SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Grécka migračná kríza: Sud strelného prachu pred výbuchom

Guvernér Severnej Egejskej oblasti označil situáciu na ostrove Lesbos za "sud pušného prachu pred výbuchom".

Polícia použila proti protestujúcim migrantom na Lesbose slzný plyn.Polícia použila proti protestujúcim migrantom na Lesbose slzný plyn. (Zdroj: TASR/AP)

Plán gréckej vlády na vybudovanie nových táborov pre migrantov na piatich ostrovoch v Egejskom mori vyvolal zúrivý odpor miestnych obyvateľov, ktorí sa obávajú, že nové zariadenia povzbudia ďalšiu masovú vlnu migrantov z Afriky, Ázie a Stredného východu.

Grécka vláda tvrdí, že nové tábory, ktoré majú byť sprevádzkované najneskôr v júli 2020, zmiernia zúfalé preplnenie v existujúcich táboroch, ktoré boli ostro kritizované medzinárodnou komunitou.

Miestni obyvatelia požadujú, aby boli migranti prevezení do táborov na gréckej pevnine, píše Soeren Kern v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

25. februára 2020 zabránilo viac ako 500 miestnych obyvateľov stavebným robotníkom v prístupe k miestu plánovanej výstavby nového tábora pri mestečku Mantamados na ostrove Lesbos.

Poriadková polícia použila k rozptýleniu davu slzný plyn a omračujúce granáty.

K podobným stretom došlo aj na veľkom gréckom ostrove Chios, ktorý sa nachádza menej ako 20 kilometrov od tureckého pobrežia, odkiaľ každoročne odplávajú desiatky tisíc migrantov v nádeji, že sa im podarí dostať na európsku pevninu.

Nové zariadenie na ostrove Lesbos, ktoré má nahradiť súčasný "otvorený" tábor v Morii, bude tzv. uzavretým táborom, do ktorého bude vstup prísne kontrolovaný.

Migranti budú môcť tento tábor počas dňa opustiť, ale v noci bude uzavretý. Cieľom je kontrolovať každé ich hnutie a zabrániť migrantom v úteku na grécku pevninu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem ostrova Lesbos plánujú grécke orgány vybudovať podobné uzavreté tábory tiež na ostrovoch Chios, Kos, Leros a Samos. Všetky tieto ostrovy sú veľmi blízko tureckého pobrežia.

Existujúci tábor pri meste Moria je rozľahlé zariadenie postavené pre maximálne 3 000 migrantov. V súčasnej dobe je v ňom ubytovaných viac ako 20 000 ľudí, z ktorých približne tretina je mladších ako 18 rokov.

Tábor si vyslúžil rozsiahlu medzinárodnú kritiku za otrasné životné podmienky, v ktorých tam migranti živoria.

Sophie McCann, hovorkyňa neziskovej organizácie Lekári bez hraníc (Médecins Sans Frontières, MSF), to opísala takto:

"Migranti tam žijú v otrasných, prakticky stredovekých podmienkach ... takmer bez prístupu k základným službám, vrátane čistej a teplej vody, elektriny, hygienickým zariadeniam a zdravotnej starostlivosti. Naše lekárske tímy sa denne snažia liečiť následné zhoršenie zdravia migrantov a poruchy ich psychického stavu."

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2016 zaviedli grécke orgány, s plnou podporou EÚ, takzvanú politiku "zadržiavania", ktorá mala migrantov odradiť od preplavenia morského prielivu z Turecka do Grécka.

Táto politika vyžaduje, aby migranti zostali na ostrovoch - bez nádeje na to, že sa pred vybavením ich žiadosti o azyl dostanú na grécku pevninu.

S aktuálnymi desiatkami tisíc žiadostí o azyl sa celý oficiálny azylový systém zadrel. Na gréckych ostrovoch je teraz de facto uväznených približne 40 000 migrantov.

Politika "zadržiavania" veľmi rozhnevala miestnych obyvateľov, ktorí sa sťažujú, že migranti sú zodpovední za raketový nárast počtu trestných činov.

"Miestnym ľuďom je ničený majetok, sú zabíjané ich ovce a kozy, a sú vykrádané ich domovy," povedal Nikos Trakellis, líder komunity v meste Moria.

SkryťVypnúť reklamu

"Pred niekoľkými rokmi, keď bolo na našom ostrove 5 000 migrantov, tak sa nám vtedajšia situácia vôbec nepozdávala. Ale teraz máme pocit, že sa to úradom všetko úplne vymklo z rúk."

V októbri 2019 oznámila grécka vláda plán presunúť 20 000 migrantov z Egejských ostrovov na pevninu. Následný nárast počtu nových migrantov z Turecka však spôsobil, že tábory sú na ostrovoch už zase preplnené.

Grécke orgány vyhlasujú, že sa snažia, aby vyhoveli všetkým: miestnym obyvateľom, migrantom a pritom ešte skupinám obhajujúcim ľudské práva.

"Vláda sa snaží situáciu zmeniť, snaží sa realizovať svoje plány," povedal jeden štátny úradník tlačovej agentúre Reuters.

"Ak nepostavíme nové zariadenia, životné podmienky migrantov na ostrovoch sa nezlepšia."

SkryťVypnúť reklamu

Regionálny guvernér Severnej Egejskej oblasti Kostas Moutzouris, ktorý sa stavia proti vládnemu plánu vybudovať stále tábory pre migrantov na ostrovoch v Egejskom mori, označil situáciu na ostrove Lesbos za "sud pušného prachu pred výbuchom".

Dodal: "Je nevyhnutné vyhlásiť stav núdze."

A potom varoval:

"Bojím sa o bezpečnosť našich ľudí, obyvateľov ostrova Lesbos. Zlepšenie situácie si vyžaduje, aby bola väčšina utečencov premiestnená na grécku pevninu a aby z Turecka už nikto nepřiplouval. Ak sa to nestane, bude to katastrofa."

Hovorca vlády Stelios Petsas, ktorý označil existujúce zariadenia za "časované bomby ohrozujúce verejné zdravie", ďalej povedal:

"Žiadame miestne komunity, aby pochopili, že tieto nové uzavreté zariadenia budú na prospech ako Grécku, tak i pre nich. V posledných rokoch sa medzi nami vyvinul deficit vzájomnej dôvery, a dôveru je potrebné obnoviť. Postavíme uzavreté strediská pre migrantov a tie existujúce zatvoríme . To vám vláda sľubuje."

SkryťVypnúť reklamu

"Nové tábory urýchlia azylové konanie, aby mohli byť tí, ktorí majú na azyl nárok, prevezení na západ a tí, ktorí na azyl nárok nemajú, vrátení do Turecka."

Grécka pravicová vláda pod vedením premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, ktorý nastúpil do svojej funkcie po parlamentných voľbách v júli 2019, zaujala k migrácii tvrdší prístup ako predchádzajúca ľavicová vláda vedená Alexisom Tsiprasom:

- Júl 2019. Nová vláda zrušila prístup žiadateľov o azyl a migrantov bez osobných dokladov k verejnej zdravotnej starostlivosti.

- September 2019. Vláda stanovila prísnejšie kritériá ako pre žiadosť, tak pre schválenie žiadosti o azyl. Rovnako sa zaviazala do konca roka 2020 posilniť bezpečnosť hraníc a vrátiť 10 000 nelegálnych migrantov späť do Turecka.

SkryťVypnúť reklamu

- Október 2019. Grécky parlament schválil nový azylový zákon, ktorý zaviedol rozsiahle zmeny vo vnútroštátnom azylovom systéme, vrátane obmedzenia možností k odvolaniu a uľahčenie vyhostenia neúspešných žiadateľov o azyl.

- November 2019. Vláda oznámila, že sprísni kontroly na gréckych hraniciach a odstráni zápchy v postupoch preverovaní žiadostí o azyl.

- Január 2020. Vláda oznámila výstavbu plávajúceho plotu, ktorý má odradiť migrantov, ktorí priplávajú po mori. Pozdĺž pobrežia Lesbosu bude zriadená 2,7 kilometra dlhá bariéra, ktorá bude vysoká asi 50 centimetrov nad hladinou mora a bude mať svetlá, ktorá ju v noci zviditeľnia. Pokiaľ bude táto bariéra účinná a zníži príval migrantov, mohla by byť predĺžená na 15 alebo i viac kilometrov.

- Február 2020. Grécky parlament schválil zákon upravujúci činnosť všetkých mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa migráciou. Cieľom zákona je zabezpečiť, aby mimovládne organizácie nemali z masovej migrácie zisk a aby ich správanie nebolo "nevhodné a parazitujúce".

SkryťVypnúť reklamu

Kyriakos Mitsotakis nedávno vyhlásil, že Grécko už nie je otvorené každému, kto chce prísť:

"Vítaní sú v Grécku iba tí, ktorých si vyberieme. Tí, ktorí nie sú vítaní, budú vrátení. Trvalo prekazíme operácie ilegálnych pašerákov ľudí, a zabuchneme dvere pred nosom tým, ktorí k nám chcú prísť, hoci nárok na azyl nemajú."

Od roku 2015 vstúpil do Európskej únie cez Grécko viac ako milión migrantov z Afriky, Ázie a Stredného východu.

Dohoda medzi EÚ a Tureckom z marca 2016 tento príval migrantov znížila, ale počet prichádzajúcich v roku 2019 opäť vzrástol potom, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan začal Európe znovu vyhrážať, že ju zaplaví moslimskými migrantmi.

Grécki činitelia sú presvedčení, že Erdoğan osobne riadi migračné toky do Grécka, ako sa mu páči, len aby z Európskej únie vyžmýkal čo najviac peňazí a ďalšie politické ústupky.

SkryťVypnúť reklamu

Grécky minister pre imigráciu Giorgos Koumoutsakos poznamenal, že keď Turecko "neustále opakuje, že sa chystá znovu otvoriť stavidlá masovej migrácii na Západ, migranti toho využívajú, presúvajú sa k hraniciam a čakajú na ich otvorenie".

A dodal: "Európa nesmie ustupovať pred vyhrážkami ani pred vydieraním. Európania by však mali pochopiť situáciu, s ktorou sa Turci stretávajú. Ale na druhej strane si Ankara musí uvedomiť, že toto nie je ten najlepší spôsob, ako s EÚ vyjednávať."

V roku 2019 sa podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dostalo do Grécka približne 60 000 migrantov, čo je priemerne 164 migrantov denne. Takmer 80% z nich priplávalo na ostrovy Chios, Lesbos a Samos.

Tento trend v roku 2020 bohužiaľ pokračuje ďalej: Podľa UNHCR vstúpilo do Grécka počas prvých šiestich týždňov tohto roka viac ako 6 000 migrantov, čo je priemerne 133 denne.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi krajinami pôvodu migrantov sú najviac zastúpené tieto krajiny: Afganistan (50%); Sýria (21%); Kongo (6%) a Irak (3,5%).

Nedávne boje v Idlibe, vojnou zničenej provincii v severozápadnej Sýrii, vyhnali takmer milión ľudí z ich domovov - väčšina z nich sú ženy a deti - ktorí hľadajú útočisko v blízkosti tureckých hraníc.

Turecko, ktoré v súčasnej dobe poskytuje útočisko takmer štyrom miliónom sýrskych utečencov, vyhlásilo, že nový príliv utečencov už nezvládne a opakovane sa vyhrážalo, že opäť otvorí stavidlá masovej migrácii do Európy. (Čo aj urobilo, pozn. KW)

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu