SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Matovič po stretnutí s Čaputovou: Vládu chcem zostaviť čím skôr

Prezidentka volá do paláca ďalších lídrov budúcej možnej koalície.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a prezidentka Čaputová. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a prezidentka Čaputová. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa chce stretnúť s lídrami Sme rodina, SaS a Za ľudí. Ak sa potvrdí, že chcú vstúpiť do koalície, poverí zostavením novej vlády lídra OĽaNO Igora Matoviča.

Hlava štátu to oznámila na ich spoločnom brífingu po stretnutí v Prezidentskom paláci.

"Je to naozaj veľká dôvera, ktorá sa dostala tomuto hnutiu a ďalším stranám a primerane k tomu aj veľká zodpovednosť," povedala prezidentka po stretnutí s Matovičom.

Dodala, že z ich spoločného rozhovoru vyplýva, že si túto zodpovednosť Matovič uvedomuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlava štátu plánuje podľa vlastných slov v utorok pozvať na stretnutie ďalších lídrov, ktorí by sa mohli podieľať na prípadnej budúcej vláde s OĽaNO.

"Chcem rešpektovať a musím rešpektovať tempo a možnosti príslušníkov potenciálnych koaličných strán," podotkla.

Doplnila, že verí, že sa časovo rozprávajú o dňoch a nie týždňoch.

"Prezidentka ma informovala o tom, aký je postup. Absolvoval som stretnutie s Richardom Sulíkom (SaS) a Borisom Kollárom (Sme rodina), zajtra ma čaká stretnutie s Andrejom Kiskom (Za ľudí). Myslím si, že postup, ktorý zvolila prezidentka, je správny," skonštatoval Matovič.

To, že sa ešte pred rozhodnutím poveriť niekoho zostavením vlády stretne aj s ostatnými lídrami, ocenil.

Líder OĽaNO v súvislosti so zostavovaním vlády zdôraznil, že nechce nič urýchľovať. Zároveň však dodal, že chce, aby to bolo čím skôr. Konkrétny termín zatiaľ podľa vlastných slov nemá.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezidentka reagovala aj na snahu Matoviča získať ústavnú väčšinu pre prípadnú koalíciu v pléne parlamentu.

"Pokiaľ táto vláda má ambíciu robiť ústavné zmeny, tak čím širšia legitimita v parlamente, tým lepšie, lebo iba vtedy dokáže tie ústavné zmeny vykonať," povedala.

Sulík: SaS bude spoľahlivým partnerom

Strana SaS nemá žiadne kategorické podmienky, pre ktoré by nemala vzniknúť nová vláda. Pre víťaza volieb OĽaNO bude pohodovým a spoľahlivým partnerom. Uviedol predseda SaS Richard Sulík pred predsedníctvom strany.

"Igor Matovič rozdáva karty, čiže som pripravený hocikedy s ním rokovať, ale očakávam iniciatívu od neho. Tak to má byť a tak je to správne," povedal Sulík.

Dodal, že je pre neho dôležité, že spolu s lídrom OĽaNO komunikujú a nie je podstatné, či formálne alebo neformálne.

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík poznamenal, že vo vnútri strany chcú urobiť nejaké rozhodnutia. Chcú vytvoriť aj rokovací tím, ktorý bude vyjednávať o programovom vyhlásení vlády.

To, kedy bude nová vláda vyhlásená, Sulík nevie povedať. Nechcel povedať ani to, či komunikuje s predsedom Za ľudí Andrejom Kiskom, ktorý je potenciálnym koaličným partnerom.

Strana Za ľudí chce, aby mala vláda vysoký odborný a morálny kredit

Strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku chce, aby mala vláda vysoký odborný a morálny kredit, informoval predseda strany Kiska po rokovaní vedenia strany.

Za ľudí je podľa jeho slov pripravená pomôcť zmene na Slovensku.

„Na to sme dostali mandát od voličov a urobíme všetko preto, aby sme naplnili tie priority, ktoré sme sľúbili voličom," priblížil líder Za ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnil, že v utorok absolvuje po prijatí u prezidentky Zuzany Čaputovej prvé stretnutie s lídrom hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a víťazom volieb Igorom Matovičom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

10 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

14 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

15 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

20 h