SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

"Potom, čo zastrelíme jedno percento bohatých," zaznelo na sneme nemeckej ľavice. Bez mediálnej odozvy

Myslíte si, že bol z toho škandál? Kdeže, ozvalo sa iba zopár politikov a informoval o tom iba bulvárny denník Bild.

Stúpenci nemeckej ľavicovej strany Die Linke.Stúpenci nemeckej ľavicovej strany Die Linke. (Zdroj: SITA/AP)

Predminulý víkend sa v nemeckom meste Kassel uskutočnil snem ľavicovej strany Die Linke s programom sociálno-ekologická zmena systému.

Počas neho zazneli z úst jednej rečníčky aj tieto šokujúce slová: „Po revolúcii, keď zastrelíme jedno percento bohatých,“ popisovala mladá rečníčka, ako si predstavuje sociálno-ekologickú zmenu.

Obďaleč sediaci šéf strany Bernd Riexinger ju opravil: "Nestrieľajme ich, využime ich na užitočnú prácu."

Na pozadí zaznie šepot, občas potlesk. Bez srandy! Žiadny škandál! píše denník Bild, ktorý ako jedno z mála nemeckých médií o škandále informoval (tam si môžete aj pozrieť video zo spomínanej akcie).

Skryť Vypnúť reklamu

V utorok potom Riexinger opravil svoj postoj na Twitteri: "Aj keď je komentár účastníka na strategickej konferencii vytrhnutý z kontextu, bol a je neprijateľný. Je mi ľúto, že som ho jednoznačne neodmietol okamžite."

Ostrá kritika

Ostrou kritikou vzápätí nešetrili predstavitelia pravicových strán. Generálny tajomník CSU Markus Blume požadoval od Riexingera rezignáciu zo strany predsedníctva strany.

Bývalý predseda Spolkového úradu pre ochranu ústavy (CDU) Hans-Georg Maassen vyzval svojich straníckych priateľov v Durínsku, aby zabránili zvoleniu ľavicového premiér Bodo Ramelowa (medzitým sa však premiérom stal, pozn. KW).

Historik Hubertus Knabe (61) uviedol, že ľavičiari hovoria inak, keď sú medzi sebou a „pred televíznymi kamerami“. Až potom môžete často zistiť „čo si naozaj myslia“.

Skryť Vypnúť reklamu

„Presne to robili komunisti, keď prišli k moci v Rusku. Najprv zastrelili staré elity, neskôr ich použili na nútenú prácu v Gulagu. Riexinger nedobrovoľne objasnil, ako hlboko je toto myslenie zjavne zakotvené v ľavicovej strane. Odmietnutie uverejnené o niekoľko dní neskôr to nemení. “

Aj spomínaný Bodo Ramelow, ktorý však patrí k umierneným politikom a v Durínsku sa teší veľkej podpore - aj preto sa nakoniec znovu stal predsedom vlády - snem v Kasseli ostro skritizoval.

„Každý, kto chce strieľať na ľudí a rojčí o revolúcii s násilím alebo prostredníctvom násilia, nemá s mojím súborom hodnôt nič spoločné. Takéto vyhlásenie na konferencii mojej strany je neprijateľné a nikdy by sa nemalo prejsť s úsmevom! “ povedal Ramelow.

Generálny tajomník CDU Paul Ziemiak považoval Riexingerove výroky za „hanebné“.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanec FDP Alexander Müller tiež potvrdil svoje odmietanie strany Die Linke: „Každý, kto stále verí, že Die Linke je normálnou stranou, by sa mal na túto skupinu naliehavo pozrieť bližšie.“

Radšej postrieľať boháčov než sa nechať zvoliť od AFD

Ako ďaleko sa nemecká politika za Angely Merkelovej posunula doľava, komentoval v exkluzívnom článku uverejnenom na idnes.cz poslanec Nemeckého spolkového snemu za AFD Petr Bystroň.

"Už sám fakt, že v roku 2020 môže nejaká strana vytrubovať taká zverstvá do éteru bez toho, že by to malo bezpečnostné konzekvencie, je škandál. Predsa len Die Linke nie je žiadna strana recesistov, je to priama následníčka východonemeckej komunistickej strany SED, ktorá nastrkala v čase diktatúry státisíce ľudí do pracovných táborov, kde vykonávali "spoločnosti prospešnú prácu", ako to formuloval Riexinger," píše Bystroň.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomína, že Die Linke má vo svojich radoch stovky či tisíce bývalých súdruhov SED, ktorí do roku 1989 nemali problém nechať strieľať na vlastných občanov, ktorí chceli emigrovať na Západ.

"Keby niečo podobné formulovala strana na pravej časti spektra (nedajbože AFD), mediálna a politická scéna by prepadla hystérii. Minister vnútra by požadoval okamžité sledovanie kontrarozviedkou, členovia SPD a Zelených zase zákaz strany, Die Linke by videla náckov pri nástupe k moci a v médiách, obzvlášť vo verejnoprávnej televízii, by išli od rána do večera zvláštne relácie k hrozbám pravicového extrémizmu," myslí si poslanec za AfD as dodáva, že okrem Bildu sa téme nik nevenoval.

"Investigatívna reportáž vo verejnoprávnej televízii? Žiadna. Kritický komentár v hlavných správach? Vôbec nie. Výkrik rozhorčenia a odporu tzv. civilnej spoločnosti? Nula.

Skryť Vypnúť reklamu

Odstúpenie Riexingera požadoval len Markus Blume z bavorskej CSU. Neviete, kto je Markus Blume? Nie ste sami. Väčšina Nemcov tiež nie. To je ten nenápadný ambiciózny muž s okuliarmi, ktorý stojí vždy v pozadí za šéfom CSU Markusom Söderom, keď hlása niečo dôležité do hľadáčikov kamier.

Naposledy k videniu pred mesiacom - to Söder rozhorčene horlil proti voľbe ministerského predsedu v susednom Durínsku. Úplne demokratickú voľbu poslanca liberálnej FDP Thomasa Kemmericha ministerským predsedom Durínska Söder vo svojej filipice označil za "neakceptovateľnú" len preto, že bol zvolený aj hlasmi AFD," hovorí Bystroň.

Kancelárka celú vec videla rovnako dramaticky. Dokonca až z Južnej Afriky, kde bola na oficiálnej návšteve, rezolútne žiadala, že celá voľba sa musí zrušiť, pretože AFD už predtým dala kancelárka do kliatby a všetkým regionálnym organizáciám zakázala akúkoľvek spoluprácu s ňou.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento úkaz Merkelovej vedie podľa Bstroňa už niekoľko mesiacov k silným pnutiam vnútri CDU. Najsilnejšie sa to prejavuje v krajinách bývalej NDR, kde je AFD v mnohých krajinských parlamentoch druhou najsilnejšou stranou.

V Sasku má AFD s 38 kreslami viac poslancov než SPD, Zelení a komunisti dohromady. CDU, ktorá má 45 poslancov, by s ňou mohla pohodlne vládnuť, mnoho konzervatívcov to aj otvorene žiada. Lenže direktíva z Berlína znie inak.

"A tak bol po saských voľbách v minulom roku škandál už aj to, keď redaktorka verejnoprávnej televízie MDR pri prezentácii sčítaných hlasov povedala, že volebný výsledok umožňuje "Občiansku koalíciu CDU a AFD".

Oheň bol na streche, Berlínom zakázaná spolupráca sa nesmie diskutovať ani v teoretickej rovine. A tak sa spustil mediálne-politický shitstorm, ktorý skončil, až keď sa televízna stanica oficiálne ospravedlnila za tento nehorázny výrok svojej redaktorky," uzatvára svoj komentár poslanec za AfD Petr Bystroň.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto