SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

V trnavskej nemocnici majú päť pacientov, v prešovskej štyroch s podozrením na koronavírus

V Číne počet nakazených klesá, rast počtu hlásia Irán a Južná Kórea. V Európe je najhoršia situácia v Taliansku, kde je 79 obetí, počet nakazených stúpol v Rakúsku i Česku.

Koronavírus je vysoko nákazlivý.Koronavírus je vysoko nákazlivý. (Zdroj: Roland Hanc)

TRNAVA, PRAHA, RÍM, VIEDEŇ, SOUL – Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je momentálne hospitalizovaných päť pacientov s podozrením na ochorenie novým koronavírusom COVID 19.

Výsledky ich testov na toto ochorenie budú podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice Viliama Vadrnu známe ešte dnes.

Doteraz mali v nemocnici sedem pacientov s podozrením na koronavírus, ani v jednom prípade sa ochorenie nepotvrdilo.

Vadrna o tom informoval po rokovaní pracovnej skupiny pre prípadný výskyt koronavírusu, ktorú zriadil trnavský župan Jozef Viskupič.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica nepodceňuje ani jedno podozrenie, pri všetkých postupuje podľa pokynov hlavného hygienika.

„Máme izolovanú infekčnú kliniku, kde máme momentálne jedenásť izolačných izieb. Ak by sa potvrdil prvý prípad ochorenia, vieme túto kapacitu zvýšiť až na 40 lôžok. Fakultná nemocnica disponuje tiež dostatočným počtom ochranných pomôcok, vrátane respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. Zriadili sme aj komisiu, ktorá zasadá každý deň a zaoberá sa jednotlivými prípadmi,“ priblížil pripravenosť nemocnice Vadrna.

Pre vyťaženosť call centra Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave na telefonickej linke 0905 903 053 pribudnú podľa župana Viskupiča v priebehu dnešného dňa ďalšie call centrá, ktoré budú obsluhovať úrady verejného zdravotníctva v Galante, Dunajskej Strede a Senici.

Epidemiologička RÚVZ v Trnave Dagmar Kollárová po zasadnutí pracovnej skupiny zdôraznila, že na Slovensku zatiaľ ochorenie na koronavírus nebolo potvrdené.

SkryťVypnúť reklamu

Treba podľa nej dodržiavať rovnaké základné preventívne opatrenia ako pri chrípke, pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu, nedotýkať sa nosa, očí a úst neumytými rukami a dodržiavať tzv. respiračnú etiketu.

V Prešove hospitalizovali štyroch

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana Prešov v utorok hospitalizovali štyroch pacientov, ktorých testujú na prítomnosť koronavírusu.

Ako informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, ide o pacientov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorí sa vrátili z Talianska a Holandska a zároveň vykazujú príznaky miernej chrípky.

„Sú hospitalizovaní na oddelení infektológie, kde sú izolovaní a stará sa o nich vyčlenený personál v súlade s usmernením hlavného epidemiológa SR. Pacientom boli odobraté vzorky a zaslané do referenčného laboratória,“ uviedla Cenková s tým, že výsledky očakávajú do 48 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Študentky, ktorým potvrdili v Česku nákazu, navštívili aj Maďarsko

Dve mladé študentky, ktorým české laboratóriá potvrdili nákazu novým koronavírusom, navštívili v uplynulých dňoch aj Maďarsko, informovala v utorok agentúra MTI.

V Českej republike potvrdili piaty prípad výskytu nakazenia novým typom koronavírusu. Ide o ženu z Ekvádoru, u ktorej bol prvý test negatívny, uviedol v utorok ráno na tlačovej konferencii český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Žena z Ekvádoru cestovala spolu s Američankou, u ktorej sa nákaza koronavírusom potvrdila v nedeľu. Obe študujú v talianskom Miláne.

Hygienici zmapovali kontakty oboch nakazených cudziniek. V karanténe sú cestujúci a vodič autobusu, dvaja taxikári a čašník z reštaurácie.

MTI uviedla, že študentky 24. februára pricestovali do Viedne, kde sa ubytovali v hoteli. Odtiaľ odcestovali do Budapešti, potom sa vydali cez Brno do Prahy, kde si objednali nocľah v rámci systému Airbnb.

SkryťVypnúť reklamu

"Informovali sme Viedeň i maďarskú stranu," citovala agentúra riaditeľku pražskej hygienickej stanice Zdeňku Jágrovú, podľa ktorej u Američanky potvrdili nákazu novým koronavírusom SARS-COV-2 pri prvom teste v nedeľu, u študentky z Ekvádoru sa tak stalo až pri opakovanom teste.

Pápež František má negatívne výsledky testov

Pápež František, ktorý pre chorobu po prvý raz od nástupu na pápežský trón odvolal svoju účasť na exercíciách pred Veľkým pôstom, nie je nakazený novým koronavírusom SARS-COV-2. S odvolaním sa na správy talianskeho denníka Il Messaggero o tom v utorok informovala agentúra Reuters.

Pápež sa mal pôvodne od soboty zúčastňovať na týždňových exercíciách spolu s ostatnými vysokými predstaviteľmi Vatikánu v rezidencii na juhu Ríma. Len pár hodín pred začiatkom duchovných cvičení však František oznámil, že ich podstúpi vo svojom vatikánskom sídle.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší pontifex, ktorému v súvislosti s ochorením ešte pred niekoľkými desaťročiami odstránili časť pľúc, zrušil pre chorobu minulý týždeň aj väčšinu audiencií. Hovorca Vatikánu Matteo Bruni sa k správam denníka odmietol bezprostredne vyjadriť.

Ako pripomína Reuters, pápež ochorel v čase, keď v Taliansku prepukla epidémia potenciálne smrtiaceho koronavírusu SARS-COV-2, ktorý spôsobuje ochorenie nazvané COVID-19.

V Taliansku už 79 obetí

Počet úmrtí spôsobených nákazou novým typom koronavírusu SARS-CoV-2 sa v utorok v Taliansku zvýšil na 79, čo je od pondelka nárast o 27. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady s tým, že infikovaných je už vyše 2500 ľudí.

Väčšinu úmrtí (55) zaznamenali v regióne Lombardsko na severe krajiny v okolí Milána. V regióne Emilia Romagna hlásili 18 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok úrad civilnej ochrany oznámil, že od nedele, teda v priebehu 24 hodín, zomrelo v krajine 18 ľudí.

Podľa oficiálnych údajov sa počet pacientov, ktorí sú v Taliansku na oddeleniach intenzívnej starostlivosti, v pondelok zvýšil zo 166 na 229.

V Taliansku doposiaľ evidujú už 2502 nakazených. Celkovo bolo v krajine preverených 28 856 vzoriek, uvádzajú úrady.

Počet nakazených v Rakúsku sa zvýšil na 21

VIEDEŇ - Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rakúsku v utorok dopoludnia zvýšil na 21 po tom, ako boli potvrdené tri nové prípady. Oznámil to na tlačovej konferencii vo Viedni rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober, píše agentúra APA.

V ktorej spolkovej krajine sa nové prípady objavili, však minister nateraz nespresnil, doplnil denník Kurier.

SkryťVypnúť reklamu

Na území celého Rakúska je v súčasnosti v karanténe približne 350 ľudí, uviedol šéf rezortu zdravotníctva. Vo väčšine prípadov ide o osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s infikovanými ľuďmi a v izolácii sú na odporúčanie úradov, ako v pondelok oznámilo ministerstvo vnútra.

Dôležité je podľa Anschobera to, aby všetci ľudia v karanténe tieto ochrané opatrenia voči šíreniu nákazy aj skutočne dodržiavali.

"Hlavným problémom v Európe je Taliansko, kde je 71 percent zo všetkých prípadov v Európe. Medzičasom sú však zasiahnuté už takmer všetky členské štáty," povedal Anschober.

Dodal, že dobrou správou je, že počet nových prípadov v Číne výrazne klesá.

V priebehu pondelka pribudlo v Číne len 125 nových prípadov nákazy, čo je o 77 menej ako deň predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Na Ukrajine potvrdili prvý prípad nákazy

Na Ukrajine bol potvrdený prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-COV-2, ktorý spôsobuje ochorenie nazvané COVID-19. Pre agentúru Reuters to v utorok uviedol úradujúci riaditeľ ukrajinského centra pre verejné zdravie Ihor Kuzin.

Nakazený muž bol podľa Kuzinových slov ešte v sobotu hospitalizovaný v západoukrajinskom meste Černivci po tom, ako do krajiny pricestoval z Talianska cez územie Rumunska.

Ako pripomína Reuters, nové potenciálne smrtiace infekčné ochorenie sa momentálne zdanlivo šíri rýchlejšie vo zvyšku sveta než v Číne, ktorá je považovaná za jeho epicentrum. Mnohé letiská preto pristúpili ku skríningu pasažierov.

Kórea vyhlásila "vojnu" koronavírusu. Počet nakazených prudko vzrástol

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyhlásil v utorok "vojnu" novému koronavírusu SARS-COV-2 po tom, ako v tejto východoázijskej krajine zaznamenali najväčší denný nárast nových potvrdených prípadov nákazy. Informovala o tom agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Celá krajina vstúpila do vojny s týmto infekčným ochorením," vyhlásil Mun a nariadil zabezpečiť nepretržité fungovanie všetkých štátnych úradov.

Južná Kórea medzitým v utorok ohlásila 851 nových prípadov SARS-COV-2, čím celkový počet nakazených osôb v krajine dosiahol číslo 5186.

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení v tejto súvislosti dodalo, že nákaze podľahlo už 28 ľudí.

Viac než polovica potvrdených prípadov sa pritom spája s náboženským hnutím Sinčchondži. SARS-COV-2 sa v kostoloch tohto kresťanského hnutia, ktoré sa často označuje za sektu, začal šíriť po tom, ako sa na bohoslužbách v meste Tegu zúčastňovala infikovaná 61-ročná žena, a to ešte predtým, než u nej vírus potvrdili.

Juhokórejské úrady na epidémiu reagovali rušením alebo odkladaním koncertov a športových podujatí, pričom v školách a škôlkach na celom území štátu boli o tri týždne predĺžené prázdniny.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírusu v Iráne podľahlo 77 osôb, u 2336 ďalších potvrdili nákazu

Ďalších 11 ľudí podľahlo v Iráne novému koronavírusu SARS-CoV-2, čím sa celkový počet obetí ochorenia zvýšil na 77. Nákazu doposiaľ potvrdili u 2336 osôb.

Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na iránske ministerstvo zdravotníctva.

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí predtým v utorok nariadil ozbrojeným zložkám krajiny, aby pomáhali ministerstvu zdravotníctva v boji so šíriacim sa koronavírusom.

Irán má po Číne, ktorá je epicentrom šírenia nákazy, najvyšší počet obetí na následky infekcie týmto koronavírusom. Za posledný deň sa počet potvrdených prípadov ochorenia v Iráne zvýšil o 835.

Experti sa obávajú, že vzhľadom na neobvykle vysokú mieru úmrtnosti na nový koronavírus v Iráne je skutočná miera rozšírenia nákazy v tejto blízkovýchodnej krajine omnoho vyššia, ako uvádzajú oficiálne štatistiky.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy leteckých spoločností

Európske letecké spoločnosti v utorok varovali, že tie najväčšie škody v dôsledku prudkého šírenia koronavírusu COVID-19 v Európe ich ešte len čakajú.

Žiadajú preto zmiernenie letiskových predpisov, na základe ktorých letecké spoločnosti môžu stratiť ziskové pristávacie a štartovacie sloty, ak zrušia lety na dlhšie obdobie.

"Žiadame, aby všetky členské štáty Európskej únie (EÚ) urobili v tomto dočasné výnimky," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Air France-KLM Ben Smith pred konferenciou leteckých dopravcov v Bruseli.

Letecké spoločnosti tiež požadujú "jednotné zdravotné požiadavky" pri cestovaní do postihnutých regiónov a z nich.

Aerolínie na celom svete pozastavili lety alebo upravovali služby v reakcii na prepuknutie koronavírusu, ktorý sa už rozšíril z Číny do 77 ďalších krajín a teritórií po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Vírusu už podľahlo viac ako 3000 ľudí a infikovalo sa ním vyše 90 000 ľudí na celom svete.

Willie Walsh, generálny riaditeľ IAG, materskej spoločnosti British Airways, poznamenal, že na talianskych trhoch došlo v minulom týždni k "veľmi významnému poklesu dopytu". Ale ak sa situácia bude vyvíjať podobne ako v Ázii, predpokladá v nasledujúcich týždňoch stabilizáciu dopytu.

Po zastavení letov do Číny tak najnovšia kríza v Taliansku viedla letecké spoločnosti k uzemneniu letov na krátke vzdialenosti. Najviac to v Európe zasiahlo nemeckú Lufthansu, ktorá zastavila približne štvrtinu (25 %) letov.

Vedúci predstavitelia leteckých spoločností na konferencii v Bruseli poukázali aj na ďalšie problémy vrátane zlyhania reformy riadenia letovej prevádzky v rámci oneskorenej iniciatívy jednotného vzdušného priestoru EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

"Je škandál, že stále lietame rovnakým spôsobom ako pred 40 rokmi," povedal Walsh.

Generálny riaditeľ írskej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary zase kritizoval nové dane z počtu cestujúcich.

Šéfovia Ryanairu a British Airways očakávajú, že pokles dopytu po cestovaní sa v najbližších týždňoch stabilizuje a do leta sa vráti na "normálnu úroveň".

Vedúci predstavitelia najväčších leteckých spoločností v Európe sa zišli v Bruseli, keďže rýchle šírenie koronavírusu ich prinútilo zrušiť lety.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu