SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Premiér povolil použitie neschváleného lieku na liečbu spinálnej svalovej atrofie

Doteraz ani jedno dieťa nemalo povolenie na použitie tohto lieku, nakoľko liek nie je schválený Európskou liekovou agentúrou.

Riško, ktorý potrebuje lieky. Riško, ktorý potrebuje lieky. (Zdroj: https://www.riskodychaj.sk/)

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini podpísal povolenie použiť neschválený liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie.

Povolil to pre všetky štyri deti, ktoré na liek momentálne čakajú. Uviedol to vo štvrtok pred rokovaním vlády.

Doteraz totiž ani jedno dieťa nemalo povolenie na použitie tohto lieku, nakoľko liek nie je schválený Európskou liekovou agentúrou.

"Keďže sa podarilo nájsť lekárov, ktorí sa podpísali pod žiadosť použiť tento liek pre pacientov, podpísal som povolenie pre všetky štyri deti, s tým, že plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár, ak sa tak rozhodne urobiť," uviedol predseda vlády.

V povolení je podľa Pellegriniho napísaná aj možnosť, že sa rodičia môžu obrátiť na zdravotnú poisťovňu so žiadosťou o preplatenie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Telefonoval som s generálnou riaditeľkou VšZP, nakoľko Amélia z Košíc je poistenkou štátnej poisťovne. V krátkej dobe sa generálna riaditeľka Hlinková stretne s výrobcom lieku aj rodičmi a budú pravdepodobne pozitívne vedieť reagovať na žiadosť o preplatenie," konštatoval.

Jedno z detí je poistencom Dôvery a druhé Unionu. Premiér verí, že aj tieto dve poisťovne budú ochotné uhradiť túto liečbu.

Premiér už nepočítal Riška, na ktorého liečbu už jeho rodičia peniaze vyzbierali. Jeho matka ešte pred tým verejne odmietla pomoc vlády.

Ako premiér uviedol na tlačovom brífingu po stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej lekárskej komory, pre toto povolenie bolo dôležité, aby rezort dostal žiadosti od detí overené a potvrdené lekármi. Do minulého týždňa totiž mali len dve takéto žiadosti. Ani tomu, kto má peniaze, totiž nie je možné podať liek bez povolenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako Pellegrini informoval, proces povoľovania tohto lieku v Európskej únii bol zastavený, čo podľa neho nie je dobré znamenie pre celý proces.

"Niekde je asi problém, keď Európska únia proces zabrzdila," konštatoval.

Pellegrini opäť prisľúbil, že keď liek bude schválený Európskou liekovou agentúrou, Slovensko bude jednou z prvých krajín, ktorá ho okamžite kategorizuje a bude ho v plnej miere hradiť zo zdravotného poistenia.

Tentokrát však štandardný postup podľa neho nie je možné uplatniť, keďže tlak je enormný a pacienti nemôžu viac čakať.

"Konal som v zmysle zákona a po obdržaní žiadostí som to povolenie vydal. Je na zdravotných poisťovniach, ako sa rozhodnú," uviedol.

Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa podľa neho môže podariť s dodávateľom lieku vyjednať nižšie ceny. Pripomenul tiež, že deti majú stále možnosť na bezplatné podanie lieku, o ktoré sa môžu uchádzať u výrobcu.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) rešpektuje rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR povoliť podanie neregistrovaného lieku Zolgensma.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pri posudzovaní žiadosti o úhradu lieku budeme postupovať promptne a zodpovedne. Samozrejme, k možnosti úhrady lieku, budeme pristupovať s náležitou empatiou,“ vyhlásila generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

S úhradou lieku sú spojené viaceré zákonné podmienky. Poisťovňa sa skontaktuje s výrobcom lieku so zámerom dosiahnuť dohodu o spôsobe úhrady lieku.

"Snahou poisťovne bude dohodnúť cenu lieku, splátkový kalendár a v neposlednom rade aj tzv. risk-sharingovú schému," uvádza VšZP.

Poisťovňa zdôrazňuje, že v prípade liečby poistenky so spinálnou svalovou atrofiou neregistrovaným liekom ide o mimoriadnu situáciu a poisťovňa je postavená pred rozhodnutie v atmosfére celospoločenskej objednávky.

"Uvedomujeme si svoj diel zodpovednosti v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti, avšak je úlohou štátnej liekovej politiky zadefinovať postoj k mimoriadne nákladným génovým terapiám, ktorý nateraz chýba. Dôležité je taktiež strategicky a koncepčne uchopiť financovanie takejto náročnej liečby,“ vysvetlila Ľubica Hlinková.

Skryť Vypnúť reklamu

Súvisiace výdavky totiž nie sú kryté žiadnymi finančnými zdrojmi a ich úhrada z rozpočtov zdravotných poisťovní by v budúcnosti, bez dodatočných finančných zdrojov, zásadne ovplyvnila možnosti úhrady liečby pre ostatných pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Relevancia Pellegriniho strany sa ukáže, až keď ju založí, myslí si Hrabko

"Vieme, ako strany súčasnej vládnej koalície brojili proti aktuálnemu generálnemu prokurátorovi, pánovi Čižnárovi, ale to, ako sa správajú teraz, naznačuje, že mu predĺžia funkčné obdobie, hovorí publicista.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Ekonomika

Napriek poklesu trhov svoje investície ľudia výrazne nevyberajú

Súčasná kríza, ktorú vyvolal nový koronavírus, vystrašila sporiteľov a investorov menej ako finančná kríza v minulosti po páde banky Lehman Brothers.

Nastaviť si druhý pilier je pre výnos dôležité.
Slovensko

Skutočné počty otvorených škôl a škôlok prevýšili predbežné odhady

Do materských škôl sa vrátilo približne 70 000 detí (50 percent z celkového počtu), do lavíc v triedach na 1. stupni ZŠ zasadlo 170 000 žiakov (63 percent).

Meranie teploty pred vstupom do školy.
Názory

Chudnite so mnou po piatom týždni: Prirodzené komplikácie

Prešlo iba päť týždňov od chvíle, keď som sa rozhodol schudnúť, ale mám pocit, že ubehlo týždňov sto. Niet divu, že sa dostavili prvé komplikácie.