SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Nedotýkajte sa tváre. Koronavírus vstupuje očami, nosom, ústami

Je to jedno z najjednoduchších odporúčaní, a napriek tomu patrí k najťažším z hľadiska dodržiavania.

Dotýkať sa vlastnej tváre je nám prirodzené.Dotýkať sa vlastnej tváre je nám prirodzené. (Zdroj: Pexels.com / Valeria Boltneva )

V polovici rozhovoru o šírení nového koronavírusu sa istý reportér pristihol, ako sa prstami dotýka tváre, bez toho aby si to vôbec uvedomil.

Pošúchanie oka, poškriabanie na nose a nakoniec brada opretá v dlani s prstami na ústach v póze, ktorú preslávila socha Mysliteľ od Augusta Rodina.

To všetko sú typické dotyky na tvári, z ktorých majú teraz odborníci na verejné zdravie husiu kožu, napísal denník The Washington Post.

To preto, že onen reportér si práve počas necelej minúty prešiel rukou po všetkých miestach, kadiaľ si infekčné ochorenie dýchacích ciest - vrátane koronavírusu - nachádzajú cestu do ľudského tela.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa nakazíte chorobou COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje, potom do vášho tela prenikla očami, nosom alebo ústami cez tvárové sliznice, píše server echo24.cz.

Momentálne už nepochybne väčšina divákov a čitateľov videla či počula rady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alebo Stredísk pre kontrolu a prevenciu chorôb, medzi ktorými sa na popredných miestach objavuje "nedotýkajte sa tváre".

Je to jedno z najjednoduchších odporúčaní, a napriek tomu patrí k najťažším z hľadiska dodržiavania.

Ale nie je to tak celkom naša chyba. Tieto zvyky si utvárame prakticky celý život.

"Je veľmi ťažké to zmeniť, pretože ani nevieme, že to robíme," povedal William Sawyer, rodinný lekár v meste Sharonville v Ohiu, ktorý založil neziskovú organizáciu Henry the Hand, ktorá propaguje hygienu rúk.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to zvyk - a zvyky sa ťažko menia."

Obzvlášť to platí pre tie, ktoré sú tak rozšírené ako dotyky tváre.

Štúdia z roku 2015 zistila, že sa dotkneme vlastnej tváre priemerne dvadsaťkrát za hodinu. A 44 percent týchto dotykov zahŕňa kontakt s očami, nosom alebo ústami.

Ako všetky zvyky aj siahanie na tvár s časom silnie. Na začiatku je svrbenie alebo podráždenie, ktoré sa dočasne zmiernia, keď sa poškriabu. A z tejto reakcie sa po nejakom čase stane tik, dodal Sawyer.

Pri týchto dotykoch ale putujú celé légie baktérií, ktoré žijú na našich rukách, kam sa dostali z nášho telefónu, klávesnice, kľučky na dverách alebo ktoréhokoľvek iného miesta.

A dotykom s tvárou majú ako stopári otvorenú cestu do nášho hrdla, dutín a pľúc.

Nedotýkať sa tvárových slizníc v oblasti známej ako T-zóna je možno najdôležitejším krokom, aký môžete urobiť pri bránení infekcii, uviedol Sawyer.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ide o správanie, ktoré by bolo lepšie ako akákoľvek očkovacia látka," dodal.

"Jednoducho prestaňte s tymto jednoduchým správaním. Prestaňte si šúchať oči, škriabať sa, škrabať v nose, olizovať prsty alebo bezmyšlienkovite okusovať koniec ceruzky. To je najúčinnejší spôsob, ako zabrániť pandémii."

Ľudia sa podľa jeho slov nakazia vírusom s väčšou pravdepodobnosťou tak, že sa im zachytí na rukách pri kontakte s kontaminovaným povrchom, a potom sa dotknú tváre, než aby ho vdýchli v kvapôčkach vydechnutých či vykašlaných nakazeným človekom.

"Prenesú ten vírus sami na seba, nie na niekoho iného v druhej časti miestnosti," dodal Sawyer.

Ovšem zmeniť taký zvyk, ako je siahanie na tvár, nie je vôbec jednoduché.

Skryť Vypnúť reklamu

"Človek je stvorený tak, aby si vytváral zvyky," povedal profesor psychológie Elliot Berkman z Oregonskej univerzity, ktorý študuje zvyky, zlozvyky a ľudské správanie.

"Keď sa taký zvyk snažíme zmeniť, plávame proti prúdu evolučnej histórie."

Nestačí ľuďom jednoducho povedať, aby prestali, uviedol Berkman.

Ľudia musia byť schopní na svoj zvyk vyzrieť - alebo si vytvoriť iný.

Jedným zo spôsobov je zmeniť niečo vo svojom prostredí. Nosiť niečo na rukách alebo tvári - nemusí to byť rúška, ak nie ste chorí - čo môže poslúžiť ako pripomienka, ktorá preruší zautomatizovaný pohyb.

Ak sa potrebujete poškriabať na tvári, najprv si prst obaľte papierovou vreckovkou.

Snažte sa vyhnúť dotykom holých rúk - ale nosiť rukavice nie je všeliekom, pretože aj ony môžu prenášať baktérie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

1 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

2 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

4 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

19 h