SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
PRÍBEH

Bylinky mieša s božou pomocou

Jaroslav Trávnik je bylinkár. Na jeho ceste ho sprevádza Boh.

Jaroslav Trávnik.Jaroslav Trávnik. (Zdroj: Archív JT)

Vyštudovaný chemik, ktorý sa po rokoch rozhodol ísť iným smerom, opačným, prírodným. Keby mu však Boh neukázal, čo je jeho pravým poslaním, nikdy by sa na to neodhodlal.

Pred dvadsiatimi rokmi prekonal ťažkú autohaváriu a jeho život visel na vlásku.

Mal tukovú embóliu do pľúc a jeho rodina sa už pripravovala na najhoršie. No, nestalo sa tak. Jaro dostal druhú šancu.

„Moje pľúca nefungovali na 70 percent, mal som namále. Počas jednej ťažkej noci v nemocnici som pocítil veľkú bolesť, nebola to však bolesť fyzická, na mojom tele, skôr na duši.

Skryť Vypnúť reklamu

Cítil a videl som pri posteli žltú žiaru, ktorá mi nedovolila odísť. Cestu domov z nemocnice som opísal ako svoju druhú z pôrodnice. Môj život sa od vtedy veľmi zmenil a odstupom času som si uvedomil, že som tu zostal, aby som pomáhal iným. Každý deň ďakujem Bohu za túto cestu.“

Sú to šarlatáni?

Bylinkári sú často posudzovaní aj opisovaní ako šarlatáni. Mnohí ľudia ich zatracujú a neveria im, skôr kritizujú. Takúto skúsenosť má aj Jaro.

„Raz mi v Banskej Bystrici na Radvanskom jarmoku jedna babka povedala, že na to, čo robím, by ich pán farár povedal, že to nie je dobré. Aj v Kežmarku sa mi stalo niečo podobné, no tá pani, ktorá si vzala krémik pre svoju vnučku, prišla na druhý deň k môjmu stánku a povedala mi: „Neviem, čo je v tom krémiku, ale máš dar od Boha, pomáhaj ľudom tak ako aj mne." Bol som veľmi vďačný za túto chvíľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Málokto si, či už v minulosti, ale aj dnes uvedomuje skutočnú silu bylín a ich využitie. Aj v dnešnej dobe je tomu tak, aj keď posledné roky vnímam veľkú zmenu a návrat ľudí k prírode. Je dôležité si uvedomiť, že príroda pozná liek na každú chorobu a s vďačnosťou nám ich ponúka.“

Bylinky sú tiež liekom. Stačí si však natrieť koleno nechtíkovou masťou alebo piť zázvorový čaj a hneď budem zdravá. Nádchu, či bolesti kolena asi zvládneme, ale naozaj stačí iba nejaká bylinka k tomu, aby som vyzdravel? Nie, nestačí.

„Ja ponúkam výživové doplnky. No, dôležitá je hlavne prevencia. V Biblii je napísané, tvoja viera ťa uzdravila. A aj ja si myslím, že človek bez viery je ako strom bez koreňov, rieka bez vody a obloha bez Slnka,“ vraví.

Zdravé myšlienky, zdravý človek

Jaro Trávnik je zástancom teórie, že ak chceme byť v živote šťastní a spokojní, v prvom rade musíme mať zdravé myšlienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sú zdravé myšlienky, potom sú zdravé aj naše slová a skutky, žijeme zdravý racionálny život a nie je dôvod byť chorý ani na fyzickej úrovni.

A viera, tá je na prvom mieste.

„Je základom všetkého. To je ako by sme chceli postaviť dom bez tehál. Bez viery sa nám všetko v živote rozpadne a náš život stratí úplne význam. Viera je základným pilierom nášho spokojného, šťastného a zdravého života,“ dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V utorok pribudlo 5480 nových prípadov a 100 úmrtí

Vyšetrili 97 514 osôb. Podiel nakazených pri PCR tetsoch prekročil 20 percent. Včera sa zaočkovalo 3 892 ľudí, celkovo ich je 75 292.

Čaká nás ďalšie kolo testovania.
Slovensko

Mazurek, Uhrík a Ďurica končia vo vedení strany ĽSNS

Dôvodom je zmena stanov, ktorú s nimi nik nekonzultoval, a ktorá dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Zahraničie

Trump v rozlúčkovom prejave zaželal všetko dobré Bidenovej vláde

Pripomenul daňové reformy svojej vlády, uzavretie obchodnej dohody medzi USA, Mexikom a Kanadou (USMCA), či zavedenie ciel voči Číne. "Som obzvlášť hrdý na to, že som bol prvý prezident za celé desaťročia, ktorý nezačal nové vojny," povedal.

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump.
Zahraničie

Navaľnyj zverejnil správu o údajnom Putinovom paláci za vyše miliardu eur

Sídlo leží pri Čiernom mori na pozemku 30-krát väčšom ako celé Monako a je prešpikované prepychom.

Údajné Putinove sídlo na brehu Čierneho mora.