SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO, ZAHRANIČIE

Pre veriacich židov sa dnes po západe slnka začal sviatok Purim

Sviatok Purim je radostný sviatok a predchádza mu jednodňový Esterin pôst, ktorý je pamiatkou na tri dni pôstu kráľovnej a všetkých Židov v Perzii.


Ultraortodoxní židia kráčajú okolo dievčatka v kostýme počas osláv sviatku Purim v Jeruzaleme. (AP Photo/Sebastian Scheiner)
Ultraortodoxní židia kráčajú okolo dievčatka v kostýme počas osláv sviatku Purim v Jeruzaleme. (AP Photo/Sebastian Scheiner)

JERUZALEM - Pre veriacich židov na celom svete sa začne v pondelok večer jeden z najradostnejších sviatkov - Purim.

V občianskom roku 2020 sviatok pripadol na utorok 10. marca, avšak podľa židovských zvyklostí sa oslavy začínajú už v predošlý deň po západe slnka.

Podľa židovského kalendára Purim pripadá na 14. deň mesiaca adar. Sviatok vychádza z historických udalostí opísaných v biblickej knihe Ester.

Židovské dievča Ester sa podľa biblického podania stalo manželkou perzského kráľa Ahasvera, ktorý vládol v rokoch 485 - 365 pred n. l. Esterin tútor Mordechaj odhalil a znemožnil sprisahanie proti Ahasverovi.

Skryť Vypnúť reklamu

O nejaký čas Ahasver vymenoval za prvého ministra ctižiadostivého poradcu Hamana. Pred ním padali všetci na kolená, len Mordechaj mu odmietal vzdať takú poctu.

Haman sa v urazenej márnomyseľnosti obrátil proti celému židovskému národu. V zastúpení kráľa nariadil Haman vyvraždenie všetkých Židov na území Perzskej ríše.

V tom do diania zasiahla Ester. Neváhala riskovať vlastný život, aby zachránila Židov pred záhubou.

Kráľ Ahasver vymenoval Mordechaja za jeho zásluhy za prvého ministra namiesto Hamana, ktorého stihol trest.

Židia, včas informovaní o ohrození svojich životov, sa zachránili a odrazili útok Peržanov, priblížil biblický text Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (ÚZZNO).

Sviatok Purim, ako uvádza na svojej webovej stránke ÚZZNO, je radostný sviatok, ale predchádza mu jednodňový pôst. Nazýva sa aj Esterin pôst, ktorý je pamiatkou na tri dni pôstu kráľovnej a všetkých Židov v Perzii.

Skryť Vypnúť reklamu

Na ďalší deň, 14. adara, boli Židia v celej ríši mimo nebezpečenstva, ale v meste Súsy ešte prebiehali boje. Z toho dôvodu si židovskí veriaci pripomínajú aj 15. adar ako Šušan Purim (Purim v meste Súsy).

Pomenovanie sviatku je odvodené od slova pur - lós. Niekedy sa preto označuje aj ako sviatok lósov. Podľa vtedajších zvyklostí sa losovalo o odev a majetok zabitého nepriateľa. Taký osud pripravoval Haman Židom, ale napokon sa losovalo o Hamanov majetok.

Zdroje: www.hebcal.com, www.chabad.org, www.uzzno.sk, http://kehilazilina.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

10 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

15 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

18 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

19 h