá. Jedna z nich je lekárka Katka, ktorá žije v Ostrave a tá mi aj trošku poradila. Ona tomu už lepšie rozumie ako ja. Napokon, o mňa už ani tak nejde, ale nech sa majú mladí ľudia dobre. Dôležité je, aby sa politici nehádali a aby prinášali ľuďom dobro,“ povedala pani Zuzana.

SkryťVypnúť reklamu

Voľby na košickom Luniku IX opäť príliš nelákajú

Malý záujem voličov charakterizujú zatiaľ voľby do Národnej rady SR na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Oproti voľbám spred štyroch rokov je však účasť v tejto mestskej časti podľa odhadov o niečo vyššia. V dvoch okrskoch je zapísaných zhruba 4500 oprávnených voličov.

Priebeh volieb je podľa okrskových komisií pokojný a bezproblémový, žiadne podozrenia z možného kupovania hlasov nezaznamenali. Volebné miestnosti sa nachádzajú v priestoroch komunitného centra, dopoludnia boli okrem členov komisií často prázdne.

"Voľby sa začali štandardne o 7.00 h, prvého voliča sme mali okolo 7.15 h, voliči chodia priebežne od rána, problémy nie sú. Účasť je zatiaľ oproti predchádzajúcim voľbám, povedal by som, možno aj výrazne vyššia," povedal predseda okrskovej komisie č. 1 Peter Palla.

SkryťVypnúť reklamu

Bezproblémový priebeh potvrdila aj predsedníčka volebnej komisie č. 2 Michaela Hužvárová. Členovia komisie niektorým voličom na ich otázky vysvetľujú, ako sa hlasuje vrátane krúžkovania kandidátov.

Jedným z tých, ktorý prišiel dopoludnia odvoliť, bol bývalý starosta Lunika IX Jozef Šaňa. Rómovia by podľa neho mali ísť voliť, účasť na Luníku však podľa neho bude opäť veľmi nízka. "Už ich to nebaví, nevidia v tom zmysel. A bol tu len jeden predvolebný míting, nič viac," povedal.

Medzi mnohými kandidujúcimi stranami mu navyše chýbajú programy pre Rómov. Luník IX je známy nízkou volebnou účasťou.

Moratórium sa posunie o hodinu

Volebné moratórium bude na Slovensku končiť namiesto o 22:00 až o 23.00. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dôvodom je, že ešte pred začiatkom volieb zomrela členka volebnej komisie vo Veľkom Krtíši. Voliť v danom okrsku sa preto začalo až o hodinu neskôr. Aj médiá preto budú môcť zverejňovať predbežné výsledky volieb až po 23:00

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu