BRATISLAVA - Muž, u ktorého sa potvrdila prvá nákaza novým koronavírusom na Slovensku, je z okolia Malaciek.
Vo svojom statuse na sociálnej sieti o tom informoval primátor okresného mesta Juraj Říha.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po piatkovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve vnútra potvrdil, že nakazený muž býva v obci Kostolište vzdialenej necelé tri kilometre od okresného mesta a pracoval vo Vysokej pri Morave.
Jeho manželku a syna previezli do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch. Odobrali im vzorky, či tiež nemajú ochorenie COVID-19. Vzorky budú vyšetrené čo najskôr.
Potvrdil aj, že syn bol pred niekoľkými dňami v Benátkach.
Má zápal pľúc
Muž má aj zápal pľúc. Premiér deklaruje, že pacientovi je podávaná adekvátna liečba, muž komunikuje a naznačuje, že mu je lepšie. Premiér zároveň potvrdil, že sa zatiaľ nepodarilo odhaliť takzvaného "pacienta nula".
Ako tvrdí, bude to jasné až po výsledkoch odobratých vzoriek syna nakazeného muža, ktorý bol pred pár dňami v Benátkach a môže byť potenciálnym nositeľom ochorenia.
Vedenie Malaciek situáciu sleduje a prijíma opatrenia. Na 15.00 h zvolal primátor krízový štáb.
"Okrem iného sa zisťuje, kto prišiel do kontaktu s infikovanou osobou," uvádza mesto na webovej stránke.
Samospráva zároveň vyzýva obyvateľov, aby zachovali pokoj a dôsledne dodržiavali hygienické pravidlá.
Zakázané budú lety do Talianska i návštevy nemocníc
Od pondelka (9. 3.) budú zakázané lety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk.
Rovnako zakázané budú aj návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, uviedol Pellegrini po zasadnutí krízového štábu.
Zároveň odporúča Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí.
Na slovenských letiskách budú naďalej preventívne merať ľuďom teplotu. Na hraniciach s Rakúskom bude od piatkového popoludnia a cez víkend informačná kampaň, povedala po zasadnutí ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).
Premiér vyzval Slovákov, aby zvážili, či odcestujú cez víkend do lyžiarskych stredísk v Rakúsku a Taliansku.
V prípade prvého potvrdeného prípadu nákazy koronavírusom je infikovaný 52-ročný muž, ktorý sa podľa všetkého nakazil tzv. sekundárnym prenosom. Pacient je hospitalizovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na bratislavských Kramároch.
Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa má ochorenie ľahší priebeh.
Koronavírus sa nepotvrdil u pacientov v Prešove
Ani u jedného zo štyroch pacientov, ktorých hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove, sa nepotvrdil nový koronavírus, informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.
"Všetci pacienti, ktorí boli v utorok hospitalizovaní na oddelení infektológie vo FNsP J. A. Reimana v Prešove s podozrením na koronavírus, sú v poriadku. Dnes sme dostali výsledky testov. Ani u jedného z pacientov sa vírus nepotvrdil, všetky výsledky sú negatívne a pacienti boli prepustení do domáceho liečenia," uviedla Cenková.
Pacienti mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu, vrátili sa z Talianska a Holandska a zároveň vykazovali príznaky miernej chrípky.
Ľudia by mali obmedziť návštevy lekárov a využívať eRecept
Občania by mali v tomto období, aj v súvislosti so šírením koronavírusu, prioritne využívať službu eRecept a obmedziť návštevy lekárov. Vyzýva k tomu Národné centrum zdravotníckych informácií (NZCI).
Ako uvádza, táto služba umožňuje ľuďom zavolať svojmu lekárovi z domu a nemusia ho navštíviť v ambulancii.
"Odporúčame ľuďom, najmä starším, aby v tomto období nechodili, ak to nie je nevyhnutné, k svojim lekárom. Pokiaľ užívajú akékoľvek lieky a potrebujú si ich dať predpísať, môžu zatelefonovať do ambulancie a lekár im vystaví eRecept. Vyhnú sa tak kontaktu s ľuďmi v plných čakárňach," povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
Doteraz pritom bolo predpísaných vyše 115 miliónov eReceptov, čo podľa centra svedčí o tom, že pacienti si na ne zvykli.
Elektronické zdravotníctvo má v súčasnosti kľúčový význam pri ochrane pacienta pred infekčným ochorením aj podľa viceprezidentky Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Michaely Macháčovej.
"A to tak, že pacient z pohodlia domova zavolá svojmu lekárovi, ktorý chronické lieky odporučil, a ten ich elektronicky odošle. Pacient si ich môže v ktorejkoľvek lekárni následne vybrať. Systém ezdravie napomáha v prevencii a zároveň nezaťažuje chronických pacientov a seniorov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou, zbytočnou 'turistikou' po ambulanciách," uviedla.