SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Erdoganov problém je aj náš problém

To, čo sa deje na gréckych hraniciach, bolo vcelku očakávateľné. Jediný skutočne neznámy parameter bol, kedy sa to stane.

Migranti sa zhromažďujú pred hraničnou bránou Kastanies, ktorou sa snažia vstúpiť do Grécka.Migranti sa zhromažďujú pred hraničnou bránou Kastanies, ktorou sa snažia vstúpiť do Grécka. (Zdroj: SITA/AP)

Tak sa nám turecký prezident rozhodol ukázať, ako sa používa migrácia čoby zbraň. Kiež by to niekto dokázal odhadnúť vopred, keď s ním Merkelová dohodla tú slávnu zmluvu!

Ale nie, vtedy nikoho ani vo sne nenapadlo, že outsourcovať vlastnú ochranu hraníc do rúk tureckého autoritára by jedného dňa mohlo viesť k nejakým problémom.

Koniec sarkazmu, samozrejme sa o tom hovorilo v každej krčme. Len k sluchu najvyšších miest akoby tá úvaha nedorazila, píše Marián Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, že táto kríza je cielene vyvolaná tureckou vládou, nemožno pochybovať. Málokedy sú reálne pomery "kto urobil čo" tak zreteľné ako teraz.

Nápadná časová zhoda s okamihom, keď turecká armáda utrpela v sýrskom Idlibe bolestivé straty po údere ruských stíhačiek, a s tým, že Grécko vzápätí vetovalo uznesenia NATO na tému, by snáď stačila sama o sebe. Ale ono je toho viac:

- množiace sa správy o tom, že turecké úrady posielajú autobusy k hraniciam,
- video, na ktorom loď tureckej pobrežnej stráže sprevádza čln k gréckemu pobrežiu,
- video zachytávajúce odpálenie slzného plynu z tureckej strany hranice,
- mapku s popisom ciest v arabčine, ktorú priateľsky odvysielala turecká štátna televízia na svojom arabskojazyčnom kanáli,
- zastrašujúce hausnumerá, ktoré vypúšťa turecký minister vnútra,

Skryť Vypnúť reklamu

... a je to jasné.

Toto je asi rovnaká náhoda, ako keď niekto otvorí okno, vykloní sa z neho a "omylom" vám pustí kladivo na hlavu. Au, prepáč, priateľu, to som určite nechcel. Ale dobre ti tak.

À propos: pohľadaj v tom dave ženu či dieťa. Túto fotku som našiel na Jyllands Posten, čo je práve ten dánsky denník, ktorý svojho času zverejnil karikatúry Mohameda.

A keby chcel niekto šermovať tým, že ide o úbohých utečencov z vojnovej zóny, jedna malá informácia od gréckych úradov. Medzi tými, ktorých stihli počas posledných dní Gréci pochytať na svojej strane, nebol Sýrčan z Idlibu ani jeden. Boli to Afganci, Pakistanci a Somálčania.

Čo my s tým teraz? Dávno nie je rok 2015. Nadšenie pre Willkommenskultur v západnej Európe za posledných päť rokov značne ochablo. Jediným významným politickým subjektom, ktorý ešte prejavuje tieto sklony, sú nemeckí Zelení (odkaz, iný odkaz). Možno im to tie vysoké preferencie zase trochu zrazí.

Skryť Vypnúť reklamu

V Grécku samotnom je pri moci iná vláda ako vtedy. Ľavicová Syriza prehrala minuloročné voľby a súčasný premiér Mitsotakis zaujal už v rámci kampane protiimigračnú líniu.

Na pozemnej hranici bola nasadená grécka armáda, aby bránila jej prekročenie. Vláda ohlásila, že prestáva na mesiac akceptovať všetky žiadosti o azyl. (To sa nepáči OSN, ktorá tvrdí, že na toto nemajú Gréci právo, ale ťažko s tým niečo urobí.)

Horšie to môže byť na ostrovoch. V uplynulých dňoch bolo more nepokojné, takže člnov bolo relatívne málo, teraz sa však počasie zlepšuje. Grécke námorníctvo už ohlásilo "manévre s ostrou streľbou" v oblasti.

Situácia hlavne na Lesbose je veľmi vypätá. Miestni zmlátili nemeckého ľavicového novinára, zapálili bývalé imigračné zariadenie a pokúsili sa zabrániť pristátiu jedného člna.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa do týchto pomerov podarí Turkom vyklopiť ďalších desať tisíc ľudí, môže dôjsť k malej miestnej vojne za použitia improvizovaných prostriedkov.

Útok na nemeckého novinára Michaela Trammera:

Načítavam video...

Požiar migračného strediska na Lesbose:

Načítavam video...

Miestni vytláčajú čln snažiaci sa pristáť na ostrove Lesbos:

Načítavam video...

Potýčky na hraničnom priechode Kastanies:

Načítavam video...


V utorok sa má prísť celé vedenie EÚ pozrieť na "horúcu hranicu" v gréckej provincii Evros. To je veľký pokrok v akceptácii reality - v lete 2015 sa na maďarskej hranici u Horgoš / Röszke, kde sa odohrávali rovnakej scény davového násilia, nikto z vtedajších vysokých európskych potentátov ani neukázal.

Deja vu, čiže "raz už videné" - maďarská hranica v septembri 2015. Nič sa nezmenilo, len títo mladíci už sú napospol tam, kam mali namierené. Tí súčasní ešte nie:

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...


Na neďalekej bulharskej hranici panuje naproti tomu pokoj. (Rodinné reminiscencie: môj otec sa narodil a dlhé roky žil vo Svilengrade, priamo na trojmedzí Grécka, Bulharska a Turecka. Vtedy to však bol nudný a zľahka zaprášený kút Balkánu, nie hotspot medzinárodnej krízy.)

Môže to byť aj tým, že na rozdiel od gréckeho premiéra Mitsotakisa má bulharský predseda vlády Bojko Borisov s Erdoganom celkom dobré vzťahy - však tiež hneď priletel na návštevu Ankary, snáď ako neoficiálny vyjednávač za celú Európu.

Ale snáď tiež Turci nechcú ohroziť prevádzku cez pohraničný prechod Kapitan Andreevo, čo je ich jediné diaľničné spojenie s EÚ a dôležitá tepna na vývoz tureckých výrobkov do Európy.

Tak ako tak, vyzerá to, že na bulharské hranice nikto plné autobusy migrantov nevozí.

Skryť Vypnúť reklamu

Deje sa presne to, pred čím skeptici varovali. Turecko nás vydiera, potenciálna zásoba mladých mužov z krajín s vysokou pôrodnosťou sa nijako nezmenšila, situácia na najhoršie postihnutých miestach (Chios, Lesbos) je výbušná.

Duševne sa síce Európa proti roku 2015 trochu spamätala a počet ľudí, ktorí by tým zástupom tlieskali, rozdávali cukríky a kričali "Welcome!", poklesol dosť výrazne aj v Nemecku a vo Švédsku, ale toto je stále ešte len demoverzia toho, čo sa môže odohrať za päť či desať rokov. Alebo napríklad len za dva, toto naozaj nikto dopredu nevie.

Ľudí v zdrojových regiónoch migrácie, ako je Afrika, Afganistan, Pakistan, Bangladéš, ešte stále pribúda. Dav, ktorý hádže kamene po gréckych policajtoch, tvoria snáď len stotinu percenta zo všetkých, kto by radi presídlili do Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie stámilióny potenciálnych cestovateľov sú ešte v detskom veku, alebo sa v nasledujúcich rokoch ešte len narodia.

Pre naše záujmy a snáď aj budúce prežitie to znamená - nerobiť už pokiaľ možno žiadne chyby. Priestor pre robenie ďalších chýb totiž začína byť poriadne tesný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Macron si uctil pamiatku zavraždeného učiteľa

Francúzsky prezident odsúdil zbabelcov, ktorí ho "vydali barbarom".

Macron pri rakve zavraždeného učiteľa.
Zahraničie

Komplikácie pre Bidena. Kandidát na prezidenta mal pomáhať synovi v podnikaní

Uniknuté maily ukazujú, ako potomkovia politikov predávajú meno a vplyv otcov a hovoria tomu podnikanie. Keby niečo podobné uniklo na Trumpa, médiá by kričali i jeho vine aj bez dôkazov. Keďže však ide o Bidena, mlčia a sociálni giganti sťahujú túto informáciu ako hoax. A vraj rovný súboj...

Viceprezident Biden a jeho syn Hunter.
Slovensko

Projekt celoplošného testovania ešte nie je istý, v hre je aj lockdown, upozorňuje Matovič

Premiér tento týždeň očakáva, že počet nových pozitívne testovaných prekoná hranicu tritisíc, budúci týždeň štyritisíc a ďalší päťtisíc.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Prípadný lockdown by mohol mať katastrofické následky

Lockdown by podľa premiéra Matoviča trval minimálne tri týždne a denné škody by boli vo výške 80 až 100 miliónov eur.

Premiér Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.