SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Koronavírusu na celom svete podľahlo už viac ako 3000 ľudí

V Južnej Kórei pribúda viac nakazených ako v Číne, druhú obeť hlásia USA. V Taliansku a vo Fínsku sa počet nakazených v nedeľu zdvojnásobil.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

PEKING - Čína v pondelok oznámila ďalších 42 úmrtí na nový typ koronavírusu, čím počet obetí tohto ochorenia na celom svete prekročil hranicu 3000. Informovala o tom agentúra AFP.

Čínska Národná zdravotnícka komisia informovala, že všetky nové smrteľné prípady boli zaznamenané v provincii Chu-pej, odkiaľ sa choroba na prelome rokov postupne rozšírila do viac ako 60 krajín sveta.

Čína nateraz eviduje 2912 obetí nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Čínske zdravotnícke úrady nahlásili v pondelok 202 nových potvrdených prípadov nakazenia, čo je najnižší počet nových infekcií za deň od konca januára.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra AFP konštatovala, že v Číne sa počet nových prípadov nakazenia postupne znižuje. Mimo územia provincie Chu-pej ich v pondelok hlásili iba šesť.

Fínsko hlási šesť nakazených

Novým typom koronavírusu je vo Fínsku infikovaných šesť ľudí. Bilancia sa zvýšila v nedeľu, keď boli pozitívne testované ďalšie tri osoby, informovala agentúra DPA.

Vírus SARS-CoV-2 bol najnovšie zistený u dieťaťa a seniora, ktorí boli v kontakte so ženou diagnostikovanou na nový typ koronavírusu v piatok.

Žena nedávno navštívila severné Taliansko, spresnil fínsky inštitút pre zdravie a zdravotnú starostlivosť. Táto nakazená trojica je momentálne v domácej izolácii.

Podľa DPA v Helsinkách v domácej karanténe bude z preventívnych dôvodov aj asi 130 ľudí, ktorí bývajú obvykle v kontakte s nakazeným dieťaťom. Ide o jeho spolužiakov, učiteľov a členov futbalového tímu.

Skryť Vypnúť reklamu

V nedeľu sa nakazenie novým koronavírusom zistilo aj u ďalšej osoby nakazenej od ženy, ktorá sa infikovala počas svojej nedávnej návštevy Milána.

Prvý prípad zaznamenali aj v Škótsku

Počet ľudí nakazených novým koronavírusom stúpol medzičasom aj v Británii po tom, ako v nedeľu diagnostikovali prvý prípad nakazenia aj v Škótsku.

Po tom, ako v Anglicku v nedeľu potvrdili 12 nových prípadov nákazy koronavírusom, celkový počet nakazených v Spojenom kráľovstve sa zvýšil na 36 osôb, informovala na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Ide o najvyšší nárast počtu nakazených osôb za jeden deň, odkedy v Británii koncom januára zaznamenali prvé dva prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu povedal, že v prípade rozsiahleho prepuknutia nákazy bude "na stole viacero možností" vrátane zákazu väčších verejných zhromaždení a uzavretia miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda takisto oznámila, že má pripravený plán na boj s koronavírusom. Ten zahŕňa aj povolanie lekárov, ktorí sú na dôchodku, naspäť do práce.

V Južnej Kórei pribúda viac nakazených

Južná Kórea v pondelok oznámila 476 nových prípadov nakazenia koronavírusom, čím sa celkový počet infikovaných osôb v tejto krajine zvýšil na 4212. Južná Kórea má tak po Číne druhú najvyššiu mieru chorobnosti.

Chorobe COVID-19 spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 doteraz v Južnej Kórei podľahlo 22 ľudí - väčšinou ide o osoby s horším zdravotným stavom.

Až 60 percent potvrdených prípadov sa spája s náboženským hnutím Sinčchondži a mestom Tegu a okolím, ktoré je epicentrom nákazy v Južnej Kórei.

Podľa bilancie dostupnej k pondelku 01.00 h SEČ je na celom svete vírusom SARS-CoV-2 nakazených vyše 88 000 ľudí. Vyliečených je viac ako 45 000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Vírus SARS-CoV-2 sa od prelomu rokov 2019-20 postupne rozšíril do viac ako 60 krajín sveta na všetkých trvalo osídlených kontinentoch sveta: v Ázii, Európe, Afrike, Severnej i Južnej Amerike i Austrálii a Oceánii.

Vodca náboženského hnutia sa ospravedlnil

Vodca juhokórejského náboženského hnutia Sinčchondži sa v pondelok ospravedlnil za nedostatočné opatrenia a následné šírenie nového druhu koronavírusu.

Viac než polovica prípadov zo 4212 infikovaných ľudí v Kórei sa totiž spája práve s týmto hnutím pôsobiacim v meste Tegu a jeho okolí, informovala agentúra AFP.

"Chcel by som sa ľuďom úprimne ospravedlniť v mene našich členov," povedal novinárom 88-ročný líder hnutia I Man-hi a dvakrát padol na kolená prosiac o odpustenie.

"Hoci to nebolo úmyselné, nakazilo sa mnoho ľudí," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zo všetkých síl sme sa snažili, ale nedokázali sme zabrániť všetkým prípadom nákazy. Prosím ľudí o odpustenie. Som veľmi vďačný vláde za jej úsilie. Prosím o odpustenie aj vládu," dodal.

Vírus sa v kostoloch spomínaného kresťanského hnutia, ktoré sa často označuje za sektu, začal šíriť po tom, ako sa na bohoslužbách v meste Tegu zúčastňovala infikovaná 61-ročná žena, ešte predtým, než u nej vírus potvrdili.

Tegu je štvrtým najväčším mestom Južnej Kórey s populáciou 2,5 milióna.

Očakáva sa, že počet nakazených v Južnej Kórei sa ešte bude zvyšovať, keďže zdravotnícki predstavitelia testujú na prítomnosť vírusu viac než 260 000 ľudí spojených s týmto hnutím.

Samospráva hlavného mesta Soul podala na tamojšiu prokuratúru trestné oznámenie voči lídrovi hnutia Sinčchondži a ďalším 12 vedúcim členom pre podozrenie zo zabitia a z porušenia zákona o infekčných chorobách.

Skryť Vypnúť reklamu

Starosta Soulu Pak Won-sun uviedol, že ak by vedúci členovia hnutia s vládou spolupracovali, účinné preventívne opatrenia mohli zachrániť tých, čo v dôsledku vírusu neskôr zomreli, napísala agentúra Reuters.

I Man-hi v pondelok uistil juhokórejskú verejnosť, že jeho hnutie "aktívne spolupracuje" s miestnymi úradmi v snahách o zastavenie šírenia vírusu.

Druhá obeť v USA

Počas minulých víkendu o prvých smrteľných prípadoch informovali Austrália i Spojené štáty, odkiaľ v noci na pondelok nahlásili úmrtie v poradí druhého nakazeného. V USA evidujú najmenej 70 potvrdených prípadov nákazy.

V Taliansku, vírusom najviac postihnutej krajine Európy, sa počet infikovaných ľudí za posledných 48 hodín takmer zdvojnásobil, uviedla AFP.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu informovala, že vírus SARS-CoV-2 postihuje najmä ľudí starších ako 60 rokov a osoby s inými vážnymi chorobami.

Skryť Vypnúť reklamu

WHO tiež uviedla, že väčšina ľudí s akútnym vírusovým respiračným ochorením COVID-19 má iba mierne príznaky, zatiaľ čo u 14 percent sa prejaví závažnými komplikáciami, ako je napr. zápal pľúc.

U piatich percent nakazených vírusom SARS-CoV-2 má ochorenie negatívnu prognózu.

WHO dodala, že v epicentre nákazy sa miera úmrtnosti medzi infikovanými pohybuje medzi dvoma až piatimi percentami.

Sezónna chrípka má pritom priemernú úmrtnosť okolo 0,1 percenta, je však vysoko infekčná a každoročne na ňu na celom svete zomrie až 400 000 ľudí.

Ostatné kmene koronavírusu vykazujú vyššiu mieru úmrtnosti: SARS okolo 9,5 percenta a MERS až 34,5 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h