SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Živnostníci obvinení pre výbuch plynu budú stíhaní na slobode

Prokurátor podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Okresný súd rozhodoval v dvoch veciach - o žiadosti o prepustenie, ale aj o pridaní dôvodu väzobného stíhania.Okresný súd rozhodoval v dvoch veciach - o žiadosti o prepustenie, ale aj o pridaní dôvodu väzobného stíhania. (Zdroj: Michal Ivan)

PREŠOV - Trojicu živnostníkov obvinených v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove budú stíhať na slobode.

Po neverejných informatívnych výsluchoch Jána R., Ondreja T. a Mareka T., obvinených z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia so spôsobením smrti viacerých osôb a škody veľkého rozsahu, o tom dnes rozhodol Okresný súd v Prešove.

„Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov dnes rozhodol o prepustení troch obvinených z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia z väzby na slobodu s tým, že prijal písomný sľub obvinených, keďže naďalej považuje dôvody takzvanej kolúznej väzby u všetkých troch obvinených za dané,“ informovala hovorkyňa prešovských súdov Ivana Petrufová.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie nie je právoplatné. Prokurátor voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd. Podanie sťažnosti má odkladný účinok, trojica obvinených preto ostáva vo väzbe.

Okresný súd na zasadnutí rozhodoval o žiadosti obhajcu trojice obvinených o ich prepustenie z väzby a tiež v súvislosti s návrhom Krajskej prokuratúry Prešov na rozšírenie dôvodov väzby o tzv. útekovú väzbu.

„Vyhoveli nášmu návrhu, takže ja som spokojný,“ uviedol po zasadnutí obhajca obvinenej trojice Vladimír Bajtoš.

„Okrem toho, že som sa vyjadroval k dôvodom útekovej a kolúznej väzby, navrhli sme aj náhradu v podobe písomného vyjadrenia, ktoré súd prijal, a tiež probačného opatrovníka,“ dodal k argumentom Bajtoš, podľa ktorého sú, podobne, ako v prípade ďalšej dvojice obvinených vznesené obvinenia predčasné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pokiaľ nebudú znalecké posudky, nemôžeme robiť závery,“ uviedol.

Súd nevyhovel návrhu krajského prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby a nevzal troch obvinených v predmetnej trestnej veci do takzvanej útekovej väzby. Krajská prokuratúra v Prešove sa s rozhodnutím súdu nestotožňuje.

„Podali sme sťažnosť voči všetkým výrokom uznesenia. Následne ich odôvodníme,“ uviedol prokurátor, ktorý sa nestotožňuje ani s tvrdením obhajoby, že vznesené obvinenia by boli predčasné.

„Tak ako aj včera (v utorok) krajský súd konštatoval, dôvody trestného stíhania sú, takže to je dôvodné a je podľa nášho názoru v poriadku,“ uviedol prokurátor, ktorý nevylúčil ani ďalšie obvinenia. Bližšie sa k nim ale z dôvodu vyšetrovania nevyjadril.

Aj okresný súd sa podľa prokurátora na dnešnom rokovaní vyjadril, že dôvody väzby sú zachované, avšak nahradil ich inštitútmi v zmysle trestného poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uviedol, súd prijal písomný sľub obvinených a uložil ďalšie povinnosti a obmedzenia, medzi nimi zákaz vycestovať a povinnosť hlásiť sa na polícii.

„Čiže dôvody väzby stále sú, ale podľa názoru súdu boli oslabené,“ vysvetlil prokurátor, ktorý však naďalej trvá na rozšírení väzby aj o útekovú. „Trváme na tom a v tomto smere bude aj naša sťažnosť,“ dodal.

Ako doplnila Petrufová, okresný súd obvineným zhodne uložil dohľad probačného a mediačného úradníka, ku ktorému sú povinní sa dostaviť pravidelne raz mesačne, pričom prvú návštevu sú povinní absolvovať v lehote do troch pracovných dní od právoplatnosti rozhodnutia.

„Obvineným rovnako súd uložil zákaz vycestovať do zahraničia a povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie, každú zmenu miesta pobytu,“ doplnila Petrufová.

Trojica živnostníkov je vo väzbe od 9. decembra minulého roka z dôvodu tzv. kolúznej väzby, teda aby nemohli ovplyvňovať svedkov, znalcov, prípadne spoluobvinených, alebo inak mariť skutočnosti závažné pre trestné stíhanie, čo následne svojím rozhodnutím potvrdil Krajský súd v Prešove 30. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

V utorok 3. marca Krajský súd v Prešove rozhodol v prípade ďalšej dvojice, ktorá čelí rovnakému obvineniu z februára tohto roka.

Súd na verejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu Okresného súdu v Prešove, ktorým sudca nevzal do väzby Martina M. a Milana H., ktorí tak budú stíhaní na slobode.

Rozhodnutie krajského súdu v tomto prípade je právoplatné.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove 6. decembra 2019 má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Dvanásťposchodovú bytovku, ktorú poškodil výbuch plynu, kompletne zbúrali a odstránili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.