SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Dôsledky svetla

Prijal si už Ježiša? Ak áno, nech svetlo v tebe je skutočným svetlom a pomocou iným. Používaj tento dar a odkrývaj tmu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Na počiatku Boh povedal : Buď svetlo!, a bolo svetlo. Boh je svetlo a niet v ňom nijakej tmy.

Všetko v živote má svoje opodstatnenie, aj svoje pre a proti. Je normálne, že sa striedajú štyri ročné obdobia, svetlo a tma, deň a noc. To všetko je potrebné pre život.

Cez deň netreba svietiť, pretože vidíme všetko a dobre, obloha nám poskytuje dostatok svetla pre naše oči.

Spolu so západom slnka však prichádza šero a to je nekomfortné pre ľudský zrak. Potrebujeme svetlo, aby sme videli. Aby sme sa dokázali prepraviť na miesto, ktoré potrebujeme, vykonávať určité úkony, aby sme sa nepotkli či nezranili.

Skryť Vypnúť reklamu

Večer a noc si nevyžadujú žiadne špeciálne vysvetlenie, jednoducho je to tak v prírode uzákonené. Máme si oddýchnuť, načerpať nové sily, zregenerovať sa po celom dni. Ak človek ide po tme von, potrebuje svetlo, aby si videl pod nohy a prípadné prekážky na ceste.

Cez deň je vidno všetko, špina na ulici, neporiadok, každý fľak na oblečení, vidíme smiech, úškľabky ľudí. Noc toto všetko zakrýva svojim temným rúškom. Špina a všetko ostatné je zakryté.

Takýto je človek bez Boha. Myslí si, že je všetko v najlepšom poriadku, že je čistý, bez poškvrny. Mylne sa domnieva, že po tme sa nepotkne, jeho noha nezavadí o žiadnu prekážku. No život ukáže, že je to omyl. Často sa doráňame, narobíme sebe aj iným príliš veľa bolestí.

Zbytočne. Potrebujeme svetlo. To svetlo je Ježiš Kristus.

Skryť Vypnúť reklamu

Ja som svetlo sveta, sú Jeho slová. Takisto vraví, kto verí v Neho, nebude chodiť v tme, ale bude mať svetlo života. Ježiš predstavoval svetlo, kým bol na tejto zemi. Po Jeho odchode prevzal toto poslanie boží ľud. Ľudia, nad ktorými je vzývané Jeho meno.

Prijal si Pána Ježiša? Tak svieť! Písmo hovorí: Vstaň, zasvieť, veď prišlo tvoje svetlo a sláva Pánova sa zaskvela nad tebou!

Svetlá vo svojich príbytkoch nekladieme tak, aby boli schované. Tým by nespĺňali svoj účel. Práve naopak, dávame ich tak, aby nám slúžili a vrhali svetlo na každého rovnako.

Tak má byť aj človek v Kristu. Ak svetlo vo mne je skôr tmou, je to smutný paradox. Neprinášam úžitok nikomu. Nesvietim tak, aby iní videli cezo mňa Boha.

Nemá to tak byť. Ak slepý vedie slepého, obaja padnú. Nemôžu vidieť prekážky na ceste. Zrania sa, ublížia si.

Skryť Vypnúť reklamu

Tak sme aj my, chceme niekomu pomôcť, no bez Boha nedokážeme nájsť tú správnu cestu. Darmo budem chcieť niekomu vybrať smietku z oka, keď v tom mojom je oveľa väčšia prekážka.

Je prirodzené, že kto má rád tmu, nechce ísť na svetlo, tam je všetko vidno. Jeho oči si zvykli na tmu. Je to však mylný obraz, ktorý trvá len do určitého času.

Raz musí každý prísť k svetlu a prezrieť. Je čas sa zobudiť a byť tým správnym svetlom, ktoré bude pomocou iným!

Prijal si už Ježiša? Ak áno, nech svetlo v tebe je skutočným svetlom a pomocou iným! Používaj tento dar a odkrývaj tmu! Lebo tam, kde je svetlo, každá tma musí odísť.

Nech aj pre každého, kto číta tieto riadky, platí: Pán je moje svetlo a moja spása, koho sa mám báť?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.
Názory

Václav Klaus: Hra so štatistikami, ktorá nikdy neskončí

Je banálne hovoriť, že liečenie nesmie byť svojimi dôsledkami horšie ako sama choroba. Vždy ide o niečo za niečo. Nesprávajme sa tak, ako by to bolo buď - alebo.

Václav Klaus.
Slovensko

Prezident lekárskej komory vyzýva Naďa, aby sa mu ospravedlnil

Kollár tvrdí, že za žiadny svoj ani iný biznis neloboval a ministra vyzýva, aby svoje tvrdenia preukázal.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Európska únia

Európski lídri reagujú na útok nožom v Nice. Macron vyhlásil, že Francúzsko sa svojich hodnôt nevzdá

"Všetci v Európe pociťujeme túto bolesť. Je našou povinnosťou sa spoločne postaviť proti násiliu a proti tým, ktorí sa snažia podnecovať a šíriť nenávisť," uviedol predseda Európskeho parlamentu.

Dejisko útoku, Katedrále Notre-Dame v Nice.