SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Jiří Weigl o slovenských voľbách: Nič sa nepodarí podľa plánu

Projekt priameho prevzatia moci pokrokárskou ľavicou zlyhal, nie preto, že by ho múdri voliči prezreli, ale preto, že snaha protivládnych médií vytiahnuť do popredia Matoviča fakticky prebehla na úkor progresivistických strán, s čím sa nepočítalo.

Voľby 2020: Lídri PS, Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý.Voľby 2020: Lídri PS, Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )

Veľmi častým obsahom komentárov k nedávnym parlamentným voľbám na Slovensku sú výroky o debakli progresivistickej ľavice.

Domnievam sa, že vždy nie sú úplne výstižné.

Hoci to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, progresivistom do poslednej chvíle volieb chýbal len malý krôčik k získaniu neobmedzenej vlády nad Slovenskom, píše Jiří Weigl v stanovisku Inštitútu Václava Klausa (IVK) uverejnenom na webovej stránke IVK.

Za posledný rok zaznamenala progresivistická ľavica na Slovensku víťazstvá, ktoré boli v celom regióne bezprecedentné.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr sa jej v marci 2019 za masívnej mediálnej manipulácie a jej skvelým načasovaním podarilo získať pre svoju kandidátku Zuzanu Čaputovou funkciu hlavy štátu a následne zvíťaziť vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Tie sú veľmi špecifickou volebnou disciplínou a na Slovensku sa tradične neteší veľkej pozornosti voličov.

Aj prezidentská voľba sa od parlamentných volieb veľmi líši, nie účasťou, ale tým, že je dvojkolová a ľudia v druhom kole skôr vyjadrujú to, koho vo funkcii nechcú.

Stačilo preto vybrať nie príliš známu, príjemne vyzerajúcu osobu, vo vhodnej chvíli ju označiť za čierneho koňa či dokonca favorita volieb, hlasno to v médiách propagovať a snehová guľa voličskej podpory sa začala rýchlo nabaľovať a pani Čaputovú vyniesla do prezidentského paláca.

SkryťVypnúť reklamu

Stratégovia progresivistickej ľavice rovnakú taktiku použili aj v prípade parlamentných volieb, boli si však dobre vedomí rozdielnej situácie.

Vzdialenosť názorov, hodnôt a životných štýlov medzi pokrokárskou elitou hlavného mesta a životnými postojmi ľudí v regiónoch je na Slovensku ešte rádovo väčšia ako u nás.

Nerobili si preto ilúzie, že by ich hlavné kone - koalícia Progresívne Slovensko / Spolu a strana bývalého prezidenta Kisku Za Ľudí - mohli vládnucu stranu Smer poraziť a získať väčšinu.

Povzbudení minulými výsledkami aj odhadmi preferencií nepochybovali, že sa do parlamentu dostanú. Preto kandidovali oddelene, pretože v tom prípade počítali s lepším výsledkom ako v prípade jedného koaličného subjektu.

Pre vládnutie však potrebovali potenciálneho koaličného partnera, dostatočne prázdneho a tvárneho, ktorý by dodal hlasy z vidieka, zatiaľ čo oni by sa postarali o peniaze, program budúcej vlády aj kádre, schopné prevziať vedenie štátnej administratívy.

SkryťVypnúť reklamu

Voľba padla na enfant terrible slovenskej politiky Igora Matoviča a jeho hnutie OĽANO, prázdnu schránku bez členov a vážneho programu, ktorí sa dekádu pohybovali na okraji slovenského politiky bez väčšieho záujmu voličov.

Tí boli pár týždňov pred voľbami náhle pokrokárskymi médiami označení za čierneho koňa volieb, ktorý mal odviesť voliča ako Smeru, tak Kotlebovej strane.

Mediálny kolotoč sa rozbehol na plné obrátky.

Rovnako ako v prípade prezidentskej voľby sa ukázalo, že slovenskí voliči sú voči tejto manipulácii úplne bezbranní, a Igor Matovič, ktorý sa pred tromi mesiacmi tešil púhym 5% preferencií, náhle docielil taký volebný úspech, ktorý nikto nečakal.

S jednou vecou však nikto nepočítal. Matovič nepripravil o hlasy ani tak Fica či Kotlebu, ale hlavne progresivistické strany. Vyhral aj v Bratislave a na západnom Slovenskom.

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia Progresívne Slovensko / Spolu v dôsledku toho o necelých tisíc hlasov neprekonala 7% prah vstupu do parlamentu a exprezident Kiska skončil z parlamentných strán na poslednom mieste s veľmi slabým výsledkom.

Pripravovaný koaličný projekt tak zlyhal. Progresivisti na poslednú chvíľu a o malý krôčik prišli o šancu určovať politiku vlády aj jej zloženie a nepripravený Matovič zostal sám s nesúrodými náhradnými partnermi, ktorí na neho zostali.

Projekt priameho prevzatia moci pokrokárskou ľavicou zlyhal, nie preto, že by ho múdri voliči prezreli, ale preto, že snaha protivládnych médií vytiahnuť do popredia Matoviča fakticky prebehla na úkor progresivistických strán, s čím sa nepočítalo.

Slovensko vstupuje do obdobia neistoty. Nikto nejasá, ani sám prekvapený víťaz volieb. Smer zostal silný a tí, čo mu kopali jamu, do nej sami spadli.

SkryťVypnúť reklamu

Nič sa nepodarí podľa plánu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu