SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Živnostníci obvinení pre výbuch plynu budú stíhaní na slobode

Prokurátor podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Okresný súd rozhodoval v dvoch veciach - o žiadosti o prepustenie, ale aj o pridaní dôvodu väzobného stíhania.Okresný súd rozhodoval v dvoch veciach - o žiadosti o prepustenie, ale aj o pridaní dôvodu väzobného stíhania. (Zdroj: Michal Ivan)

PREŠOV - Trojicu živnostníkov obvinených v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove budú stíhať na slobode.

Po neverejných informatívnych výsluchoch Jána R., Ondreja T. a Mareka T., obvinených z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia so spôsobením smrti viacerých osôb a škody veľkého rozsahu, o tom dnes rozhodol Okresný súd v Prešove.

„Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov dnes rozhodol o prepustení troch obvinených z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia z väzby na slobodu s tým, že prijal písomný sľub obvinených, keďže naďalej považuje dôvody takzvanej kolúznej väzby u všetkých troch obvinených za dané,“ informovala hovorkyňa prešovských súdov Ivana Petrufová.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie nie je právoplatné. Prokurátor voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd. Podanie sťažnosti má odkladný účinok, trojica obvinených preto ostáva vo väzbe.

Okresný súd na zasadnutí rozhodoval o žiadosti obhajcu trojice obvinených o ich prepustenie z väzby a tiež v súvislosti s návrhom Krajskej prokuratúry Prešov na rozšírenie dôvodov väzby o tzv. útekovú väzbu.

„Vyhoveli nášmu návrhu, takže ja som spokojný,“ uviedol po zasadnutí obhajca obvinenej trojice Vladimír Bajtoš.

„Okrem toho, že som sa vyjadroval k dôvodom útekovej a kolúznej väzby, navrhli sme aj náhradu v podobe písomného vyjadrenia, ktoré súd prijal, a tiež probačného opatrovníka,“ dodal k argumentom Bajtoš, podľa ktorého sú, podobne, ako v prípade ďalšej dvojice obvinených vznesené obvinenia predčasné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pokiaľ nebudú znalecké posudky, nemôžeme robiť závery,“ uviedol.

Súd nevyhovel návrhu krajského prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby a nevzal troch obvinených v predmetnej trestnej veci do takzvanej útekovej väzby. Krajská prokuratúra v Prešove sa s rozhodnutím súdu nestotožňuje.

„Podali sme sťažnosť voči všetkým výrokom uznesenia. Následne ich odôvodníme,“ uviedol prokurátor, ktorý sa nestotožňuje ani s tvrdením obhajoby, že vznesené obvinenia by boli predčasné.

„Tak ako aj včera (v utorok) krajský súd konštatoval, dôvody trestného stíhania sú, takže to je dôvodné a je podľa nášho názoru v poriadku,“ uviedol prokurátor, ktorý nevylúčil ani ďalšie obvinenia. Bližšie sa k nim ale z dôvodu vyšetrovania nevyjadril.

Aj okresný súd sa podľa prokurátora na dnešnom rokovaní vyjadril, že dôvody väzby sú zachované, avšak nahradil ich inštitútmi v zmysle trestného poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uviedol, súd prijal písomný sľub obvinených a uložil ďalšie povinnosti a obmedzenia, medzi nimi zákaz vycestovať a povinnosť hlásiť sa na polícii.

„Čiže dôvody väzby stále sú, ale podľa názoru súdu boli oslabené,“ vysvetlil prokurátor, ktorý však naďalej trvá na rozšírení väzby aj o útekovú. „Trváme na tom a v tomto smere bude aj naša sťažnosť,“ dodal.

Ako doplnila Petrufová, okresný súd obvineným zhodne uložil dohľad probačného a mediačného úradníka, ku ktorému sú povinní sa dostaviť pravidelne raz mesačne, pričom prvú návštevu sú povinní absolvovať v lehote do troch pracovných dní od právoplatnosti rozhodnutia.

„Obvineným rovnako súd uložil zákaz vycestovať do zahraničia a povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie, každú zmenu miesta pobytu,“ doplnila Petrufová.

Trojica živnostníkov je vo väzbe od 9. decembra minulého roka z dôvodu tzv. kolúznej väzby, teda aby nemohli ovplyvňovať svedkov, znalcov, prípadne spoluobvinených, alebo inak mariť skutočnosti závažné pre trestné stíhanie, čo následne svojím rozhodnutím potvrdil Krajský súd v Prešove 30. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

V utorok 3. marca Krajský súd v Prešove rozhodol v prípade ďalšej dvojice, ktorá čelí rovnakému obvineniu z februára tohto roka.

Súd na verejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu Okresného súdu v Prešove, ktorým sudca nevzal do väzby Martina M. a Milana H., ktorí tak budú stíhaní na slobode.

Rozhodnutie krajského súdu v tomto prípade je právoplatné.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove 6. decembra 2019 má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Dvanásťposchodovú bytovku, ktorú poškodil výbuch plynu, kompletne zbúrali a odstránili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Orave a v Bardejove vznikne 235 odberných miest

Pilotné testovanie v najviac ohrozených regiónoch sa uskutoční počas troch dní od piatka 23.10. Účasť na testovaní rezort neodporúča seniorom nad 65 rokov, ktorí sa zdržiavajú najmä v domácom prostredí.

Vojaci začali s prípravami na plošné testovanie na Orave a v okrese Bardejov.
Európska únia

Učiteľka blondínka ako diabol. Podrezanie učiteľa ukázalo, v akom veľkom probléme je francúzske školstvo

Deklarácie na demonštráciách boli len chabou ukážkou vzplanutia, francúzske školstvo je totiž pred islamom dlhodobo v úplnej defenzíve.

Vo Francúzsku sa po vražde učiteľa konali pochody za slobodu slova i učenia.
Slovensko

Na plošnom testovaní sa plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Určite sa testovania nezúčastní desať percent obyvateľov, vyplýva z prieskumu.

Testovanie na nový koronavírus.
Zahraničie

Dobrovoľníkov vo Veľkej Británii nainfikujú koronavírusom, aby urýchlili vývoj vakcíny

Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.

Testovanie na nový koronavírus.