SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Konzervativizmus je stav mysle. Je to typ charakteru človeka

"Príčinou opozície k Maastrichtskej zmluve nie je nacionalizmus, ale to, že ľudia nechcú vládu, ktorú nemôžu priamo kontrolovať," povedal ekonóm Codevila.

Václav Klaus počas prednášky v CATO institute v roku 2013.Václav Klaus počas prednášky v CATO institute v roku 2013. (Zdroj: SITA/AP)

Na začiatku 90. rokov som hľadal, a spolu so mnou ľudia podobných názorov, ako výstižne a zrozumiteľne nazvať naše ideové ukotvenie - a musím sa priznať, že vhodný názov hľadám dodnes.

Pohybovali sme sa medzi slovami liberálne a konzervatívne, ale na oboch nám niečo vadilo, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na webe serveru echo24.cz a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Washingtonský Heritage Foundation v roku 1993 znovu vydal klasický text Russella Kirka, pôvodne napísaný v roku 1953, o ktorom sme - v čase smrti Stalina a Gottwalda - v našej krajine samozrejme nič netušili. Preto bolo to nové vydanie tak cenné.

Skryť Vypnúť reklamu

V knihe The Conservative Mind (mojej výpisky sú z 26. 1. 1993) autor napísal: "Konzervativizmus nie je ideológia. Je to stav mysle. Je to typ charakteru človeka". Veľmi sa mi to páčilo.

Nesmierne som si vždy vážil Petera Bauera (Maďara, ktorý pred druhou svetovou vojnou odišiel do Anglicka). Stal sa jedným z revolucionárov v pohľade na ekonomický rozvoj a na rozvojové krajiny.

V roku 2018 som mal príležitosť o ňom prehovoriť na konferencii v Budapešti, ktorá bola venovaná jeho odkazu.

V roku 1993 v CATO Institute - v diskusii, na ktorej som bol prítomný, o tom, či má zmysel zahraničná pomoc - zopakoval svoju slávnu vetu:

"Mať peniaze (čiže kapitál) je výsledkom ekonomickej aktivity, nie jej predpokladom."

Bol zásadným odporcom štátom, štátmi a medzinárodnými organizáciami organizovanej zahraničnej pomoci. Dnes by určite rezolútne odmietal myšlienku (i prax) európskych dotácií.

Skryť Vypnúť reklamu

O zahraničnej pomoci a o jej úplnej kontraproduktivnosti pre ekonomický rozvoj napísal mnoho kníh a článkov.

Gary Becker z University of Chicago, s ktorým sme sa roky dobre poznali, vo svojom prejave pri udelení Nobelovej ceny za ekonómiu vysvetľoval a obhajoval svoj dôsledne "ekonomický prístup k analýze správania jednotlivca v akomkoľvek prostredí" (teda nielen striktne ekonomickom).

Vyslovil vetu, ktorú neekonómovia nechápu a vždy prezieravo popierajú, že "jednotlivci sa v priebehu času správajú konzistentne".

Považujem to za hlavný argument obhajoby ekonómie ako vedy. Keby neexistovalo konzistentné správanie človeka, nemali by spoločenské vedy o čom bádať.

(Gary Becker bol členom komisie na pražskej VŠE, ktorá rozhodla o tom, že mi bola udelená profesúra.)

Skryť Vypnúť reklamu

Angelo Codevilla, americký ekonóm narodený neďaleko Milána, v článku The Euromess vo februári 1993 napísal:

"Príčinou opozície k Maastrichtskej zmluve nie je nacionalizmus. Príčinou je to, že ľudia nechcú vládu, ktorú nemôžu priamo kontrolovať ".

To zostáva zásadná téza v európskej diskusii dodnes. A zostane navždy.

Ďalší veľký kritik nezmyselnosti zahraničnej pomoci Deepak Lal, ktorý mi už mnoho rokov každý mesiac posiela svoj vždy veľmi kvalitný a inšpiratívny odborný článok, ktorý pravidelne vychádza v jednom indickom mesačníku, napísal v článku "India 's Economic Crisis" túto úžasnú vetu:

"Indickí roľníci chápu obrovské prednosti trhu, zatiaľ čo väčšina indických intelektuálov ich nechápe ".

Skryť Vypnúť reklamu

Bolo to v roku 1993 v Indii, v roku 2020 to v Európe platí nemenej. Možno ešte viac.

Pozorne som celé roky sledoval Margaret Thatcherovú (ona raz povedala, že som jej najlepší žiak).

V septembri 1993 hovorila o legitimite národného cítenia na rozdiel od umelosti byrokratickej nadnárodnosti.

V obhajobe autentického národného cítenia zmieňovala "spoločne zdieľanú históriu, rovnaké pesničky a mýty, rovnaký jazyk a rovnakú kultúru".

Stále čakám, kedy vzniknú nejaké skutočne európske pesničky - určite nie v každoročnej súťaži Eurovision Song Contest.

Ďalším človekom, ktorý ma nesmierne ovplyvnil (a ktorý bol v osobnom kontakte mimoriadne priateľský a príjemný), bol ďalší nobelista James Buchanan.

V rozhovore pre časopis The Region (už netuším, o aký región išlo) striktne odlišoval "romantický a realistický pohľad na politiku", čo je pre mnohých z nás intuitívne jasné, ale pre mnohých nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tomto základe vytvoril (alebo s Gordonom Tullockem spoluvytvoril) jednu nesmierne produktívne vetvu ekonómie, ktorá sa nazýva Public Choice School, my to česky prekladáme ako škola verejnej voľby.

Pekne hovoril, že "Public Choice netvrdí, že je trh dokonalý. Hovorí však, že politika často zlyháva ".

B. Coury - v sérii Policy Analysis, ktorú celé desaťročia vydáva CATO Institute (dnes mi zhodou okolností prišla poštou štúdia, ktorá má číslo 818) - napísal o NATO tieto veľmi politicky nekorektné vety:

"Aliancia bola skonštruovaná tak, aby bránila Západ pred Sovietskym zväzom. Iné ciele a zmysel nemá ".

Dodával k tomu, že "žiadna aliancia ešte nikdy neprežila dlhšie, než kým trvala hrozba, ktorá ju sformovala. Myšlienka aliancie je neoddeliteľná od myšlienky hrozby ".

Skryť Vypnúť reklamu

Niečo podobné som si myslel vždy, ale neodvážil som sa to hovoriť takto čisto nahlas.

Nemenej presná je ďalší Couryho veta: "Úlohou NATO nie je podporovať demokraciu a brániť vzniku regionálnej nestability".

Mám strach, že niečo také dnes už ani v CATO nikto tak jasne nehovorí.

Pokračovanie bude nasledovať za pár dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

8 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

9 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

13 h
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila MOM-ku v Bratislave.

Prezidentka vyzvala, aby sa práve na tieto miesta v blízkej budúcnosti upriamila väčšia pozornosť.

15 h