SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Nenávisť a teror šíria Arabi, nie Izraelčania

Za súčasnej izraelskej správy môžu židovskí, kresťanskí a moslimskí veriaci v Jeruzaleme slobodne navštevovať synagógy, kostoly, mešity a všetky miesta, ktoré sú im drahé.

Dnešný Jeruzalem.Dnešný Jeruzalem. (Zdroj: WWW.VECIP.COM)

Mierový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa počíta okrem iného s tým, že by nerozdelený Jeruzalem zostal hlavným mestom Izraela a Palestínčania by sa mali zriecť terorizmu.

Na rozdiel od päťdesiatky európskych politikov, ktorí tento týždeň spoločným listom Trumpov plán odmietli a označili ho za anexiu, s ním naopak úplne súhlasím, píše publicista Jan Ziegler v komentári uverejnenom na webe idnes.cz.

Pre pochopenie tamojšej situácie je potrebný malý historický exkurz. Nebol to židovský štát, ktorý rozpútal besnenie na Blízkom východe.

SkryťVypnúť reklamu

Rezolúcia Valného zhromaždenia OSN z novembra 1947 počítala s vytvorením dvoch štátov, arabského a židovského. Jeruzalem s okolím mal zostať pod medzinárodnou správou. Židia to rešpektovali, Arabi však nie.

Keď Izrael vyhlásil v máji 1948 nezávislosť, okamžite ponúkol arabským susedom pokojné spolužitie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže odpoveďou bola dobyvateľská vojna zo strany okolitých moslimských krajín s cieľom vyhladiť židovské osídlenia v tejto oblasti.

Vzhľadom k tomu, že obyvateľstvo Izraela tvorili vtedy z veľkej časti Židia preživší holokaust, išlo vlastne o akési pokračovanie nacistickej politiky novými prostriedkami.

Lenže Izraelčania na prekvapenie celého sveta v boji za slobodu zvíťazili. Územie, ktoré OSN prisúdila arabskému štátu, vtedy okupovalo Jordánsko, nie Izrael.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1967 susedné arabské krajiny vrátane Jordánska pripravovali nový útok proti Izraelu. Egyptský prezident Gamal Násir sa otvorene vyhrážal, že Židov zaženie do mora.

Egypt tiež v rozpore s medzinárodným právom uzavrel pre všetky lode s izraelskou vlajkou Tiranskú úžinu a znemožnil im tak plavbu do Červeného mora. To sa rovnalo faktickému vyhláseniu vojnového stavu.

Hneď potom v máji 1967 požiadal prezident Násir mierové jednotky OSN o stiahnutie zo Sinaja. Namiesto nich potom rozmiestnil na izraelských hraniciach stotisíc vojakov a tisíc tankov.

Izrael si uvedomil, aké mu hrozí nebezpečenstvo, a preventívnym úderom v tzv. Šesťdňovej vojne rozdrvil arabských agresorov. Pri tej príležitosti obsadil Západný breh Jordánu a toto územie si pripojil.

SkryťVypnúť reklamu

Po vzore Poľska

Ponúka sa také prirovnanie. Poľsko bojovalo v druhej svetovej vojne na strane víťazov a pripojilo si pôvodné časti Nemecka, kedysi v histórii svoje územie. Nikto s tým nemá problém. A Izrael si pre zmenu prisvojil Západný breh Jordánu, tiež svoje historické územie.

Územná zmena nastala v dôsledku vojnového konfliktu, ktorý Izrael nechcel a nevyprovokoval, ale bol k nemu z dôvodov obáv o vlastnú bezpečnosť prinútený.

Bohužiaľ, nenávisť voči židovskému štátu pretrváva medzi tunajšími Arabmi dodnes. Palestínska samospráva trvalo podporuje arabských teroristov a moslimskych radikálov väznených v Izraeli, ktorí sú zodpovední za vraždy civilistov vrátane žien a detí.

Len v roku 2019 vyplatili úrady palestínskej autonómie na tento účel takmer 150 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Na autonómnych palestínskych územiach sú tiež umiestnené výstražné cedule, ktoré varujú izraelských občanov pred vstupom s tým, že tu môžu byť zabití, pretože policajné zložky nemôžu v týchto miestach ručiť za ich bezpečnosť.

Ťažko môže chcieť samostatnosť niekto, kto financuje teroristov a nie je schopný, alebo skôr nechce na svojom území zabezpečiť poriadok a chrániť životy.

Čo sa týka Jeruzalema, tak ten bol hlavným mestom židovského štátu už v časoch dávno pred Kristom, keď z neho vládli svojmu ľudu králi Dávid a Šalamún.

Židovské osídlenia v tomto meste nikdy neprestalo a trvá nepretržite už cez tri tisícky rokov.

V celej histórii bol Jeruzalem rozdelený na dve časti iba za jordánskej okupácie v rokoch 1948 až 1967.

Áno, boli to Arabi, ktorí v rozpore s rozhodnutím OSN obsadili východnú časť mesta vrátane historického jadra. V tejto dobe tiež fanatickí moslimovia systematicky ničili staré židovské mesto, borili synagógy a likvidovali židovské cintoríny. Židia tiež mali zakázaný prístup na svoje posvätné miesta, napríklad Západný múr.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu za súčasnej izraelskej správy môžu židovskí, kresťanskí a moslimskí veriaci slobodne navštevovať synagógy, kostoly, mešity a všetky miesta, ktoré sú im drahé.

Bolo dobre, že sa Berlín začiatkom 90. rokov minulého storočia stal po neprirodzenom rozdelení v predchádzajúcej ére znovu jedným mestom.

Aj preto by bolo nezmyselné udržiavať umelé rozdvojenie Svätého mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu