SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Talianska vláda oznámila uzavretie Lombardska a ďalších oblastí

Dramatický nárast nakazených hlási Francúzsko. V Číne sa zrútil hotel s ľuďmi v karanténe. Vynaliezaví českí turisti rozčúlili premiéra Babiša.

Záchranári prehľadávajú trosky hotela. Záchranári prehľadávajú trosky hotela. (Zdroj: TASR/AP)

RÍM - Taliansko v boji proti šíreniu nového koronavírusu uzavrelo v nedeľu región Lombardsko a ďalšie oblasti na severe krajiny. Vzhľadom na prísne obmedzenia pohybu sa vo faktickej karanténe na takmer mesiac ocitlo viac než 15 miliónov ľudí, teda asi štvrtina populácie Talianska.

Na základe výnosu vlády okrem toho uzavrú múzeá, divadlá, kiná a ďalšie kultúrne ustanovizne v celom Taliansku. Informácie priniesli svetové agentúry a ďalšie médiá.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v noci na nedeľu oznámil, že podpísal nariadenie vlády zavádzajúce bezprecedentné opatrenia, ku ktorým patrí obmedzenie cestovania do určených oblastí i vycestovania z nich do 3. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Vládny dekrét sa týka celého Lombardska a 14 provincií v ďalších regiónoch Piemont, Benátsko, Emilia-Romagna a Marky. Týkať sa tak bude aj lombarského hlavného mesta a finančnej metropoly krajiny Milána či turistami vyhľadávaných Benátok.

Ľudia nebudú môcť vstupovať ani vystupovať z uzavretých zón bez "vážneho" dôvodu, ktorý nemožno odložiť, ako je naliehavá práca alebo rodinné záležitosti, uviedli noviny Corriere della Sera. Miestnym obyvateľom, ktorí odcestovali z týchto regiónov, však umožnia návrat domov.

V určených oblastiach budú uzavreté múzeá, športové centrá, plavárne, nočné kluby, kasína či lyžiarske strediská. Kaviarne a reštaurácie môžu zostať otvorené, ak môžu zabezpečiť, že ich zákazníci budú sedieť najmenej meter od seba.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí v týchto oblastiach budú vyzývať, aby zostali doma čo najviac, ako to je možné, a tým, ktorí porušia karanténu, budú hroziť tri mesiace väzenia.

Taliansko je v Európe najviac postihnuté koronavírusom SARS-CoV-2 a v sobotu hlásilo ostrý nárast nových prípadov nákazy. V krajine doposiaľ evidujú 233 úmrtí, čo je najviac mimo Číny, a najmenej 5883 infikovaných.

Karanténne opatrenia sa dosiaľ týkali len približne 50.000 ľudí v severnom Taliansku, pripomína stanica BBC. Teraz budú podľa Conteho rozšírené o Lombardsko a provincie Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro e Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano Cusio Ossola, Vercelli, Padova, Treviso a Benátky.

Takéto opatrenia pripomínajú opatrenia prijaté v stredočínskej provincii Chu-pej, ktorej takmer 60 miliónov obyvateľov je v karanténe od konca januára, keď sa čínska vláda usilovala rýchlo zamedziť šíreniu vírusu, ktorý sa po prvý raz objavil v decembri v provinčnej metropole Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúčala Taliansku, aby sa dôrazne zameralo na opatrenia na zabránenie šíreniu vírusu.

V Taliansku medzičasom hlásia nakazených koronavírusom zo všetkých 22 regiónov a prvé úmrtia zaznamenávajú aj na chudobnejšom i zdravotnícky horšie vybavenom juhu krajiny, píše agentúra AFP. Približuje tiež, že Taliansko má podľa údajov Svetovej banky druhé najstaršie obyvateľstvo na svete po Japonsku, pričom starší ľudia sú zjavne viac náchylnejší na závažný priebeh ochorenia Covid-19 spôsobovaného novým koronavírusom.

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 už 233 ľudí. Nákaza sa potvrdila u takmer 6000 osôb.

AFP v sobotu uviedla, že koronavírusom nového typu sa v Taliansku nakazil aj príslušník amerického námorníctva pôsobiaci v Neapoli na juhu krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Ide súčasne o prvý prípad na vírus pozitívne testovaného vojaka jednotiek americkej armády dislokovaných v Európe.

Ako deklarovalo velenie amerických jednotiek v Európe, vojak je v domácej karanténe. Zisťuje sa, s kým bol v kontakte a závislosti od toho budú prijaté ďalšie opatrenia.

AFP pripomenula správu z 26. februára, že na koronavírus bol pozitívne testovaný aj príslušník americkej jednotky pôsobiacej v Južnej Kórei.

Taliansko a Južná Kórea patria ku krajinám, ktoré - po Číne - hlásia najvyšší počet nakazených koronavírusom SARS-CoV-2.

Výrazný nárast prípadov hlási Francúzsko

Dramatický nárast počtu nakazených hlási Francúzsko, kde ich počet za uplynulých 24 hodín stúpol z 336 na 949.

Francúzske zdravotné úrady zaznamenali za posledných 24 hodín aj ďalších päť úmrtí, čím ich celkový počet v krajine narástol na 16.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky obete - 11 mužov a päť žien - mali už pred nakazením koronavírusom nového typu iné závažné zdravotné problémy.

Výsledky testov na nový koronavírus sú na Malte pozitívne u ďalších dvoch ľudí, čím sa počet nakazených na tomto stredomorskom ostrove zvýšil na tri.

Po tom, ako maltské úrady v sobotu dopoludnia potvrdili prvý prípad nákazy u 12-ročného dievčaťa, podvečer informovali, že výsledky testov sú pozitívne aj u jeho rodičov.

Minister zdravotníctva Chris Fearne spresnil, že ide o dievča talianskeho pôvodu, ktoré žije na Malte so svojou rodinou. Uviedol, že rodina na prelome februára a marca navštívila severné Taliansko a na Maltu sa vracala cez Rím.

Česko má už 26 prípadov nákazy

Nemocnice Na Bulovce ohlásila dnes večer ďalších päť pozitívnych pacientov na koronavírus. Na twitteri to večer uviedol minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO).

SkryťVypnúť reklamu

Počet nakazených v Českej republike tým stúpol na 26, píše server echo24.cz.

"Koronavírus sa tiež potvrdil u manželského páru, ktorý bol v kontakte s nakazenou ženou v Rakúsku, tá sa vrátila z Bostonu. U troch sa prejavili klinické príznaky, dvaja pacienti sú bez ťažkostí. Teraz sú všetci v domácej karanténe," uviedol Vojtěch.

Povinná karanténa po návrate z Talianska sa rozšíri aj na cudzincov, ktorí majú v Českej republike trvalý alebo prechodný pobyt, informoval na tlačovej konferencii premiér Andrej Babiš.

Cudzinci s trvalým alebo prechodným pobytom v Česku (nad 90 dní), ktorí sa od 7. marca vrátia z Talianska, musia zatelefonovať svojmu lekárovi, ktorý nariadi 14 dní karantény. Existujú niektoré výnimky, opatrenia sa netýkajú napríklad rušňovodičov alebo pilotov.

Policajti a hasiči budú podľa Babiša od pondelka všetkým osobám prekračujúcim hranice rozdávať letáky a vykonávať náhodné kontroly na vybraných 10 hraničných priechodoch, budú náhodne merať teplotu.

SkryťVypnúť reklamu

Týka sa to aj vlakových staníc alebo letísk. Leták dostane tiež každý cestujúci medzinárodných vlakových spojov, informácie budú aj na odpočívadlách a čerpacích staniciach smerom z Nemecka a Rakúska, informuje portál Novinky.cz.

Vynaliezaví Česi rozčúlili premiéra Babiša

Česi našli spôsob, ako obísť nariadenie vlády a vyhnúť sa po návrate z Talianska karanténe, píše server echo24.cz.

Keďže začalo opatrenie platiť až od piatkovej polnoci, snažili sa niektorí turisti prekročiť české hranice ešte počas piatkového večera, vďaka čomu sa vyhli povinnej štrnásťdňovej karanténe, ktorá môže veľmi skomplikovať napríklad pracovný život.

Takéto prípady zmapovala napríklad Česká televízia.

"O tretej nám volal kamarát zo Zlína, čo sa deje. Nažhavili sme internet, pretože máme cestovnú kanceláriu a obvolali sme ľudí a vyrazili sme, aby sme do polnoci stihli byť tu. Sme síce zo Zlína, ale išli sme na Rozvadov, aby sme čo najrýchlejšie boli na českom signále," povedal muž pre ČT.

SkryťVypnúť reklamu


Premiéra Andreja Babiša (ANO) takéto správanie rozčúlilo a vyjadril sa k nemu na sobotňajšej tlačovej konferencii.

"Videl som v televízii, že niektorí sa chvália tým, že sa okamžite vrátili a stihli to ešte do polnoci. Prosím vás. To je opatrenie v prospech zdravia všetkých našich občanov. Nechápem vôbec, prečo to ten pán v televízii hovoril. Bolo by dobré, keby sa tí, čo sa vracali, aby sa vyhli karanténe, aby boli solidárni," povedal Babiš.

V Číne sa zrútil hotel určený na karanténu osôb

Približne 70 ľudí uviazlo v ruinách hotela, ktorý sa v sobotu večer zrútil vo východočínskej provincii Fu-ťien. Hotel bol využívaný na karanténu osôb, ktoré prišli do kontaktu s ľuďmi infikovanými novým koronavírusom SARS-CoV-2.

S odvolaním sa na vyhlásenie miestnej administratívy o tom informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Hotel Sin-ťia v prímorskom meste Čchüan-čou sa zrútil o 19:30 h. miestneho času, pričom podľa miestnej vlády sa za prvú hodinu a pol záchranných prác podarilo spod sutín vyslobodiť 23 osôb.

Budova s 80 izbami bola pritom len nedávno premenená na karanténne centrum pre osoby podozrivé z nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, uviedol denník People's Daily (Žen-min ž'-pao) čínskej komunistickej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu