SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Lídri strán majú za sebou prvé stretnutia. Matovič chce vládnuť s Kiskom

Boris Kollár po stretnutí s prezidentkou: Chceme post predsedu parlamentu a chceme plniť predvolebné sľuby. Aj výstavbu nájomných bytov.

Zľava líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska.Zľava líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Stranu Za ľudí by hnutie OĽaNO veľmi rado získalo do vlády. Po stretnutí s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom to uviedol líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je stále v rámci možnosti vytvoriť štvorkoalíciu optimista.

Podľa jeho slov však nešlo na utorkovom stretnutí o presviedčanie, aby vznikla štvorkoalícia aj s hnutím Sme rodina.

Skôr podľa neho s Kiskom hovorili o možnosti zabrániť niečomu, z čoho teraz vznikajú isté obavy.

"Hovorili sme spolu o vzniku akejsi protikorupčnej jednotky, ktorá by pozorne monitorovala správanie nominantov a členov vlády," povedal Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Kiska takúto myšlienku prijíma, zopakoval, že rozumie snahe vytvoriť ústavnú väčšinu, zopakoval však tiež, že by uprednostnil vládu bez Borisa Kollára.

Podľa neho v strane Za ľudí existujú pochybnosti o "určitých menách a skutočnostiach", ktoré sa s hnutím Sme rodina spájajú.

"Máme dohodnuté ďalšie stretnutie v priebehu dvoch dní, ešte pred štvrtkovým predsedníctvom našej strany, ktoré mi má autorizovať rokovanie o koalícii. Položil som otázky, na ktoré mi má Igor Matovič odpovedať," povedal.

Či sa výhrady týkajú ekonomického experta Sme rodina a presadzovania výstavby nájomných bytov, ako to naznačil šéf SaS, ani jeden nepotvrdil.

"Potrebujeme, aby sme si veci neodkazovali cez médiá," zdôraznil Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Prípadné otvorenie hodnotových otázok v budúcej vláde je podľa Matoviča o dohode budúcich koaličných strán.

"Naďalej zo strany OĽaNO platí, že nepôjdeme do vlády, ktorá chce presadiť registrované partnerstvá či napríklad uvoľnenie drogovej politiky. Áno, sú tu otázky zvýšenej ochrany života, kde si myslíme, že by nemali byť poslanci limitovaní, aby nepredkladali návrhy. Chceme však uistiť liberálnejšiu časť spoločnosti, že nechceme vzbudzovať dojem, že sa vraciame do stredoveku, a prijímať niečo, čo by malo byť Achillovou pätou budúcej koalície," povedal Matovič.

O obsadení postov budúcich ministrov Kiska povedal, že ministrom by mal byť čo najväčší možný odborník s morálnou integritou.

"Žiadne mená ani posty však dohodnuté nie sú," zdôraznil Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič sa ako víťaz sobotných volieb už neformálne stretol s predsedom SaS Richardom Sulíkom i s lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom. V pondelok absolvoval aj stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Hlava štátu na stretnutí avizovala, že prijme i lídrov SaS, Za ľudí a Sme rodina a ak sa potvrdí, že tieto subjekty majú záujem ísť do koalície, poverí Matoviča zostavením vlády.

Sme rodina chce post predsedu parlamentu

Hnutie Sme rodina chce post predsedu parlamentu. "Máme na to nárok," uviedol líder hnutia Boris Kollár po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

V novej vláde by hnutie mohlo obsadiť ministerstvá obrany, dopravy a post vicepremiéra.

Na ministra obrany by nominovalo Milana Krajniaka, rezortu dopravy by mohol šéfovať Štefan Holý. Meno prípadného vicepremiéra líder hnutia Boris Kollár nekonkretizoval, prezidentke však meno možného nástupcu doterajšieho vicepremiéra Richarda Rašiho (Smer-SD) prezradil.

SkryťVypnúť reklamu

SaS má záujem byť súčasťou vlády v akejkoľvek kombinácii

Strana SaS má záujem byť súčasťou vlády a je k dispozícii pre akúkoľvek konšteláciu.

Po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou to v utorok vyhlásil líder SaS Richard Sulík s tým, že nechcú ďalšie komplikácie pre vznik vlády a súhlasia s rozdelením rezortov, a to osem pre OĽaNO, tri pre Sme rodina, dva pre SaS a dva pre Za ľudí.

Ak sa líder Sme rodina Boris Kollár bude chcieť stať predsedom Národnej rady SR, SaS to bude rešpektovať.

V súvislosti s profilom niektorých kandidátov na ministrov Sulík podľa svojich slov súhlasí s predsedom Za ľudí Andrejom Kiskom.

Ten uviedol, že vláda musí mať silný morálny kredit a bol presvedčený o tom, že pokiaľ by to šlo, vláda by sa mala zostavovať bez lídra Sme rodina Borisa Kollára.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak sú pochybnosti, treba sa pozrieť na minulosť tých ľudí preto, lebo existuje niečo ako reputačné riziko, a to naozaj táto nová, slušná pravicová vláda potrebuje čo najmenej," povedal v tejto súvislosti Sulík.

Šéf SaS súhlasí s rozdelením rezortov, podľa ktorého by jeho strane pripadli dve ministerstvá. "Máme dostatok odborníkov, máme silný program na to, aby sme vedeli dva rezorty riadiť," skonštatoval.

Byty musia doriešiť

Sulík reagoval aj na návrh hnutia Sme rodina postaviť 25 000 nájomných bytov ročne. To sa podľa neho nedá kapacitne stihnúť.

"Nie je kde a za čo postaviť tie byty," dodal.

Znamenalo by to podľa neho, že by sa Slovensko extrémne rýchlo a extrémne veľa zadlžilo, čo Sulík nechce. Ak by to bol menší počet, napríklad 2000 bytov ročne, s tým by súhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

Boris Kollár naopak zdôraznil, že oni chcú plniť predvolebné sľuby a že na výstavbu bytov nepotrebuje firma 70-tisíc robotníkov. "V Nemecku je firma, ktorá dokáže postaviť 4000 montovaných bytov ročne s tisíckou zamestnancov," povedal a zdôraznil, že chcú hľadať riešenie, ako sa to dá, nie ako sa to nedá.

Ministerstvo financií chce SaS i OĽaNO

Najsilnejšia strana, teda OĽaNO, si podľa neho vybrala post premiéra, Kollár ašpiruje na post predsedu parlamentu.

"A keď my budeme akceptovať pravidlo v prípade ich dvoch, tak očakávam, že bude akceptované to isté pravidlo v prípade nás. My sme tretia najväčšia strana, čiže po tých dvoch pozíciách by sme mali byť na rade my," reagoval na otázky novinárov, či má stále záujem o ministerstvo financií.

SkryťVypnúť reklamu

Nepovedal teda jasne, či bude trvať na tomto rezorte pre svoju stranu.

Matovič po stretnutí s Kiskom však hovoril o tom, že tradíciou na Slovensku je, že post financií pripadne najsilnejšej strane, ktorá nominovala premiéra. "Podľa mňa je to logické," zdôraznil Matovič.

"Kvalita tej dohody je oveľa dôležitejšia ako rýchlosť," povedal Sulík na otázku, kedy by mohla byť hotová koaličná dohoda. Dodal, že to môže byť 18 dní aj 30.

SaS už má mená

Šéfkou poslaneckého klubu novozvolených poslancov NR SR za stranu SaS bude Anna Zemanová, podpredsedom Roman Foltin, ktorý zatiaľ nie je poslancom, ale náhradníkom, povedal Richard Sulík.

Nominantom strany na post podpredsedu parlamentu bude Martin Klus, ktorý túto funkciu vykonáva aj v končiacom parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjednávací tím na koaličnej rade budú tvoriť dvaja stabilní členovia Richard Sulík a Branislav Gröhling, tretím bude podľa potreby niekto z trojice Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ján Oravec a Eugen Jurzyca.

Sulík ďalej potvrdil, že je pripravený zaujať exekutívnu pozíciu. Taktiež bude pokračovať vo funkcii predsedu strany.

Nicholsonová ostane v europarlamente

SaS získala v sobotňajších parlamentných voľbách 6,22 percenta, čo v prepočte na mandáty znamená obsadenie 13 poslaneckých kresiel v NR SR. Do parlamentu sa za liberálov prekrúžkovali Richard Sulík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Klus, Jana Cigániková, Branislav Gröhling, Ondrej Dostál, Juraj Droba, Alojz Baránik, Peter Osuský, Ján Oravec, Anna Zemanová, Peter Cmorej a Marián Viskupič.

Namiesto europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Juraja Drobu, ktorý vykonáva funkciu bratislavského župana, však do parlamentu nastúpia náhradníci Karol Galek a Jarmila Halgašová.

„Málo strán je tak úspešných, že štyrikrát po sebe sa dostane do NR SR. Preskákali sme si už všeličo a som rád, že sa v našom poslaneckom klube nachádzajú autori častí programov, ktoré boli vyhodnotené ako najlepšie. Sme pripravení byť stabilným a zodpovedným prvkom vo vláde. Po rokoch, počas ktorých bolo Slovensko zviazané mafiánmi, je takáto zmena nevyhnutná,“ priblížil Sulík.

Ďuriš Nicholsonová na tlačovej konferencii doplnila, že podľa doterajších rokovaní to zatiaľ vyzerá na vytvorenie vládnej štvorkoalície.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež poznamenala, že mala záujem o post predsedníčky NR SR, no túto pozíciu podľa jej slov, pravdepodobne, dostane nominant hnutia Sme rodina, ktoré skončilo vo voľbách na treťom mieste so ziskom 8,24 percenta.

Do funkcie poslankyne NR SR preto nenastúpi, ale vráti sa do Európskeho parlamentu.

Sulík zdôraznil, že bude za dodržiavanie Paktu stability a rastu, ktorý stanovuje krajinám znižovanie deficitu o 0,5 percenta ročne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu