SME
Piatok, 5. jún, 2020 | Meniny má LauraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO, ZAHRANIČIE

Pre veriacich židov sa dnes po západe slnka začal sviatok Purim

Sviatok Purim je radostný sviatok a predchádza mu jednodňový Esterin pôst, ktorý je pamiatkou na tri dni pôstu kráľovnej a všetkých Židov v Perzii.


Ultraortodoxní židia kráčajú okolo dievčatka v kostýme počas osláv sviatku Purim v Jeruzaleme. (AP Photo/Sebastian Scheiner)
Ultraortodoxní židia kráčajú okolo dievčatka v kostýme počas osláv sviatku Purim v Jeruzaleme. (AP Photo/Sebastian Scheiner)

JERUZALEM - Pre veriacich židov na celom svete sa začne v pondelok večer jeden z najradostnejších sviatkov - Purim.

V občianskom roku 2020 sviatok pripadol na utorok 10. marca, avšak podľa židovských zvyklostí sa oslavy začínajú už v predošlý deň po západe slnka.

Podľa židovského kalendára Purim pripadá na 14. deň mesiaca adar. Sviatok vychádza z historických udalostí opísaných v biblickej knihe Ester.

Židovské dievča Ester sa podľa biblického podania stalo manželkou perzského kráľa Ahasvera, ktorý vládol v rokoch 485 - 365 pred n. l. Esterin tútor Mordechaj odhalil a znemožnil sprisahanie proti Ahasverovi.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O nejaký čas Ahasver vymenoval za prvého ministra ctižiadostivého poradcu Hamana. Pred ním padali všetci na kolená, len Mordechaj mu odmietal vzdať takú poctu.

Haman sa v urazenej márnomyseľnosti obrátil proti celému židovskému národu. V zastúpení kráľa nariadil Haman vyvraždenie všetkých Židov na území Perzskej ríše.

V tom do diania zasiahla Ester. Neváhala riskovať vlastný život, aby zachránila Židov pred záhubou.

Kráľ Ahasver vymenoval Mordechaja za jeho zásluhy za prvého ministra namiesto Hamana, ktorého stihol trest.

Židia, včas informovaní o ohrození svojich životov, sa zachránili a odrazili útok Peržanov, priblížil biblický text Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (ÚZZNO).

Sviatok Purim, ako uvádza na svojej webovej stránke ÚZZNO, je radostný sviatok, ale predchádza mu jednodňový pôst. Nazýva sa aj Esterin pôst, ktorý je pamiatkou na tri dni pôstu kráľovnej a všetkých Židov v Perzii.

Skryť Vypnúť reklamu

Na ďalší deň, 14. adara, boli Židia v celej ríši mimo nebezpečenstva, ale v meste Súsy ešte prebiehali boje. Z toho dôvodu si židovskí veriaci pripomínajú aj 15. adar ako Šušan Purim (Purim v meste Súsy).

Pomenovanie sviatku je odvodené od slova pur - lós. Niekedy sa preto označuje aj ako sviatok lósov. Podľa vtedajších zvyklostí sa losovalo o odev a majetok zabitého nepriateľa. Taký osud pripravoval Haman Židom, ale napokon sa losovalo o Hamanov majetok.

Zdroje: www.hebcal.com, www.chabad.org, www.uzzno.sk, http://kehilazilina.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zahraničie

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Otvárame hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom, oznámil premiér

"Kurnik šopa, len čo do Maďarska vstúpim, už som slobodný:)," napísal premiér na facebooku. A prečo nemá rúško?

Matovič s maďarským vicepremiérom na hraničnom priechode.
Zahraničie

Ani šialenstvo, ani boží dar. Prípad zpolitizovaného lieku Dr. Trumpa

WHO otočila - liek hydroxychlorochín sa opäť vracia. Vedci si myslia, že bol odstrelený, aby sa ukázalo, že Trump je zase mimo.

Americký prezident Donald Trump.
Zahraničie

Odvrátená tvár protestov. Rabovanie dopadá na zbedačené komunity

Prípady rabovania sa odohrávajú naprieč americkými mestami. Polícia je kritizovaná, že s krádežami nič nerobí. Policajti sa obhajujú tým, že na to nemajú kapacitu.

Polícia sa snažila na niektorých miestach zasahovať, ako v tomto prípade v New Yorku, často však nemala kapacity situáciu zvládnuť.
Slovensko

Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude, vyhlásil premiér Matovič

Dodal, že ak bude prevládať priaznivá epidemiologická situácia, núdzový stav sa predlžovať nebude.

Premiér Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec.