SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Nenávisť a teror šíria Arabi, nie Izraelčania

Za súčasnej izraelskej správy môžu židovskí, kresťanskí a moslimskí veriaci v Jeruzaleme slobodne navštevovať synagógy, kostoly, mešity a všetky miesta, ktoré sú im drahé.

Dnešný Jeruzalem.Dnešný Jeruzalem. (Zdroj: WWW.VECIP.COM)

Mierový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa počíta okrem iného s tým, že by nerozdelený Jeruzalem zostal hlavným mestom Izraela a Palestínčania by sa mali zriecť terorizmu.

Na rozdiel od päťdesiatky európskych politikov, ktorí tento týždeň spoločným listom Trumpov plán odmietli a označili ho za anexiu, s ním naopak úplne súhlasím, píše publicista Jan Ziegler v komentári uverejnenom na webe idnes.cz.

Pre pochopenie tamojšej situácie je potrebný malý historický exkurz. Nebol to židovský štát, ktorý rozpútal besnenie na Blízkom východe.

SkryťVypnúť reklamu

Rezolúcia Valného zhromaždenia OSN z novembra 1947 počítala s vytvorením dvoch štátov, arabského a židovského. Jeruzalem s okolím mal zostať pod medzinárodnou správou. Židia to rešpektovali, Arabi však nie.

Keď Izrael vyhlásil v máji 1948 nezávislosť, okamžite ponúkol arabským susedom pokojné spolužitie.

Lenže odpoveďou bola dobyvateľská vojna zo strany okolitých moslimských krajín s cieľom vyhladiť židovské osídlenia v tejto oblasti.

Vzhľadom k tomu, že obyvateľstvo Izraela tvorili vtedy z veľkej časti Židia preživší holokaust, išlo vlastne o akési pokračovanie nacistickej politiky novými prostriedkami.

Lenže Izraelčania na prekvapenie celého sveta v boji za slobodu zvíťazili. Územie, ktoré OSN prisúdila arabskému štátu, vtedy okupovalo Jordánsko, nie Izrael.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1967 susedné arabské krajiny vrátane Jordánska pripravovali nový útok proti Izraelu. Egyptský prezident Gamal Násir sa otvorene vyhrážal, že Židov zaženie do mora.

Egypt tiež v rozpore s medzinárodným právom uzavrel pre všetky lode s izraelskou vlajkou Tiranskú úžinu a znemožnil im tak plavbu do Červeného mora. To sa rovnalo faktickému vyhláseniu vojnového stavu.

Hneď potom v máji 1967 požiadal prezident Násir mierové jednotky OSN o stiahnutie zo Sinaja. Namiesto nich potom rozmiestnil na izraelských hraniciach stotisíc vojakov a tisíc tankov.

Izrael si uvedomil, aké mu hrozí nebezpečenstvo, a preventívnym úderom v tzv. Šesťdňovej vojne rozdrvil arabských agresorov. Pri tej príležitosti obsadil Západný breh Jordánu a toto územie si pripojil.

SkryťVypnúť reklamu

Po vzore Poľska

Ponúka sa také prirovnanie. Poľsko bojovalo v druhej svetovej vojne na strane víťazov a pripojilo si pôvodné časti Nemecka, kedysi v histórii svoje územie. Nikto s tým nemá problém. A Izrael si pre zmenu prisvojil Západný breh Jordánu, tiež svoje historické územie.

Územná zmena nastala v dôsledku vojnového konfliktu, ktorý Izrael nechcel a nevyprovokoval, ale bol k nemu z dôvodov obáv o vlastnú bezpečnosť prinútený.

Bohužiaľ, nenávisť voči židovskému štátu pretrváva medzi tunajšími Arabmi dodnes. Palestínska samospráva trvalo podporuje arabských teroristov a moslimskych radikálov väznených v Izraeli, ktorí sú zodpovední za vraždy civilistov vrátane žien a detí.

Len v roku 2019 vyplatili úrady palestínskej autonómie na tento účel takmer 150 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Na autonómnych palestínskych územiach sú tiež umiestnené výstražné cedule, ktoré varujú izraelských občanov pred vstupom s tým, že tu môžu byť zabití, pretože policajné zložky nemôžu v týchto miestach ručiť za ich bezpečnosť.

Ťažko môže chcieť samostatnosť niekto, kto financuje teroristov a nie je schopný, alebo skôr nechce na svojom území zabezpečiť poriadok a chrániť životy.

Čo sa týka Jeruzalema, tak ten bol hlavným mestom židovského štátu už v časoch dávno pred Kristom, keď z neho vládli svojmu ľudu králi Dávid a Šalamún.

Židovské osídlenia v tomto meste nikdy neprestalo a trvá nepretržite už cez tri tisícky rokov.

V celej histórii bol Jeruzalem rozdelený na dve časti iba za jordánskej okupácie v rokoch 1948 až 1967.

Áno, boli to Arabi, ktorí v rozpore s rozhodnutím OSN obsadili východnú časť mesta vrátane historického jadra. V tejto dobe tiež fanatickí moslimovia systematicky ničili staré židovské mesto, borili synagógy a likvidovali židovské cintoríny. Židia tiež mali zakázaný prístup na svoje posvätné miesta, napríklad Západný múr.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu za súčasnej izraelskej správy môžu židovskí, kresťanskí a moslimskí veriaci slobodne navštevovať synagógy, kostoly, mešity a všetky miesta, ktoré sú im drahé.

Bolo dobre, že sa Berlín začiatkom 90. rokov minulého storočia stal po neprirodzenom rozdelení v predchádzajúcej ére znovu jedným mestom.

Aj preto by bolo nezmyselné udržiavať umelé rozdvojenie Svätého mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu