SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Počet úmrtí na koronavírus v Taliansku stúpol na 107

Počet potvrdených prípadov nákazy stúpol v stredu v Británii na 85. Prvé dva prípady má Maďarsko, ďalšie tri Česko.

Epicentrom nákazy v Európe je Taliansko.Epicentrom nákazy v Európe je Taliansko. (Zdroj: TASR/AP)

RÍM - Počet úmrtí na nový koronavírus v Taliansku prekročil v stredu 100 a počet prípadov nákazy presiahol 3000, informovala vláda citovaná tlačovou agentúrou AFP.

Za posledných 24 hodín podľahlo ochoreniu v krajine 28 ďalších ľudí, takže celkový počet obetí na životoch je 107 - je to najvyšší počet úmrtí mimo Číny, pôvodného ohniska infekcie. Počet prípadov nákazy dosiahol v Taliansku 3089, ako ukazujú oficiálne údaje.

Taliansko aktuálne čelí najrozsiahlejšej nákaze koronavírusom aj zo všetkých krajín v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Talianska vláda v dôsledku šírenia nového koronavírusu schválila v stredu uzavretie všetkých škôl a univerzít do 15. marca.

Vláda v Ríme pripravila ďalšie opatrenia na obmedzenie šírenia koronavírusu. Agentúra DPA v tejto súvislosti už skôr pripomenula, že v krajine, kde si pozdrav bez bozku a objatia nevedia predstaviť, to bude obzvlášť ťažké.

Taliansky premiér Giuseppe Conte by mal na základe odporúčaní poradcov v stredu vydať dekrét, ktorý sa bude okrem iného venovať osobným kontaktom, napísala talianska agentúra ANSA.

Podľa týchto informácií budú Taliani vyzvaní, aby sa okrem tradičného bozku na uvítanie vyhli aj podaniu rúk. Osoby nad 75 rokov by mali byť čo najviac doma.

Počet nakazených v Británii stúpol najviac za deň

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom stúpol v stredu v Británii na 85. Ide o najväčší skok za deň odvtedy, čo v ostrovnej krajine zistili prvý prípad tejto infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z údajov ministerstva zdravotníctva, uviedla tlačová agentúra Reuters. Počet potvrdených údajov nákazy bol v utorok 51.

Británia zatiaľ nezaznamenala žiadne úmrtie na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje práve nový koronavírus.

Z 34 nových prípadov, potvrdených v stredu, sa 32 vyskytlo v Anglicku a dva v Škótsku, napísal web televízie Sky News.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že traja z nových nakazených v Anglicku sa infikovali na území Spojeného kráľovstva, čo prehlbuje obavy, že teraz už dochádza k prenosu v rámci komunít ľudí.

Správa o nových pacientoch prišla v čase, keď hlavný predstaviteľ zdravotníctva pre Anglicko Chris Whitty pre Sky News povedal, že vážny výskyt koronavírusu v Británii je "takmer istý" a očakávajú sa "nejaké úmrtia".

Skryť Vypnúť reklamu

Profesor Whitty, ktorý pomáha vláde koordinovať plánovanie prípadnej epidémie ochorenia COVID-19, upozornil na šesťtýždňový časový priestor, ktorý má Spojené kráľovstvo a ktorý by malo využiť na vystupňovanie opatrení.

"Všetky epidémie sa začnú veľmi pomaly, potom postupne naberajú spád a zrazu pomerne rýchlo prepuknú," zdôraznil profesor Whitty.

Testy preukázali ďalšie tri prípady v Česku

Testy preukázali v Česku ďalšie tri pozitívne prípady nákazy novým typom koronavírusu. Ide o dvoch príbuzných ženy z Děčína, u ktorej sa nákaza potvrdila skôr, a ženu z Prahy 6, ktorú testovalo súkromné laboratórium.

V tlačovej správe o tom v stredu popoludní informovalo ministerstvo zdravotníctva. Celkom je v krajine už osem chorých, píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Dva nové prípady pochádzajú z okolia dvoch už skôr nakazených z Děčína.

"Obaja boli do výsledkov testov izolovaní v domácej karanténe a obaja budú oddnes hospitalizovaní v Masarykovom nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina sa vrátila z oblasti Veneto v Taliansku," uviedla v stredu hovorkyňa ministerstva Gabriela Štěpányová.

"Celá rodina bude na želanie Infekčné kliniky Na Bulovce hospitalizovaná na infekčnom oddelení v Ústí," povedal primár infekcie ústeckej Masarykovej nemocnice Pavel Dlouhý.

"V súčasnej dobe by sme radi informovali, že jedna zdravotná sestra infekčného oddelenia, ktorá pracovala v prvej línii a zúčastnila sa v minulom týždni príjmu dvadsiatich chorých vrátane dvoch s preukázanou infekciou koronavírusu, bola prijatá na naše oddelenie so známkami vyčerpania a ľahkého prechladnutia. Z dôvodu prevencie je v izolácii a podrobuje sa predbežným opatrením," povedal primár Dlouhý.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretiu potvrdenú vzorku ženy z Prahy 6 testovalo súkromné laboratórium a neskôr bola prítomnosť nukleovej kyseliny vírusu potvrdená aj v Národnom referenčnom laboratóriu Štátneho zdravotného ústavu.

"Vzhľadom na to, že neexistuje potvrdenie o kvalite pôvodnej vzorky, bola v Nemocnici Na Bulovce u danej pacientky odobratá vzorka nová a odoslaná znovu na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória," dodala Štěpányová.

V Maďarsku zaznamenali prvých dvoch nakazených

V Maďarsku zaznamenali prvé dva prípady nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Oznámil to v stredu večer predseda maďarskej vlády Viktor Orbán prostredníctvom Facebooku.

Na rokovaní krízového štábu podľa Orbána zaznelo, že ide o dvoch občanov Iránu študujúcich v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Máme prvého infikovaného, dokonca hneď dvoch pacientov, ktorých sme museli pre nákazu hospitalizovať," povedal premiér po schôdzke krízového štábu v budove ministerstva vnútra.

Podľa jeho slov sa zdá, že zatiaľ sa u nich neprejavili žiadne zdravotné problémy, ale nákaza novým koronavírusom sa už potvrdila. Dvojicu previezli do budapeštianskej Nemocnice sv. Ladislava.

Krízový štáb podľa slov Orbána preveril stav opatrení a skonštatoval, že je k dispozícii potrebný počet zdravotného personálu, ktorý je patrične pripravený.

K dispozícii je aj potrebné materiálové zabezpečenie na ochranu proti nákaze a vhodné na zavedenie nutných opatrení je aj právne prostredie, ktoré zabezpečuje výkon úlohy lekárov, policajtov, pracovníkov štátnej správy i expertov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vstupujeme do etapy ochrany. Každý deň na poludnie zasadne krízový štáb a potom bude o vývoji informovať verejnosť," uzavrel videoodkaz predseda vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Názory

Marian Kechlibar: Republika zasiahnutá do srdca

O zlých vzťahoch medzi islamom a sekulárnou časťou Francúzskej republiky sa konečne aspoň oficiálne hovorí. Otázka je, či nie je príliš neskoro.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Erdogan urážal Macrona, ten reagoval povolaním veľvyslanca

Napätie medzi týmito dvoma svetovými lídrami sa stupňuje, turecký prezident však zašiel naozaj priďaleko. Bude francúzsky prezident ten, ktorý ho zastaví?

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a francúzsky prezident Emmanuel Macron na snímke z januára 2020 z konferencie o Líbyi v Berlíne.
Slovensko

Počet otestovaných za dva dni prekročil 121-tisíc

V pilotnej fáze testovania zatiaľ odhalili 4 432 infekčných osôb.

Koronavírus na Slovensku: Čakanie na testovanie v Bobrove.
Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.