SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Takéto zloženie parlamentu sme naozaj nečakali

Povolebná analýza výsledkov volieb, oveľa lepšia ako analýza predvolebná.

Voľby 2020: Igor Matovič.Voľby 2020: Igor Matovič. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

Jdu zdechnout do křoví, je jedna z legendárnych viet českej humoristickej dvojice Šimek - Grosmann a patrilo by sa, aby som dnes povedal to isté.

Tipovať pred vyše dvoma týždňami, že sa do parlamentu dostane desať strán, keď ich tam včera prešlo iba šesť, je viac ako fiasko.

Je to znamenie, že už nemám tipovať, iba uvážlivo analyzovať, čo sa udialo. Tak, ako to urobia iní, múdrejší komentátori, ktorí si ešte – sú aj takí bezcharakterníci – do vás kopnú, že ste tipovali zle, hoci sami boli bojazliví čokoľvek tipovať.

Skryť Vypnúť reklamu

A veru, po včerajších výsledkoch sa im niet čo čudovať.

Tak sa zahrajme na múdrych, tvárme sa, že text pred sedemnástimi dňami na Konzervatívnom webe vôbec nevyšiel a rozanalyzujme si, poznajúc výsledky volieb, čo sa to vlastne stalo.

Súvisiaci článok Prognóza Konzervatívneho webu: Do parlamentu prejde až desať strán Čítajte 

V prvom rade treba povedať, a zároveň sa dostávame na koniec mojej všeobecnej časti analýzy, že toľko prepadnutých hlasov sme tu ešte nemali.

Paradoxne si to odniesla koalícia, ktorá v boji proti extrémizmu burcovala najviac, teda PS/Spolu a zároveň sa Matovičov skok nemohol obísť bez ďalších strát na životoch, čo postihlo najmä KDH. Mimochodom, to by už potrebovalo pokropiť nielen svätenou vodou.

Nie, súčasná doba nepraje slušnosti ani salónnosti. Musíte kričať a tvítovať a ukazovať prstom, nie sofistikovane debatovať. Žiaden obsah a riešenia, dôležité sú statusy. Richard nebude súhlasiť, ale ja so sebou áno.

Skryť Vypnúť reklamu

OĽaNO

Nesystémové strany momentálne dosahujú svoj vrchol v Európe rýchlejšie, ako Messner pokoroval osemtisícovky. Matovič je víťazom volieb, a to takým, že šokovaný musel byť aj on sám. Autor mu v článku, ktorý nevyšiel, predpovedal polovicu, schované prieskumy hovorili o 19 percentách a zrazu, kde sa vzalo, tu sa vzalo, je tých percent 25.

Tak na vysvetlenia tohto javu, obzvlášť u renomovaných komentátorov, sa nesmierne teším. Lebo ak má niekto v posledných prieskumoch 12 až 13 percent, ako môže dva týždne na to brať 25? To sa toľko voličov rozhoduje na poslednú chvíľu?

A čo teda berú do úvahy na poslednú chvíľu? V hlave stojac za plentou si ešte rýchlo prejdú programy strán, medzi ktorými sa rozhodujú, alebo si spravia ententíky dva špendlíky a vložia do obálky náhodne zvolené číslo, ktoré náhodou aj zakrúžkovali?

Skryť Vypnúť reklamu

Nie. Matovič mal najlepšiu kampaň.

Táto múdra veta bude znieť z každého druhého komentára. Veď čo iné sa dá povedať o človeku, ktorý zdvojnásobí svoj výsledok oproti predpovediam? Že robil somariny, keď sa vybral do Cannes a na Cyprus, ak tam nešiel dovolenkovať?

Toto potrebujú voliči. Niečo, čomu rozumejú, ako pred vyše dvadsiatimi rokmi rozumeli vile za pár desiatok miliónikov vtedy ešte korún, ktorá Muftymu zlomila väz a poslala ho do dôchodku, aj keď raz ešte dostal od veľkého Robka šancu prilepšiť si.

No a samozrejme, bol to Matovič, kto sa zastal okiadzaných voličov Kotlebu a ponúkol im svoje krídla a oni sa, čuduj sa svete, pod ne vybrali.

No len aby, Janko Giertli.

Smer – SD

Osemnásť plus percent, to je jeden z mála správnych tipov Konzervatívneho webu. Je jasné, že ich na poslednú chvíľu zachránili trináste dôchodky, inak by ich číslo atakovalo pätnástku, čo by sme neradi, lebo Robko by možno zaliezol do hôr hlbšie ako svojho času Vladko.

Skryť Vypnúť reklamu

Že to však nebude mať ľahké, o tom svedčia preferenčné hlasy. Ajhľa, Pellegrini, ten Peter, ktorému vraj Robko bezostyšne nadával (zase ten Matovič!), ho porazil na mraky. Ktovie, či práve toto nebude Robko, medzi indiánmi zvaný Pre mňa a kamarátov nič, ja všetko len ľuďom rozdám rozdýchavať ťažšie, ako volebný výsledok, ktorý, koniec koncov, je stále veľmi prijateľný.

A tešiť ho môže, že sa do parlamentu nedostala koalícia PS/Spolu, už menej, že sa tam predral napriek úžasnému seriálu z produkcie Smerowoodu jeho momentálne najúhlavnejší nepriateľ Kiska, ktorý odmietol podanú ruku na zmier. Pardon, Smer s tým nič nemal.

No len aby, Janko Giertli.

Sme rodina

Oni ho nielenže volia na dedinách, oni ho volia aj v mestách. A krúžkujú – niežeby na to nebol zvyknutý (z minulých volieb, samozrejme) – ostošesť. Druhá najväčšia záhada, hneď po Matovičových percentách, je Boris a jeho rodina. Tu už ani žiadne vysvetlenie nepomôže, ale na druhej strane, aspoň je s ním sranda a dokáže si ju urobiť aj sám so seba. A keď sa Greta mohla stať váženou celebritou, ktorá chodí prednášať po celom svete – keby len prednášať, oni ju ešte aj počúvajú – prečo by nemohol Boris Kollár sedieť v slovenskom parlamente? Aj keď stále človeku vŕta v hlave: Nemohol mať predsa až toľko žien, koľko krúžkov dostal!

Skryť Vypnúť reklamu

No len aby, Janko Giertli.

Kotlebovci

Ďalšie príjemné prekvapenie volieb. Ukazuje sa, že im len treba dať priestor a oni zrazu nevedia, čo by povedali. Robiť z nich martýrov a ublížencov je kontraproduktívne. Osem percent je síce veľa, ale vzhľadom k prognózam je to super výsledok, ktorý z nás robí normálnu krajinu a z kotlebovcov figúrky do počtu. Viac času im v hodnotení venovať nemienim.

PS/Spolu

Druhý najväčší porazený volieb. Byť tak blízko a zrazu tak ďaleko, z toho musí hlava bolieť. Aj keď je hodnotovo - najmä Progresívne Slovensko - stelesnením všetkých najhorších trendov a izmov vo svetovej politike, aj tak je komentátorovi ľúto, že do parlamentu neprešli. Ona tá kultúrna vojna je na Slovensku stále ešte ďaleko, oveľa väčší problém stelesňuje korupcia a súdnictvo s množstvom veselo si esemeskujúcich sudcov. Bude to chcieť nejakú fúziu, zlepšiť tempovanie vo finále kampane a dúfať, že o štyri roky prekonajú aspoň päť percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Ozaj, naozaj bol dobrý nápad blokovať parlamentný stolík vtedy, keď idú chudobným dávať?

No len aby, Janko Giertli.

SaS

Richard môže byť rád, že je tam, kde je. Ustáť odchod toľkých zbehov je na klobúk dole. Je pravdou, že Galko a spol. mu pomohli tým nezmyselným hlasovaním so Smerom, ale aj tak je výsledok pre SaS v konkurencii ďalších vyrojivších sa liberálnych strán veľmi dobrý. Riešenia zabrali, povedal by Sulík.

No len aby, Janko Giertli.

Za ľudí

Kiskovci sú na trhu najkratšie zo všetkých a napriek zlej energii, ktorá sa na stranu a jej lídra valila zo Súmračnej ulice, sa do parlamentu dostali. Nie je to na post premiéra, ale stavať do budúcna – podľa možnosti na pozemkoch bez biľagu a sprievodných videí – sa na tom dá. Otázka skôr znie: mal sa exprezident spojiť a zachrániť tak, dnes už vieme, PS/Spolu alebo nemal? Vzhľadom k tomu, čo písal mainstream v čase ponuky na vznik trojkoalície, ani nie. Ale pre stabilitu systému by asi bolo lepšie, keby hodenú rukavicu prijal. Minimálne chlapci z PS/Spolu to už vedia.

Skryť Vypnúť reklamu

KDH

Znovu tesne pred bránami, to je zlé. Anna zo Záborského domu sa škodoradostne smeje, čo jej nevyšlo pri eurovoľbách – aj keď lukratívnosť eurotrafiky sa nedá s tou slovenskou búďou ani porovnať – podarilo sa teraz vrámci podivuhodne maskovanej koalície.

Trúfam si povedať, že najväčšou chybou KDH bolo, že Hlinu umravnili. Opak by viedol, súdiac podľa Matovičovho výsledku, do parlamentu.

No a paradoxne ich potopila aj vyššia volebná účasť. Keby prišlo voličov menej, mohli tam predstavovať rozumné konzervatívne krídlo.

No len aby, Janko Giertli.

MKS

Títo Maďari musia byť na prášky. Porazili Bélu a napriek tomu sa nemôžu radovať. No, mali sa dohodnúť. Nedohodli, neprešli. Ešteže nejaké chechtáky budú. Škoda, títo Maďari by zo Smerom nešli.

No len aby, Janko Giertli.

Skryť Vypnúť reklamu

SNS

Robili, čo mohli, ale asi by ich nezachránili ani trináste dôchodky, keby ich to napadlo skôr ako Smer. Keď padal Smer, sotva sa dalo čakať, že to SNS nepostihne, ale že až tak, to by tipoval málokto. A pritom zníženie daní je celkom fajn (toto je fakt, ale na to tam teraz bude Richard), aj rekreačné poukazy (toto je irónia). Ešte keby ich tak napadlo odísť z koalície po vražde Kuciaka a jeho snúbenice... To by sme však od kapitána chceli naozaj veľa. A prečo vlastne v závere tiež nesľúbili nejaké kešovky? Mohli tam sedieť naďalej, a takto budú sedieť inde.

No len aby, Janko Giertli.

Dobrá voľba

Tajný tip Konzervatívnemu webu nevyšiel, a stačilo tak málo, iba dve percentá... Najmä Druckerov potenciál rozbiť Smer na dve časti bol v prípade jeho postupu do parlamentu veľmi pravdepodobný.

Skryť Vypnúť reklamu

No len aby, Janko Giertli.

Vlasť

Ak si Matovič myslí, že je víťazom volieb, tak sa veľmi mýli. Čo teší Konzervatívny web viac, je výsledok, aký sme Vlasti predpovedali. Skoro by sa dalo povedať, že sme sa trafili na chlp presne.

Presne tak, Janko Giertli.

Most-Híd

Zo spájajúceho mostu zostali len trosky ako v katastrofickom filme. Ej veru, smutný je pohľad na odchádzajúceho Bélu. Robil, čo mohol, aby v koalícii zostal, tak sa veru nesmie čudovať. On by z nej asi neodišiel, ani keby Robo vyhlásil, že ho navštívili mimozemšťania.

Taká je moc verejných peňazí, kto sa raz prisaje, nevie sa odsať. Najmä keď abstinoval tak dlho.

Veru tak, Janko Giertli.

Záver

Čo dodať na záver? Iba jedno: Zmena nastala, ostáva len dúfať, že vydrží dlhšie, ako tá posledná z roku 2010.

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež to bol taký okrúhly rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

19 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

20 h