PCHONGJANG - Severokórejská propaganda v ére koronavírusu ide na plné obrátky.
Totalitný režim tvrdí, že v krajine nie je ani jeden nakazený človek a pýši sa tvrdými opatreniami proti zavlečeniu nákazy.
Odborníci sa však obávajú, že choroba už v komunistickej ríši Kim Čong-una je a vzhľadom k úbohý stav tamojšieho zdravotníctva môže spôsobiť katastrofu, píše server idnes.cz.
Kim Čong-un stojí v koženom kabáte a mohutnej baranici pri ďalekohľade a sleduje vojenské manévre. Na rozdiel od vojakov za ním nemá na ústach rúšku.
Fotografia, ktorú koncom februára zverejnila severokórejská tlačová agentúra KCNA, do značnej miery vypovedá o dianí v najpevnejšej diktatúre sveta za čias koronavírusu.
Severná Kórea sa prezentuje ako nedobytná pevnosť uprostred šíriacej sa nákazy.
Čína, kde sa koronavírus objavil prvýkrát, hlási vyše 80 000 prípadov. Susedná Južná Kórea cez tri a pol tisíc.
KĽDR nula.
Aspoň podľa toho, čo sa objaví v štátnych médiách. Skutočné čísla sú podľa agentúry AP štátnym tajomstvom.
Odborníci považujú kórejskú nulu za vysoko nepravdepodobnú.
Severná Kórea zdieľa s Čínou hranicu dlhú takmer tisíc päťsto kilometrov a dlhodobo sa vyznačuje katastrofálnym stavom zdravotníctva. Ak sa nákaza do tajnostkárskej krajina dostala, mohlo by to znamenať skutočnú katastrofu.
"Medzinárodné spoločenstvo bohužiaľ o šírení koronavírusu v Severnej Kórei nevie vôbec nič," cituje agentúra AP odborníčku na východnú Áziu Jessicu Leeovú z washingtonského think tanku Quincy Institute for Responsible Statecraft.
"Skutočnosť, že o miere nákazy či úmrtia v KĽDR nič nevieme, je nesmierne znepokojujúca. Ak sa na tom nič nezmení, môže to mať vážne dôsledky na verejné zdravie," dodáva.
"Žiadne výnimky"
Severokórejská propaganda tvrdí, že krajina je v boji s koronavírusom extrémne ostražitá a označuje ju za otázku "národnej existencie".
Pchjongjang zakázal zahraničným turistom vstup do krajiny, ruší vyučovanie, do karantény poslal stovky cudzincov aj tisíce Severokórejčanov, ktorí sa vrátili z cudziny.
Zavrel takmer všetky priechody na hranici s Čínou a zmobilizoval tisícky zdravotníkov, ktorí majú vyšetrovať občanov a tých s príznakmi posielať do izolácie.

Médiá plnia fotky doktorov, zdravotníkov a hygienikov v ochranných oblekoch, ako dezinfikujú električky a autobusy.
"V rámci štátneho antiepidemického sytému nesmú byť povolené žiadne výnimky," vyhlásil na zasadnutí politbyra Kim Čong-un.
Predstavitelia štátu podľa neho musia "uzavrieť všetky možné kanály, ktorými si vírus môže nájsť cestu".
Za hranicami rastie presvedčenie, že na to už je neskoro. Naznačuje to aj rozhodnutie uzavrieť hranice s Čínou, ktorá je hlavným politickým i ekonomickým spojencom režimu.
V Číne tiež pracovali desaťtisíce severokórejských gastarbeiterov, ktorí sa z rozhodnutia OSN mali do konca decembra vrátiť domov. Koľko z nich tak skutočne urobilo, nikto nevie.
"Som si stopercentne istý, že v Severnej Kórei už nakazení sú," myslí si juhokórejský expert na dianie v KĽDR Nam Sung-wook.
Tiež čínsky veľvyslanec pri OSN Čang ton nedávno vyhlásil, že vírus už Severnú Kóreu "negatívne zasiahol". Detaily si však nechal pre seba.
Režim to prežije, veštia experti
Expertov znepokojuje predovšetkým stav severokórejského zdravotníctva a nedostatočné zásoby zdravotníckeho materiálu.
Rad obyvateľov na vidieku nemá prístup k lekárovi a hygienickým potrebám, 43 percent populácie trpí podvýživou.
"Severná Kórea by bola bezmocná," okomentoval možnosť epidémie Nam Sung-woook.
Uzavretie hraníc navyše ohrozuje už tak chatrnú ekonomiku. Kimov režim však môže byť podľa expertov pokojný. Koronavírus nejskôr žiadne politické zmeny nevyvolá.
"Severná Kórea nad svojimi obyvateľmi udržuje silnú kontrolu. Vďaka tomu si udržala moc aj počas obdobia ,namáhavého pochodu,' keď zomreli dva až tri milióny ľudí," pripomína juhokórejský analytik Oh Gyeong-seob desivý hladomor z 90-tych rokov.
"Nespokojnosť s Kim Čong-unom možno vzrastie, ale rozhodujúcu ranu mu to nezasadí," predpovedá Oh.
Argentína oznámila prvé úmrtie v Latinskej Amerike, v Číne počet nakazených naďalej klesá
BUENOS AIRES - V dôsledku nákazy novým koronavírusom zomrel v Argentíne 64-ročný muž, oznámilo v sobotu tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Ide o prvé takéto úmrtie v Latinskej Amerike, informujú agentúry AP a AFP.
Ministerstvo uviedlo, že pacient žil v metropole Buenos Aires a ochorenie COVID-19 uňho potvrdili po tom, ako sa po nedávnej ceste do Európy sťažoval na kašeľ, horúčku a bolesť hrdla.
Pacient podľa oznámenia už pred nákazou vírusom trpel diabetom, vysokým krvným tlakom a chronickou bronchitídou, pričom mal ťažkosti s obličkami.
Muž sa z Európy vrátil 25. februára, informovalo ministerstvo bez spresnenia, ktorú krajinu alebo krajiny navštívil. Príznaky ochorenia sa uňho objavili o tri dni neskôr a lekársku pomoc vyhľadal v stredu 4. marca, odkedy bol na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Argentínski predstavitelia uviedli, že tento muž nebol jedným z deviatich ľudí, ktorých nákazu novým koronavírusom predtým v krajine hlásili.
Z iných krajín regiónu oznámilo v sobotu päť nových prípadov nákazy Peru, kde sa počet infikovaných zvýšil na šesť. Čile hlásilo nárast počtu infikovaných z päť na sedem. Prvý prípad infekcie oznámili v Paraguaji, kde ide o 32-ročného muža, ktorý sa vrátil z Ekvádoru a je všeobecne v dobrom zdravotnom stave.
V Ekvádore boli testy dosiaľ pozitívne u 14 osôb a v krajine evidujú ďalších 122 prípadov podozrenia. Potvrdené prípady nákazy už hlásili aj Mexiko, Brazília, Kolumbia, Kostarika a Dominikánska republika.
Čína ohlásila 44 nových prípadov nákazy koronavírusom počas soboty. Choroba si vyžiadala 27 obetí. Deň predtým nahlásili 99 nových prípadov a 28 obetí.
Celkový počet obetí tým v pevninskej časti Číny stúpol na 3097. Od prepuknutia epidémie v čínskom meste Wu-chan vlani v decembri sa v pevninskej Číne nakazilo takmer 80 700 ľudí.
(zdroj: tasr)