SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V západnej časti Nemecka vztýčia prvú sochu Lenina

"Je to predstaviteľ násilia, útlaku, teroru a nesmierneho ľudského utrpenia," uviedla gelsenkirchenská radnica, prečo sochu nechce povoliť. Súd však rozhodol inak.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Tomáš Kubuš)

BERLÍN - V západonemeckom meste Gelsenkirchen čoskoro vztýčia sochu ruského revolučného vodcu Vladimira Lenina.

Stane sa tak po dlhom zápase medzi ľavicovou Marxisticko-leninskou stranou Nemecka (MLPD) a tamojším magistrátom, informoval v piatok denník The Guardian.

Gelsenkirchen ležiace v srdci Porúria, niekdajšom priemyselnom centre Nemecka, bude prvým západonemeckým mestom so sochou tohto zakladateľa bývalej Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ).

Zatiaľ čo sochy Lenina v minulosti dominovali námestiam miest a obcí východnej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), predpokladá sa, že v západnom Nemecku nebola vo verejnom priestore vztýčená žiadna.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd dal MLPD povolenie na osadenie kovovej sochy Lenina pred jej ústredím v Gelsenkirchene.

Radnica sa tomu pokúšala zabrániť a nariadila zastavenie výstavby piedestálu, na ktorom má socha spočívať. Magistrát tvrdí, že Lenin je nevhodnou osobnosťou, ktorá by sa v meste nemala oslavovať.

"Je to predstaviteľ násilia, útlaku, teroru a nesmierneho ľudského utrpenia. Preto nie je zlučiteľný so slobodným, demokratickým ústavným poriadkom Nemecka. Je symbolom boja proti našim hodnotám," uviedla gelsenkirchenská radnica vo vyhlásení.

Predsedníčka MLPD Gabi Fechtnerová pre nemecké médiá povedala: "Sme naozaj šťastní. Gelsenkirchen je robotnícke mesto a Lenin sa sem hodí veľmi dobre." Sochu slávnostne odhalia 14. marca, pričom sa očakáva, že udalosť priláka ľavicových stúpencov z celej krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Železná socha s výškou 2,2 metra však nie je nová; zhotovili ju ešte v 30. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. MLPD ju prostredníctvom online aukcie zakúpila z nemenovaného mesta v Česku. Cenu sochy ústredie strany nezverejnilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Relevancia Pellegriniho strany sa ukáže, až keď ju založí, myslí si Hrabko

"Vieme, ako strany súčasnej vládnej koalície brojili proti aktuálnemu generálnemu prokurátorovi, pánovi Čižnárovi, ale to, ako sa správajú teraz, naznačuje, že mu predĺžia funkčné obdobie, hovorí publicista.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Ekonomika

Napriek poklesu trhov svoje investície ľudia výrazne nevyberajú

Súčasná kríza, ktorú vyvolal nový koronavírus, vystrašila sporiteľov a investorov menej ako finančná kríza v minulosti po páde banky Lehman Brothers.

Nastaviť si druhý pilier je pre výnos dôležité.
Slovensko

Skutočné počty otvorených škôl a škôlok prevýšili predbežné odhady

Do materských škôl sa vrátilo približne 70 000 detí (50 percent z celkového počtu), do lavíc v triedach na 1. stupni ZŠ zasadlo 170 000 žiakov (63 percent).

Meranie teploty pred vstupom do školy.
Názory

Chudnite so mnou po piatom týždni: Prirodzené komplikácie

Prešlo iba päť týždňov od chvíle, keď som sa rozhodol schudnúť, ale mám pocit, že ubehlo týždňov sto. Niet divu, že sa dostavili prvé komplikácie.