SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
PRÍBEH

Bylinky mieša s božou pomocou

Jaroslav Trávnik je bylinkár. Na jeho ceste ho sprevádza Boh.

Jaroslav Trávnik.Jaroslav Trávnik. (Zdroj: Archív JT)

Vyštudovaný chemik, ktorý sa po rokoch rozhodol ísť iným smerom, opačným, prírodným. Keby mu však Boh neukázal, čo je jeho pravým poslaním, nikdy by sa na to neodhodlal.

Pred dvadsiatimi rokmi prekonal ťažkú autohaváriu a jeho život visel na vlásku.

Mal tukovú embóliu do pľúc a jeho rodina sa už pripravovala na najhoršie. No, nestalo sa tak. Jaro dostal druhú šancu.

„Moje pľúca nefungovali na 70 percent, mal som namále. Počas jednej ťažkej noci v nemocnici som pocítil veľkú bolesť, nebola to však bolesť fyzická, na mojom tele, skôr na duši.

Skryť Vypnúť reklamu

Cítil a videl som pri posteli žltú žiaru, ktorá mi nedovolila odísť. Cestu domov z nemocnice som opísal ako svoju druhú z pôrodnice. Môj život sa od vtedy veľmi zmenil a odstupom času som si uvedomil, že som tu zostal, aby som pomáhal iným. Každý deň ďakujem Bohu za túto cestu.“

Sú to šarlatáni?

Bylinkári sú často posudzovaní aj opisovaní ako šarlatáni. Mnohí ľudia ich zatracujú a neveria im, skôr kritizujú. Takúto skúsenosť má aj Jaro.

„Raz mi v Banskej Bystrici na Radvanskom jarmoku jedna babka povedala, že na to, čo robím, by ich pán farár povedal, že to nie je dobré. Aj v Kežmarku sa mi stalo niečo podobné, no tá pani, ktorá si vzala krémik pre svoju vnučku, prišla na druhý deň k môjmu stánku a povedala mi: „Neviem, čo je v tom krémiku, ale máš dar od Boha, pomáhaj ľudom tak ako aj mne." Bol som veľmi vďačný za túto chvíľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Málokto si, či už v minulosti, ale aj dnes uvedomuje skutočnú silu bylín a ich využitie. Aj v dnešnej dobe je tomu tak, aj keď posledné roky vnímam veľkú zmenu a návrat ľudí k prírode. Je dôležité si uvedomiť, že príroda pozná liek na každú chorobu a s vďačnosťou nám ich ponúka.“

Bylinky sú tiež liekom. Stačí si však natrieť koleno nechtíkovou masťou alebo piť zázvorový čaj a hneď budem zdravá. Nádchu, či bolesti kolena asi zvládneme, ale naozaj stačí iba nejaká bylinka k tomu, aby som vyzdravel? Nie, nestačí.

„Ja ponúkam výživové doplnky. No, dôležitá je hlavne prevencia. V Biblii je napísané, tvoja viera ťa uzdravila. A aj ja si myslím, že človek bez viery je ako strom bez koreňov, rieka bez vody a obloha bez Slnka,“ vraví.

Zdravé myšlienky, zdravý človek

Jaro Trávnik je zástancom teórie, že ak chceme byť v živote šťastní a spokojní, v prvom rade musíme mať zdravé myšlienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sú zdravé myšlienky, potom sú zdravé aj naše slová a skutky, žijeme zdravý racionálny život a nie je dôvod byť chorý ani na fyzickej úrovni.

A viera, tá je na prvom mieste.

„Je základom všetkého. To je ako by sme chceli postaviť dom bez tehál. Bez viery sa nám všetko v živote rozpadne a náš život stratí úplne význam. Viera je základným pilierom nášho spokojného, šťastného a zdravého života,“ dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Prezident lekárskej komory vyzýva Naďa, aby sa mu ospravedlnil

Kollár tvrdí, že za žiadny svoj ani iný biznis neloboval a ministra vyzýva, aby svoje tvrdenia preukázal.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Európska únia

Európski lídri reagujú na útok nožom v Nice. Macron vyhlásil, že Francúzsko sa svojich hodnôt nevzdá

"Všetci v Európe pociťujeme túto bolesť. Je našou povinnosťou sa spoločne postaviť proti násiliu a proti tým, ktorí sa snažia podnecovať a šíriť nenávisť," uviedol predseda Európskeho parlamentu.

Dejisko útoku, Katedrále Notre-Dame v Nice.
Slovensko

Čaputová zdôraznila dôležitosť komunikácie v rámci pandémie

V súvislosti s opatreniami za kľúčové označila dobré a kvalitné trasovanie - vyhľadávanie kontaktov - a vyčlenenie príslušného množstva kapacít na túto oblasť.

Prezidentka SR Zuzana Čapútová.
Európska únia

Útočník v Nice vraždil nožom pri kostole. Hlásia mŕtvych aj zranených

Starosta Nice napísal na Twitteri, že "všetko naznačuje tomu, že išlo o teroristický útok". Podľa agentúry Reuters je medzi obeťami žena s odrezanou hlavou.

Polícia na mieste útoku.