SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Už odvolili aj všetci lídri strán

Čaputová pripomenula, že dnes je sté výročie prijatia prvej demokratickej ústavy na našom území, ktorá zaručovala všeobecné volebné právo, vrátane volebného práva žien.

Čaputová volila v Pezinku. Čaputová volila v Pezinku. (Zdroj: TASR - Michal Svítok)

BRATISLAVA - Lídri viacerých strán, ktoré majú najväčšiu šancu dostať sa v týchto voľbách do Národnej rady SR, už odvolili. Sprevádzali ich zväčša rodiny.

Exprezident a predseda kandidujúcej strany Za ľudí, Andrej Kiska, odvolil dopoludnia spolu so svojou manželkou na Mestskom úrade v Poprade.

"Chcem poprosiť ľudí, aby dnes prišli voliť, aby nová vláda mala silný mandát. Myslím si, že na tento deň sme mnohí čakali, a verím, že zajtra sa zobudíme do takého dňa, ktorý bude novým dňom vo všeobecnosti pre Slovensko ako také," uviedol pre médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Dopoludnia sa Kiska ešte chystal do Tatier, využiť chcel pekné počasie na sánkovačku s rodinou a spoločný obed.

Pellegrini stál v rade

Premiér Peter Pellegrini volil dopoludnia v rodnej Banskej Bystrici, vo volebnej miestnosti na Základnej škole Bakossova. Musel v ňom vyčkať približne štvrť hodinky, kedže záujem o voľby je veľký a tvorili sa tu dlhé rady.

Ako povedal novinárom, je vyrovnaný a pripravený prijať akýkoľvek výsledok volieb, keďže všetko je na rozhodnutí voličov.

Podľa Matoviča rozhodnú nevoliči

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič predpokladá, že o výsledku parlamentných volieb rozhodnú doterajší nevoliči, ktorí pôvodne stratili vieru v štát. Verí, že sa ich podarilo presvedčiť, aby prišli odovzdať svoj hlas.

Povedal to krátko po tom, ako volil v jednom z volebných okrskov v Trnave. Voliť prišiel s manželkou Pavlínou a jednou z dcér.

Skryť Vypnúť reklamu

Boris Kollár bol nervózny

Boris Kollár je nervóznejší ako počas minulých parlamentných volieb. Povedal to po tom, ako odvolil na základnej škole Milana Hodžu v Bratislave, kam prišiel v sprievode svojej mamy a niekoľkých detí.

Kollár si myslí, že výsledok volieb sa dá v tejto chvíli ťažko predpovedať, pretože voliči nie sú stáli.

Zvyšok dňa strávil so svojou rodinou a o 21:00 sa presunie na volebnú noc, ktorú jeho hnutie organizuje na nábreží Dunaja v Au café.

Raši očakáva vyššiu účasť

V Barci odvolil o 8:00 ráno spolu s manželkou aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

„Očakávam, že účasť vo voľbách bude vyššia, ako po minulé roky, možno sa bude tlačiť niekde k 60 percentám,“ uviedol Raši.

Ako ďalej dodal, cez deň plánoval oddychovať a večer sa presunie na volebnú noc do centrály Smeru do Bratislavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezidentka nad výberom nemusela rozmýšľať

Každé voľby sú veľkou príležitosťou, a tie dnešné nemenej dôležitou, povedala dnes pre novinárov prezidentka SR Zuzana Čaputová po tom, čo odvolila v pezinskej materskej škole.

Poznamenala, že dnes je sté výročie prijatia prvej demokratickej ústavy na našom území, ktorá zaručovala všeobecné volebné právo, vrátane volebného práva žien.

„Budem veľmi rada, ak čo najviac ľudí v Slovenskej republike uplatní túto možnosť a ovplyvní budúcnosť našej krajiny," dodala.

Prezidentka na možnosť hlasovať čakala v rade spolu s ďalšími voličmi.

"Neviem, či je to dennou dobou, ktorú som si vybrala, alebo to môže naozaj signalizovať vyššiu volebnú účasť. Veľmi by som bola rada, ak by to druhé bola pravda," podotkla Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodala, že je realistka a vie, že niektorí ľudia si myslia, že voľby sa netýkajú každého. Podľa nej je to však mimoriadne dôležitý krok, dať pečať na to, ako sa bude ďalej Slovensko vyvíjať.

Pri výbere strany, ktorú volila nemusela dlho rozmýšľať.

„Viackrát som povedala, že výber politickej strany, ľudí, ktorých volíme, nie je výberom životného partnera. Chápem to, že ľudia nenachádzajú stopercentné stotožnenie medzi vybranými osobami, ale ja si myslím, že je koho vyberať. Treba si vyberať ľudí, ktorí sa najviac približujú k hodnotám, ktoré my cítime ako dôležité,“ vysvetlila prezidentka a dodala, že je z koho vyberať.

Do volebných centrál sa prezidentka nechystá, svoj volebný večer strávi so svojimi kolegami. Vysvetlila, že výsledky budú sledovať a priebežne ich budú vyhodnocovať, a budú sa rozprávať o budúcich krokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnila, že od dnešnej noci bude prioritou zostavenie vlády. Poznamenala, že bude pripravená na stretnutie čo najskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

20 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

21 h