SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO, ZAHRANIČIE

Pre veriacich židov sa dnes po západe slnka začal sviatok Purim

Sviatok Purim je radostný sviatok a predchádza mu jednodňový Esterin pôst, ktorý je pamiatkou na tri dni pôstu kráľovnej a všetkých Židov v Perzii.


Ultraortodoxní židia kráčajú okolo dievčatka v kostýme počas osláv sviatku Purim v Jeruzaleme. (AP Photo/Sebastian Scheiner)
Ultraortodoxní židia kráčajú okolo dievčatka v kostýme počas osláv sviatku Purim v Jeruzaleme. (AP Photo/Sebastian Scheiner)

JERUZALEM - Pre veriacich židov na celom svete sa začne v pondelok večer jeden z najradostnejších sviatkov - Purim.

V občianskom roku 2020 sviatok pripadol na utorok 10. marca, avšak podľa židovských zvyklostí sa oslavy začínajú už v predošlý deň po západe slnka.

Podľa židovského kalendára Purim pripadá na 14. deň mesiaca adar. Sviatok vychádza z historických udalostí opísaných v biblickej knihe Ester.

Židovské dievča Ester sa podľa biblického podania stalo manželkou perzského kráľa Ahasvera, ktorý vládol v rokoch 485 - 365 pred n. l. Esterin tútor Mordechaj odhalil a znemožnil sprisahanie proti Ahasverovi.

Skryť Vypnúť reklamu

O nejaký čas Ahasver vymenoval za prvého ministra ctižiadostivého poradcu Hamana. Pred ním padali všetci na kolená, len Mordechaj mu odmietal vzdať takú poctu.

Haman sa v urazenej márnomyseľnosti obrátil proti celému židovskému národu. V zastúpení kráľa nariadil Haman vyvraždenie všetkých Židov na území Perzskej ríše.

V tom do diania zasiahla Ester. Neváhala riskovať vlastný život, aby zachránila Židov pred záhubou.

Kráľ Ahasver vymenoval Mordechaja za jeho zásluhy za prvého ministra namiesto Hamana, ktorého stihol trest.

Židia, včas informovaní o ohrození svojich životov, sa zachránili a odrazili útok Peržanov, priblížil biblický text Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (ÚZZNO).

Sviatok Purim, ako uvádza na svojej webovej stránke ÚZZNO, je radostný sviatok, ale predchádza mu jednodňový pôst. Nazýva sa aj Esterin pôst, ktorý je pamiatkou na tri dni pôstu kráľovnej a všetkých Židov v Perzii.

Skryť Vypnúť reklamu

Na ďalší deň, 14. adara, boli Židia v celej ríši mimo nebezpečenstva, ale v meste Súsy ešte prebiehali boje. Z toho dôvodu si židovskí veriaci pripomínajú aj 15. adar ako Šušan Purim (Purim v meste Súsy).

Pomenovanie sviatku je odvodené od slova pur - lós. Niekedy sa preto označuje aj ako sviatok lósov. Podľa vtedajších zvyklostí sa losovalo o odev a majetok zabitého nepriateľa. Taký osud pripravoval Haman Židom, ale napokon sa losovalo o Hamanov majetok.

Zdroje: www.hebcal.com, www.chabad.org, www.uzzno.sk, http://kehilazilina.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zahraničie

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.