SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Smrť doktora Li Wen-lianga otriasla Čínou

Komentátori si myslia, že by sa táto epidémia mohla stať čínskym "Černobyľom". Oficiálne utajenou katastrofou, ktorá môže viesť k pádu celého režimu.

Fotografia Li Wen-lianga počas vigílie v Hongkongu.Fotografia Li Wen-lianga počas vigílie v Hongkongu. (Zdroj: TASR/AP)

Keď sa ľudia v stredočínskej meste Wu-chan dozvedeli, že 7. februára 2020 doktor Li Wen-liang zomrel na komplikácie spôsobené koronavírusom, tak napriek prísnej karanténe otvorili svoje okná dokorán a plakali.

Ostatní sa vydali do ulíc a pískali na píšťalky na počesť "whistleblowera" Li Wen-Lianga. (Whistleblower je informátor, doslovne však toto slovo označuje niekoho, kto píska na píšťalku - poznámka prekladateľa.)

Smútok a hnev, vyjadrený v čínskych uliciach, z balkónov a v sociálnych médiách, dosiahol po smrti Li Wen-Lianga absolútne nebývalej úrovne, píše Gordon G. Chang v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Li Wen-liang dostal spolu s ďalšími siedmimi lekármi oficiálne pokarhanie za to, že v decembri 2019 varoval pred nebezpečenstvom vypuknutia epidémie.

Doktor Li Wen-liang bol obvinený z "šírenia falošných správ" a "narušenia spoločenského poriadku" a za svoje statočné úsilie bol krátko zadržaný, vypočúvaný a bol donútený svojím podpisom potvrdiť, že prijíma svoje "oficiálne napomenutie".

Doktor Li Wen-liang sa nepochybne koronavírusom nakazil od svojich pacientov vo wu-chanskej centrálnej nemocnici.

Prvé oficiálne oznámenie o jeho smrti vyvolalo na internete hlboké pobúrenie.

Štátne médiá preto v snahe upokojiť hnev verejnosti oznámili, že je živý, ale v kritickom stave.

Keď bol potom skutočne vyhlásený za mŕtveho, rozzúrili sa ľudia do biela.

SkryťVypnúť reklamu

Čínski cenzori zmazali na sociálnych sieťach milióny príspevkov vyjadrujúcich mladému lekárovi podporu. Doktor Li Wen-liang mal 34 rokov.

Niektorí komentátori sú toho názoru, že ako sa v horúčave nadchádzajúceho leta verejné povedomie o tejto chorobe vyparí, čínsky politický systém zmenám odolá.

Iní komentátori si myslia, že by sa táto prebiehajúca epidémia naopak mohla stať čínskym "Černobyľom", oficiálne utajenou katastrofou, ktorá nakoniec môže viesť k pádu celého režimu.

Medzi tými, kto na nejaký efekt "Černobyľu" neverí, je aj bývalý austrálsky premiér Kevin Rudd.

"Si Ťin-pching drží vo svojich rukách takmer absolútnu politickú moc nad čínskym marxisticko-leninským štátom," napísal vo svojom stĺpčeku 8. februára 2020.

SkryťVypnúť reklamu

"Som presvedčený, že akonáhle kríza pominie, tak zostane v Číne všetko pri starom."

Kevin Rudd argumentuje tým, že priority prezidenta Si Ťin-pchinga - "desať sústredených kruhov vychádzajúcich z centra komunistickej strany" - sa nezmenia. Najdôležitejšie prioritou je zachovanie politického systému krajiny.

Rudd, ktorý teraz zastáva pozíciu prezidenta Inštitútu pre politiku ázijských spoločností (Asia Society Policy Institute), vo svojom stĺpčeku poznamenal:

"Od svojho nástupu k moci v roku 2012 posilnil prezident Si Ťin-pching moc Komunistickej strany Číny a vyvinul komplexný národný program, z ktorého musí vychádzať všetko ostatné - vrátane domáceho krízového manažmentu."

Že by bol prezident Si Ťin-pching tak mocný? Zrejme je - predčil totiž všetky očakávania a sústredil do svojich rúk moc, nevidenú od čias mazaného Mao Ce-Tungovho nástupcu Teng Siao-pchinga.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí analytici prirovnávajú jeho mocenskú pozíciu k samotnému Maovi. Zdá sa, že Si Ťin-pching má v politike "deväť životov".

Prezident Si Ťin-pching sa aj poistil a zariadil, aby vina za prípadný neúspech padla na jeho protivníka - premiéra Li Kche-čchiang.

Si Ťin-pching poveril premiéra Li Kche-čchiang koordináciou oficiálnej čínske reakcie na epidémiu koronavírusu.

26. januára 2020 oznámila Komunistická strana Číny, že premiér Li Kche-čchiang bude predsedať Centrálnej pracovnej skupine riadiacej boj proti epidémii koronavírusu.

Prezident Si Ťin-pching takisto napodobňuje osvedčenú Maovu taktiku: Stiahol sa zo svetla reflektorov a počas posledného týždňa v januári 2020 úplne zmizol z oficiálnych médií.

Ale aj keď je prezident Si Ťin-pching chytrý, existujú dôvody, prečo možno zodpovednosti rovnako neunikne.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvé, jeho veľká moc so sebou nesie zodpovednosť sama o sebe a zdá sa, že si prezident Si Ťin-pching uvedomuje, že existujú okamihy, keď musí priznať svoju nadradenosť v čínskej hierarchii.

28. januára 2020 v Pekingu na stretnutí s generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanomem Ghebreyesusem prezident Si Ťin-pching o boji proti epidémii povedal: "Túto prácu riadim a zaisťujem ja osobne."

Po druhé, zdá sa, že čínska ekonomika klesá, kvôli epidémii koronavírusu, ale aj z iných príčin, a to nielen medzi jednotlivými štvrťrokmi, ale aj medziročne.

Čínsky dopyt po rope tento rok oproti minulému roku klesol o 20%. Mnoho tovární a obchodov zostáva zavretých, dlho po skončení osláv čínskeho lunárneho Nového roka.

SkryťVypnúť reklamu

Kantonský veľtrh naplánovaný na apríl bol zrušený. Letecké spoločnosti rušia svoje lety do Číny a mnoho pravidelných leteckých liniek bolo pozastavených na neurčito.

Núdzová situácia kvôli epidémii koronavírusu prišla vo chvíli, keď čínska ekonomika už spomaľovala. V skutočnosti pred epidémiou vzrástla len asi o 2%, a mnohé firmy zaznamenali vážne finančné ťažkosti.

Mnoho analytikov očakáva, že Peking sa pokúsi svoju ekonomiku stimulovať, ale stimulácia môže fungovať len vtedy, ak existuje základná ekonomická aktivita. Ak sa veľká časť čínskej ekonomiky zastaví, tak nebude čo stimulovať.

Upadajúca ekonomika by potom mohla byť existenčnou krízou režimu, ktorého legitimita je primárne založená na neustálom zvyšovaní prosperity krajiny.

Po tretie, Číňania, ako je zrejmé z ich reakcie na smrť doktora Li Wen-Lianga, nebudú ovplyvnení vnútrostraníckymi strategickými manévrami prezidenta Si Ťin-pchinga.

SkryťVypnúť reklamu

Miestni úradníci už rovnako pekingským mocipánom zničili alibi. 27. januára 2020 starosta Wu-chan Čou Sien-wang verejne vyhlásil, že nemôže zverejniť správu o epidémii koronavírusu, pretože čaká na povolenie z vyšších miest.

Vďaka tomuto obvineniu nevyzerá teraz v Pekingu dobre nikto.

Číňania sú vďaka tomu, že na Peking ukázal Čou Sien-wang prstom, rozzúrení a na rozdiel od predchádzajúcich prípadov pekinskej zločinnosti teraz hovoria o základných otázkach a požadujú základné práva.

Požiadavka, ktorý je teraz počuť po celej Číne, znie: "Chceme slobodu slova!"

Ľudia v tejto pohromou zasiahnutej spoločnosti, rovnako ako tí, ktorí sa usilujú o slobodu v Hongkongu, prijali za svoju hymnu pieseň s politickým nábojom z muzikálu Les Misérables: "Počuješ tých ľudí spievať?"

SkryťVypnúť reklamu

Smrť doktora Li Wen-Lianga prišla potom, čo profesor práv na Univerzite Čching-chua, Sü Čang-Zun, na začiatku februára verejne označil prezidenta Si Ťin-pchinga za "nie príliš chytrého" a požiadal ho, aby odstúpil.

Približne v rovnakom čase napísal profesor Sü Čang-Zun spolu s ôsmimi ďalšími osobnosťami otvorený list Národnému ľudovému kongresu nazvaný "Právo na slobodu prejavu začína dnes."

Odvážnosť týchto požiadaviek ukazuje, že vďaka vypuknutiu epidémie koronavírusu čínsky ľud začína strácať strach z prezidenta Si Ťin-pchinga a Komunistickej strany Číny.

Kevin Rudd a čínski propagandisti sú presvedčení, že strana túto krízu zvládne, ale keď sa ľudia strany neboja, môže sa stať čokoľvek.

Keď ľudia stratia strach, tak dostanú odvahu urobiť čokoľvek, alebo sa proste o dôsledky nestarajú. To býva ten historický okamih, keď sa mocné politické systémy rozpadajú.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Si Ťin-pching sa musí pripraviť na začiatok leta, až vírusová epidémia v apríli a máji vyvrcholí vo veľkých populačných centrách mimo provincii Chu-pej, ktorá je teraz jej epicentrom. Potom budú totiž Číňania skutočne vážne debatovať o tom, kto je na vine.

Teraz je zrejmé, že sa prezident Si Ťin-pching zameriava viac na kontrolu propagandy než na zastavenie epidémie choroby.

Zloženie deväťčlennej Centrálnej pracovnej skupiny spomínanej vyššie, je obzvlášť znepokojujúce. Na zozname je iba jeden odborník z oblasti verejného zdravia, zvyšok tvoria kariérni politici a propagandisti.

Podpredsedom tejto skupiny je propagačný kapote Komunistickej strany Číny Wang Chu-ning.

"Hlavnou úlohou tejto pracovnej skupiny je evidentne udržanie integrity diktátorského vládnutia Si Ťin-pchinga," povedal Gatestonu Charles Burton z ottawského inštitútu Macdonald-Laurier Institute, ktorý situáciu v Číne sleduje.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Si Ťin-pching však už svoju propagačnú bitku prehral. Jeho snaha usmerniť propagandu prekáža jeho snahám epidémiu koronavírusu vykoreniť. Zatajovanie a potláčanie informácií nikdy ničomu nepomôže.

V každom prípade jedna statočná žena úradom nedovolí, aby informácie potlačili.

"Nevzdáme sa, kým nám to nevysvetlí," povedala Lu Šu-jün, matka doktora Li Wen-Lianga, ktorá sa chce dozvedieť, prečo jej syna wu-chanská polícia obťažovala, zatiaľ čo sa snažil zachraňovať pacientov.

Môže sa jedna žena postaviť proti mocnému prezidentovi Si Ťin-pching? V tomto zápase by som vsádzal na matku. Koniec koncov, má na svojej strane asi 1,4 miliardy rozzúrených Číňanov.

Gordon G. Chang je autor knihy "Prichádzajúci kolaps Číny" a významný spolupracovník Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu