SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V západnej časti Nemecka vztýčia prvú sochu Lenina

"Je to predstaviteľ násilia, útlaku, teroru a nesmierneho ľudského utrpenia," uviedla gelsenkirchenská radnica, prečo sochu nechce povoliť. Súd však rozhodol inak.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Tomáš Kubuš)

BERLÍN - V západonemeckom meste Gelsenkirchen čoskoro vztýčia sochu ruského revolučného vodcu Vladimira Lenina.

Stane sa tak po dlhom zápase medzi ľavicovou Marxisticko-leninskou stranou Nemecka (MLPD) a tamojším magistrátom, informoval v piatok denník The Guardian.

Gelsenkirchen ležiace v srdci Porúria, niekdajšom priemyselnom centre Nemecka, bude prvým západonemeckým mestom so sochou tohto zakladateľa bývalej Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ).

Zatiaľ čo sochy Lenina v minulosti dominovali námestiam miest a obcí východnej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), predpokladá sa, že v západnom Nemecku nebola vo verejnom priestore vztýčená žiadna.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd dal MLPD povolenie na osadenie kovovej sochy Lenina pred jej ústredím v Gelsenkirchene.

Radnica sa tomu pokúšala zabrániť a nariadila zastavenie výstavby piedestálu, na ktorom má socha spočívať. Magistrát tvrdí, že Lenin je nevhodnou osobnosťou, ktorá by sa v meste nemala oslavovať.

"Je to predstaviteľ násilia, útlaku, teroru a nesmierneho ľudského utrpenia. Preto nie je zlučiteľný so slobodným, demokratickým ústavným poriadkom Nemecka. Je symbolom boja proti našim hodnotám," uviedla gelsenkirchenská radnica vo vyhlásení.

Predsedníčka MLPD Gabi Fechtnerová pre nemecké médiá povedala: "Sme naozaj šťastní. Gelsenkirchen je robotnícke mesto a Lenin sa sem hodí veľmi dobre." Sochu slávnostne odhalia 14. marca, pričom sa očakáva, že udalosť priláka ľavicových stúpencov z celej krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Železná socha s výškou 2,2 metra však nie je nová; zhotovili ju ešte v 30. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. MLPD ju prostredníctvom online aukcie zakúpila z nemenovaného mesta v Česku. Cenu sochy ústredie strany nezverejnilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Marian Kechlibar: Republika zasiahnutá do srdca

O zlých vzťahoch medzi islamom a sekulárnou časťou Francúzskej republiky sa konečne aspoň oficiálne hovorí. Otázka je, či nie je príliš neskoro.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Erdogan urážal Macrona, ten reagoval povolaním veľvyslanca

Napätie medzi týmito dvoma svetovými lídrami sa stupňuje, turecký prezident však zašiel naozaj priďaleko. Bude francúzsky prezident ten, ktorý ho zastaví?

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a francúzsky prezident Emmanuel Macron na snímke z januára 2020 z konferencie o Líbyi v Berlíne.
Slovensko

Počet otestovaných za dva dni prekročil 121-tisíc

V pilotnej fáze testovania zatiaľ odhalili 4 432 infekčných osôb.

Koronavírus na Slovensku: Čakanie na testovanie v Bobrove.
Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.