SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Nula nakazených, chvastá sa KĽDR. Experti tušia možnú katastrofu

Odborníci považujú kórejskú nulu za vysoko nepravdepodobnú. Severná Kórea zdieľa s Čínou hranicu dlhú takmer tisíc päťsto kilometrov a dlhodobo sa vyznačuje katastrofálnym stavom zdravotníctva.

Kim pozoruje vojenské cvičenie. Vojaci za ním majú rúšky, on nie.Kim pozoruje vojenské cvičenie. Vojaci za ním majú rúšky, on nie. (Zdroj: SITA/AP)


PCHONGJANG - Severokórejská propaganda v ére koronavírusu ide na plné obrátky.

Totalitný režim tvrdí, že v krajine nie je ani jeden nakazený človek a pýši sa tvrdými opatreniami proti zavlečeniu nákazy.

Odborníci sa však obávajú, že choroba už v komunistickej ríši Kim Čong-una je a vzhľadom k úbohý stav tamojšieho zdravotníctva môže spôsobiť katastrofu, píše server idnes.cz.

Kim Čong-un stojí v koženom kabáte a mohutnej baranici pri ďalekohľade a sleduje vojenské manévre. Na rozdiel od vojakov za ním nemá na ústach rúšku.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotografia, ktorú koncom februára zverejnila severokórejská tlačová agentúra KCNA, do značnej miery vypovedá o dianí v najpevnejšej diktatúre sveta za čias koronavírusu.

Severná Kórea sa prezentuje ako nedobytná pevnosť uprostred šíriacej sa nákazy.

Čína, kde sa koronavírus objavil prvýkrát, hlási vyše 80 000 prípadov. Susedná Južná Kórea cez tri a pol tisíc.

KĽDR nula.

Aspoň podľa toho, čo sa objaví v štátnych médiách. Skutočné čísla sú podľa agentúry AP štátnym tajomstvom.

Odborníci považujú kórejskú nulu za vysoko nepravdepodobnú.

Severná Kórea zdieľa s Čínou hranicu dlhú takmer tisíc päťsto kilometrov a dlhodobo sa vyznačuje katastrofálnym stavom zdravotníctva. Ak sa nákaza do tajnostkárskej krajina dostala, mohlo by to znamenať skutočnú katastrofu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Medzinárodné spoločenstvo bohužiaľ o šírení koronavírusu v Severnej Kórei nevie vôbec nič," cituje agentúra AP odborníčku na východnú Áziu Jessicu Leeovú z washingtonského think tanku Quincy Institute for Responsible Statecraft.

"Skutočnosť, že o miere nákazy či úmrtia v KĽDR nič nevieme, je nesmierne znepokojujúca. Ak sa na tom nič nezmení, môže to mať vážne dôsledky na verejné zdravie," dodáva.

"Žiadne výnimky"

Severokórejská propaganda tvrdí, že krajina je v boji s koronavírusom extrémne ostražitá a označuje ju za otázku "národnej existencie".

Pchjongjang zakázal zahraničným turistom vstup do krajiny, ruší vyučovanie, do karantény poslal stovky cudzincov aj tisíce Severokórejčanov, ktorí sa vrátili z cudziny.

Skryť Vypnúť reklamu

Zavrel takmer všetky priechody na hranici s Čínou a zmobilizoval tisícky zdravotníkov, ktorí majú vyšetrovať občanov a tých s príznakmi posielať do izolácie.

Médiá plnia fotky doktorov, zdravotníkov a hygienikov v ochranných oblekoch, ako dezinfikujú električky a autobusy.

"V rámci štátneho antiepidemického sytému nesmú byť povolené žiadne výnimky," vyhlásil na zasadnutí politbyra Kim Čong-un.

Predstavitelia štátu podľa neho musia "uzavrieť všetky možné kanály, ktorými si vírus môže nájsť cestu".

Za hranicami rastie presvedčenie, že na to už je neskoro. Naznačuje to aj rozhodnutie uzavrieť hranice s Čínou, ktorá je hlavným politickým i ekonomickým spojencom režimu.

V Číne tiež pracovali desaťtisíce severokórejských gastarbeiterov, ktorí sa z rozhodnutia OSN mali do konca decembra vrátiť domov. Koľko z nich tak skutočne urobilo, nikto nevie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Som si stopercentne istý, že v Severnej Kórei už nakazení sú," myslí si juhokórejský expert na dianie v KĽDR Nam Sung-wook.

Tiež čínsky veľvyslanec pri OSN Čang ton nedávno vyhlásil, že vírus už Severnú Kóreu "negatívne zasiahol". Detaily si však nechal pre seba.

Režim to prežije, veštia experti

Expertov znepokojuje predovšetkým stav severokórejského zdravotníctva a nedostatočné zásoby zdravotníckeho materiálu.

Rad obyvateľov na vidieku nemá prístup k lekárovi a hygienickým potrebám, 43 percent populácie trpí podvýživou.

"Severná Kórea by bola bezmocná," okomentoval možnosť epidémie Nam Sung-woook.

Uzavretie hraníc navyše ohrozuje už tak chatrnú ekonomiku. Kimov režim však môže byť podľa expertov pokojný. Koronavírus nejskôr žiadne politické zmeny nevyvolá.

Skryť Vypnúť reklamu

"Severná Kórea nad svojimi obyvateľmi udržuje silnú kontrolu. Vďaka tomu si udržala moc aj počas obdobia ,namáhavého pochodu,' keď zomreli dva až tri milióny ľudí," pripomína juhokórejský analytik Oh Gyeong-seob desivý hladomor z 90-tych rokov.

"Nespokojnosť s Kim Čong-unom možno vzrastie, ale rozhodujúcu ranu mu to nezasadí," predpovedá Oh.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Škola, na ktorej strieľala žiačka 6. triedy.

Je požehnaním, že ranení nie sú v ohrození života, povedal lekár.

4 h
Ilustračné foto.

V počte obetí pomernom na počet obyvateľov je Slovensko za posledné dva týždne na piatom mieste v Európskej únii. V počte nových prípadov sme na tom oveľa lepšie.

5 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 86-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

8 h
Minister Lengvarský a Ján Mikas.

Od 10. mája bude stále platiť zákaz vychádzania po 21:00, podmienky pre fungovanie fitnescentier, ako aj gastroprevádzok ostávajú nezmenené. „Naším cieľom je postupne otvoriť veci, ktoré sa otvoriť dajú bez epidemiologického rizika,” konštatoval Mikas.

8 h